Hitler nebol ateista

Monday, 7 June 1999 | Zošity humanistov č. 08

J. P. M. Murphy

Mnohí kazatelia a politici prekrúcajú dejiny. Často čítame a počúvame na vlnách éteru odsudzovanie ateizmu a bežne sa pridáva, že aj Hitler bol ateista. Ale Hitler bol rímsky katolík, pokrstený ako dieťa v tejto nábožensko-politickej inštitúcii v Rakúsku, bol na prvom prijímaní, neskôr miništrantom a “vojakom Krista” tejto cirkvi, ktorej najhorších doktrín sa nikdy nezbavil.

Z jej liturgie prevzal výrazy ako „prefíkaný žid“ alebo „zradný žid“. Tieto hanlivé výrazy boli z liturgie vyňaté až v r.1961. Za Hitlerových čias bola nenávisť k židom veľmi rozšírená. Podporovali ju obidve veľké cirkvi, katolícka aj evanjelická. Luther odsudzoval Rím pre jeho namyslenosť a korupciu, ale schvaľoval pápežské pogromy. Povedal:

“Židov treba vešať na šibenice, ktoré sú sedemkrát vyššie ako pre obyčajných zlodejov” a “Na židoch sa treba pomstiť a pobiť ich.” V tomto duchu napísal Hitler do Mein Kampf: “… a som istý, že konám ako služobník nášho Stvoriteľa, keď bojujem proti židom. Pracujem na jeho diele”. Ešte po rokoch viackrát opakoval to isté v Ríšskom sneme a v r.1941 napísal v osobnom liste generálovi Engelovi: “Dnes som katolík tak, ako som bol vždy a to aj ostanem.”

Nikdy nevystúpil z cirkvi a cirkev ho nikdy nevylúčila. Veľké diela svetovej literatúry boli na cirkevnom indexe zakázaných kníh, ale mizerný Mein Kampf nie. Nebol exkomunikovaný ani cirkvou verejne odsúdený. Naopak, pápeži uzavreli zmluvy s Hitlerom a jeho priateľmi Mussolinim a Francom, dali im právo menovať biskupov - za to Hitler vyberal od katolíkov dane a posielal ich pravidelne do Ríma.

Tí, čo robia z Hitlera ateistu, by mali lepšie čítať dejepisné knihy. Jeho uznávaný biograf John Toland píše:

“Hoci nenávidel rímsku hierarchiu, vychádzal s cirkvou dobre, lebo prevzal jej učenie, že židia sú vrahmi Krista. Pri vyvražďovaní židov nemusel mať výčitky svedomia, lebo sa považoval za trestajúcu božiu ruku …”

V Hitlerovom Nemecku bol štát zrastený s cirkvou. Vojaci wehrmachtu mali na prackách opaskov nápis Gott mit uns (Boh je s nami) a vojenskí kňazi ich pred akciami kropili svätenou vodou. Boli indoktrinovaní politicky aj nábožensky.

Ako mnohí kazatelia a politici, aj Hitler spolitizoval “rodinné hodnoty”. Mal rád telesné tresty doma i v škole a predpisoval modlenie vo všetkých školách.
Ako humanisti máme právo protestovať, ak niekto ráta medzi nás Hitlera.

Prameň: J.P.M. Murphy vo Free Inquiry, jaro 1999.

tags , ,

4 Comments to Hitler nebol ateista

[...] vzťahy medzi Hitlerom a kresťanstvom.Ten článok pán autor Rastislav Škoda nazval: Hitler nebol ateista. I on , veľký bojovník za veci humanistické  v spojitosti s Hitlerom sa vzdal použitia názvu [...]

liti
June 28, 2017

s ateistami sa spajaju take mena ako Stalin, Lenin….

strapaty
July 11, 2017

tak nebol ateista ale krestan tiez nebol … mozno po formalnej stranke ale nie po obsahovej…

Cyprian Cibrinka
July 15, 2017

Hitler bol formálnym členom RKC. Svojim konaním si na seba uvalil automatickú exkomunikáciu. Budoval sekulárny štát s dôslednou odlukou cirkvi od štátu.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu