Koľko ľudí žilo dosiaľ na Zemi?

Monday, 13 December 1999 | Preľudnenie, Zošity humanistov č. 12

Christoph Drösser

Je to pravda? Nie.

V 5. čísle ZH sa v článku R. Dawkinsa „Veda a city“ vyskytla veta, že počet dnes žijúcich ľudí je možno vyšší ako počet všetkých doteraz zomrelých. Nepozdávalo sa nám to a obrátili sme sa s dotazom na redakciu nemeckého týždenníka Die Zeit, ktorý v rubrike „Je to pravda?“ pravidelne odpovedá svojim čitateľom na všetečné otázky. Obratom sme dostali odpoveď:

„Túto otázku už položilo veľa čitateľov, lebo ako „skutočnosť“ ju zvyknú šíriť ľudia zhrození súčasnou explóziou počtu obyvateľov na Zemi a Christoph Drösser, vedúci spomenutej rubriky, im už pred časom pripomenul výsledky výpočtov etnológa Herwiga Birga z univerzity v Bielefelde, uverejnené r. 1990: Počet mŕtvych je ďaleko vyšší ako počet t. č. žijúcich, ale zas nie až tak veľmi, ako uvidíme:

Birg vzal za základ svojich kalkulácií čísla o vývoji populácií, ktoré sú vo vede bežné; roky vynásobil odhadmi pôrodnosti, ktorá bola podľa jeho názoru až do objavu antikoncepčných prostriedkov napodiv konštantná. Prišiel k záveru, že dosiaľ sa narodilo 81 miliárd ľudí. Keďže v súčasnosti žije asi 6 miliárd, 75 miliárd umrelo. Z toho pripadá na dve tisícročia nášho letopočtu 40 miliárd a na tie veľmi početné tisícročia predtým 35 miliárd; chybu svojich výpočtov odhaduje Birg na najviac ± 15 %. Pritom nezáleží vôbec na tom, aký dátum sa dá zrodeniu prvého Homo sapiens, lebo tých pár tisíc ľudí, ktorí žili v dobe kamennej, vôbec nepadá na váhu.“

Prameň: List od redakcie Die Zeit, november 1999. – R. Š.

tags , , ,

4 Comments to Koľko ľudí žilo dosiaľ na Zemi?

[...] Drösser: Koľko ľudí žilo dosiaľ na Zemi? ZH č. 12, december 1999 Tom Flynn: Príliš veľa ľudí, ZH č. 46, november 2004 Tom Flynn: [...]

hzujkfdjluxjc
January 26, 2012

dajte tam pocet ludi na zemi

rastislav
January 27, 2012

Spresnite prosím otázku. Každý predsa vie, že nás je 7 miliárd. V článku sa hovorí o 6 miliardách, ale to bolo pred 13 rokmi.

simon22
June 21, 2015

rastislav.. sa pozri z akého roku je to článok .. 1999 tak o akých 7 miliardách hovoríš?? siedmu miliardu zem dosiahla v roku 2011 :) nabudúce pozornejšie čítaj.. mne sa zdá to číslo vysoké.. ak sme prvú miliardu dosiahli ž v roku 1805… v staroveku bolo na svete asi 500 miliónov .. takže tých 85miliárd sa mi zdá celkom veľa

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu