Zmätok okolo Černobyľa

Sunday, 4 February 2001 | Zošity humanistov č. 23

Jan de Boer

Na výročnej konferencii Európskej rady skeptických organizácií v Rossdorfe 3.9.2000 referoval holandský odborník pre lekárske problémy katastrof Jan de Boer o zmätkoch okolo černobyľskej katastrofy. Najprv zrekapituloval priebeh katastrofy, pri ktorej zahynulo hneď 28 a neskôr traja ľudia.

135 ďalších ľudí, ktorí boli silne ožiarení, je vraj ešte nažive a tešia sa prekvapujúco dobrému zdraviu. Potom sa venoval epidemiologickým nálezom a s poľutovaním konštatoval, že na osobách, ktoré sa zúčastnili odpratávania a úpravy trosiek, sa nerobia nijaké epidemiologické sledovania. Preto je veľmi ťažké vyšetrovať neskoré následky katastrofy. Nakoniec poukázal na niektoré falošné tvrdenia o zdravotných následkoch. Povedal, že v Európe sa nezaznamenal ani vyšší výskyt spontánnych potratov, ani vyšší počet rodenia zrôd; nezistili sa preukazné rozdiely v počtoch lymfocytov u ožiarených a kontrolných osôb; hovorilo sa o zvýšenom výskyte rakoviny štítnej žľazy u detí, ale tie žili v nekontaminovaných oblastiach. A správa, že z ľudí, ktorí pracovali pri odpratávaní, umrelo dodnes 7000, neuvádza, že štatisticky by ich bolo umrelo práve toľko aj v dôsledku normálnych príčin smrti. Prečo hovoria masmédiá inakšie?

Prameň: Martin Mahner, „Prima Klima“, Skeptiker, 13/4, s. 201, 2000.

tags , , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu