Nová kniha: Ženská záležitosť
Wednesday, 2 January 2002 | Zošity humanistov č. 29
Jana Šimulčíková
Anton Rákay: Ženská záležitosť, vyd. Hajko a Hajková, Bratislava 2001.
Je interrupcia - i napriek tomu, že ju naša legislatíva nepovažuje za trestný čin - vraždou? A vlastne kedy, v akom štádiu gravidity, je už ľudský plod človekom?
Bolo by správne umelé potraty (vrátane počatí po znásilnení, inceste, alebo ak gravidita ohrozuje zdravie a život matky) zakázať? Alebo má byť zákon aj naďalej taký liberálny, že rozhodnutie o osude plodu ponecháva žene, ktorá počala? Máme chápať sexualitu iba jako nástroj na plodenie alebo aj ako zdroj rozkoše bez akejkoľvek zdržanlivosti?
Takéto závažné a aktuálne spoločenské otázky interrupcie a antikoncepcie v súvislosti so sociálnym postavením, svetonázorom a teda aj stanoviskom cirkvi, rozoberá autor, odborne fundovaný lekár, ale aj nesporne talentovaný spisovateľ tak, aby čitateľa zainteresoval nielen rozumovo, ale aj citove, teda vo forme románu. Zbeletrizoval dišputu lekárov, z ktorej možno vytĺkať aj politický kapitál. Skonštruoval príbeh, do ktorého umiestnil všetky svoje pre a proti a dôsledne obsiahol polemickú podstatu celého problému.
Hrdinkou je lekárka pediatrička, ktorá má vo svojom obvode prevažne rómske deti, čo umožňuje opísať sociálnu biedu a zaostalosť v najvypuklejšej podobe. Je to žena s citlivým svedomím a znalosťou veci, jej poslaním je zachraňovať životy. Na nej demonštruje autor priebeh potratu od nechceného otehotnenia cez muky rozhodovania a podrobný opis miniinterrupcie až po psychózu a katarziu v úlohe riaditeľky detského domova. Príbeh je čítavý, poučný a podnetný - končí túto recenziu v Literárnom týždenníku (15. nov. 2001) Jana Šimulčíková. No nepáči sa jej, že autor mal ideu, na základe ktorej vyprodukoval dej i hrdinov, čo jej pripomína romány z akéhosi neslávneho obdobia s ich tribúnmi a nositeľmi propagovaných téz. Nuž, v tomto sa naše názory diametrálne rozchádzajú. Ja mám rád Vojnu a mier s (od začiatku) vymysleným dejom a hrdinami, aby som - okrem iného - pochopil aj realitu Napoleonovej porážky v Moskve a na snehových plániach Ruska.
Zatiaľ bez komentárov.
Pridaj komentár
Rubriky
Linky
Hľadaj
Nové komentáre
- Education • Photo Restoration • 25 • Mamička • University | Gabriel Dusil • Time Is Relentless on Hrudka František – životopis
- Dotĺklo srdce humanistu – Humanisti.sk on Rastislav Škoda
- Lemmy on Dotĺklo srdce humanistu
- Lemmy on Matrikoví katolíci sa vyfarbujú
- Klerikom nevadí, že sú financovaní komunistickým zákonom – Humanisti.sk on Zakázané ovocie – Etika humanizmu (Úvod)
- Katolícky kňaz Marek Orko Vácha a jeho primitívne názory na ateistov – Humanisti.sk on Duch ateizmu
- Poznámky ku knihe „A opýtala sa HMOTA: Prečo som?“ – Humanisti.sk on Neinteligentný dizajn
- Poznámky ku knihe „A opýtala sa HMOTA: Prečo som?“ – Humanisti.sk on Darwin a dizajn (Správa z konferencie)
- Poznámky ku knihe „A opýtala sa HMOTA: Prečo som?“ – Humanisti.sk on Dialóg vedy a viery je bolestivý
- Zomrel Victor John Stenger – Humanisti.sk on Objavila veda Boha?
- Lemmy on Nebo neexistuje; to je rozprávka
- Dr. Jozef Tlamka on Nebo neexistuje; to je rozprávka
- Pápež sa hlboko mýli! – Humanisti.sk on Kniha „Zakázané ovocie: Etika humanizmu“ na internete
- emheh on Nehorázne prirovnanie
- emheh on Svet potrebuje depopuláciu – aj Slovensko