Bush sa dostáva do tiesne

Saturday, 8 March 2003 | Zošity humanistov č. 36

Peter Gauweiler

Jeho srdce bije na pravom mieste

Existuje argument, že o ťažení proti Iraku bolo rozhodnuté už pred rokom a že ho nič nemôže zastaviť. Tak ako pred niekoľkými rokmi - bol vtedy guvernérom v štáte Texas - sa od G. W. Busha jr. odrazili všetky prosby o milosť a námietky proti rozsudkom smrti - ktoré boli bez odkladu vykonané.
A predsa: mier má opäť šancu.

Taká rezolúcia BR OSN, ktorá by splnila podmienky „spravodlivej” vojny, nebude. Keby udreli bez mandátu, dostali by sa Američania sami na lavicu obžalovaných. Pre takýto izolovaný postup by Bush nemal podporu svojich občanov ani voličov.

Keď sa v piatok v Bezpečnostnej rade ukazovala väčšina pre protivníkov vojny, skokom stúpali ceny akcií. Túto demonštráciu mešca peňazí neslobodno podceňovať.

Amerika je morálna krajina. Proti vojne sa vyslovili aj metodisti, vlastná Bushova cirkev. Američania cítia, že to, čo dokázali newyorskí hasiči pri svojej akcii storočia, by nebolo nič proti pohrome pri masovom bombardovaní aj tak oslabeného obyvateľstva Iraku. Aj „pravicoví” voliči poznajú rozdiel medzi vojakom a katom.

Al Káida a bin Ládin nie sú premožení. „Imperialistická” vojna proti Iraku by im dala početné nové šance: Miliarda moslimov na celom svete by ju pociťovala ako úder do tváre.

P.S.: Stále viac občanov USA hlasne žiada - ako minulý týždeň Dustin Hoffman a Richard Gere v Berlíne - aby sa Amerika aj inakšie zaujímala o svet. Nielen o kontrolu nad svetom.

*  *  *

Za pravicu píše komentáre Peter Gauweiler, výrazný predstaviteľ krajnej pravice, poslanec spolkového snemu za stranu CSU, bavorskú obdobu CDU, činný vo Výbore pre kultúru a médiá a v Právnom výbore. Brojí najmä proti drogovej scéne a pornografii, ale aj proti hladu a vojnám; hoci evanjelik, zastáva veľmi reakcionárske stanovisko aj v otázke prerušenia tehotenstva a bioetiky. Napísal:

„Aj moderní ľudia môžu byť posadnutí čertom. Nová cesta do pekla je internet, kde sa šialenci pred očami všetkých ponúkajú mrzačiť, zabíjať a konzumovať” (komentár k prípadu kanibalizmu).

Je typickým predstaviteľom mníchovského rodinkárstva a intrigánstva okolo mien Franz  Strauss junior (syn) a P. Gauweiler. Vyznamenal sa napr. svojím protestom proti putovnej výstave „Zločiny Wehrmachtu za 2. svetovej vojny” a odporom proti Euro. V súčasnej politickej situácii však hovorí:

„Sami sa musíte rozhodnúť, či má pravdu Bush alebo pápež.”

Prameň: Peter Gauweiler, Bildzeitung

tags , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu