Vaječník zo skúmavky

Tuesday, 6 May 2003 | Zošity humanistov č. 37

Redakcia

Biológovia vypestovali v laboratóriu umelé vajíčka. Tento ďalší prelom biotechnológie, porovnateľný s narodením ovečky Dolly, má ďalekosiahle následky pre bioetiku. Karin Hübnerová sa náhodou práve v tom momente dívala cez optiku svojho binokulára na dianie na dne Petriho misky.

No čo zočila táto výskumníčka pensylvánskej univerzity vo Philadelphii, to ľudské oči dosiaľ nevideli.

„Bolo to neuveriteľné. Ešte pred chvíľou sa tá malá kôpka buniek pokojne kúpala vo svojej živnej tekutine, keď tu naraz sa z ich stredu vylúpila väčšia guľa, tá chvíľku rástla, až praskla a porodila neobyčajne veľkú bunku – tá priam vyskočila z tej kôpky.“

Výskumníčka videla na vlastné oči vyskočenie vajíčka,  prvú laboratórnu ovuláciu v dejinách. Jej a jej šéfovi Schöllerovi to dopomôže k svetovej sláve, no bioetikom asi prerastú problémy cez hlavu: Kde a kedy sa vlastne začína život? Folikuly s vajíčkami v Petriho miske sú umelé výtvory, vypestované z (myšacích, zatiaľ) embryonálnych kmeňových buniek (pluripotentných), sú zárodočné bunky pre vznik vajíčok a spermií (totipotentné), čo sa dosiaľ považovalo za nemožnosť. Kedy a za akých podmienok bude dovolené v týchto pokusoch pokračovať?

tags , , , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu