Sexuálny slovník Vatikánu

Wednesday, 9 July 2003 | Zošity humanistov č. 38

TASR

Talianski homosexuáli ostro vystúpujú proti novému sexuálnemu slovníku Vatikánu

Rím 31. marca (TASR) - Kontroverzný nový vatikánsky slovník sexuálnych pojmov označuje homosexuálne orientovaných ľudí za nenormálnych a krajiny, v ktorých povolili sobáše homosexuálov, sú vraj obývané ľuďmi s “úplne narušenou mysľou”.

Talianska homosexuálna komunita okamžite odsúdila skoro 900-stranový slovník, ktorý sa dostal na pulty kníhkupectiev ako súčasť tzv. novej krížovej výpravy proti homosexuálom. Pripravila ho Pápežská rada pre rodinu a obsahuje heslá ako sexualita, kondómy, potrat, kontrola pôrodnosti či genetická manipulácia. V časti Homosexualita a homofóbia sa v slovníku uvádza, že homosexualita pramení z “nevyriešených psychických problémov”. Tí, čo chcú homosexuálom zaručiť rovnaké práva, “popierajú psychologický problém, ktorý stavia homosexualitu proti spoločnosti”.

Podľa slovníka sú heterosexuáli prinucovaní cítiť sa vinnými, ak čo i len spochybnia homosexualitu. “Akákoľvek kritika, každý hanlivý výrok o homosexualite sa často považuje skoro za rúhačstvo,” uvádza sa vo vatikánskej publikácii.  Aj keď postoj Vatikánu proti homosexualite a homosexuálnym manželstvám nie je ničím novým, pozorovateľov zarazil oveľa prísnejší tón.

Taliansku homosexuálnu komunitu slovník nazvaný Lexikón viacvýznamových a hovorových výrazov o rodinnom živote a etických otázkach doslova rozzúril.

“Vatikán prešiel od invektív k urážkam,” vyhlásil Franco Grillini, poslanec najväčšej talianskej opozičnej strany Ľavicoví demokrati, ktorý je zároveň čestným predsedom najväčšej talianskej skupiny bojujúcej za práva homosexuálov - Arcigay. Pre tlačovú agentúru Reuters povedal, že podľa neho sa rímskokatolícka cirkev v Taliansku vydala na “novú krížovú výpravu proti homosexuálom”, ktorú podporuje aj stredopravicová vláda.

“Vatikán je skutočne posadnutý. Neprejde deň, aby nejaký kardinál alebo niekto z vatikánskej hierarchie nezaútočil na homosexuálov. Hovoria veci, ktoré sú čistými lžami. Je to práve homofóbia katolíckej cirkvi, čo spôsobuje homosexuálom problémy. Keby katolícka cirkev prestala s nenávistnou kampaňou voči homosexuálom, veľká časť ich problémov by bola vyriešená,” vyhlásil poslanec.

V inej časti lexikónu sa hovorí, že homosexuáli neprestali vyhlasovať - neprimeraným až agresívnym spôsobom - svoju “normálnosť” a, samozrejme, odsudzuje sa používanie kondómov na bezpečný sex - nazýva sa to “sebaospravedlňovaním”. Fakt, že lídri niektorých krajín povoľujú homosexuálne manželstvá,

poukazuje na úplne narušenú myseľ ľudí týchto krajín”.

Autorom myšlienky slovníka je kolumbijský kardinál Alfonso López Trujillo, jeden z najkonzervatívnejších predstaviteľov vatikánskej politiky.

Prameň: © TASR  31. 03.  2003

tags , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu