Veda, ako robiť zabijakov

Saturday, 9 September 2006 | Zošity humanistov č. 57

Vicki Haddock

Mozgy ľudí - s výnimkou psychopatov - sú tak ustrojené, že nedovoľujú zabiť iných ľudí. Ako štrkáče, ktoré smrteľne uhryznú iné druhy, aj hady, ale svojich druhov zaháňajú štrkotom, aj ľudia sa zásadne vyhýbajú vražde (zabitiu ľudí). To je spravidla dobre, lebo to chráni spoločnosť pred rozpadom krvižíznivou anarchiou.

Pre niektorých jednotlivcov to však predstavuje nebezpečenstvo z povolania - najmä pre vojakov, policajtov a špehov, ako aj pre obete zločincov. Títo všetci sa raz veľmi pravdepodobne môžu nájsť v situácii, keď zaváhanie či zabiť je najistejšia cesta k byť zabitý.

Preto vojenské výcvikové tábory, policajné akadémie aj mnohé inštitúty pre výcvik v sebaobrane hľadajú účinné metódy, ako potlačiť ľudský odpor voči siahnutiu na život druhého - ako preladiť ľudský mozog, aby v určitých situáciách reagoval ako prvý automatickým príkazom zabiť.

Ako terče sa používajú tekvice naplnené kečupom, aby sa znázornilo, ako guľka otvorí ľudskú hlavu. Pri pochodoch sa spieva „Zabi ho, zabi ho, zabi ho!” Pri videových simuláciách prestreliek sa dávajú body za každý „zásah”. Sú stovky takýchto techník, ktoré podľa expertov napomáhajú preladiť ľudský mozog a urobiť z ľudí zabijakov (nie celkom vrahov).

Ide o tabu, ktoré vedecká obec niekedy nazýva „kilológia” (od anglického kill = zabiť). Pre nezúčastnených je téma nechutná až odporná, pre praktikov je to jednoducho fakt života - alebo smrti. (V budúcom čísle ZH viac).

Prameň: Vicki Haddock, San Francisco Chronicle Sunday, 13. augusta 2006 - vhaddock@sfchronicle.com.;

tags ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu