Mýtus o „vedeckej kontroverzii“ v súvislosti s ID

Monday, 11 May 2009 | Zošity humanistov č. 76

Stephen Law

Na 12. Svetovom kongrese skeptikov v Bethesde 9. – 12. 4. 2009 predniesol veľký americký astrofyzik Lawrence Krauss, neúnavný bojovník proti kreacionizmu vrátane ID, veľmi zaujímavé štatistické údaje, týkajúce sa mýtu o „vedeckej kontroverzii“ v súvislosti s „inteligentným dizajnom“, ktorý ešte straší v niektorých hlavách.

Prezrel 10 miliónov vedeckých článkov, uverejnených za posledných 12 rokov. 115 sa týkalo „inteligentného dizajnu“, ale väčšina to myslela po inžiniersky; len 11 bolo o ID v našom zmysle slova. Osem z nich sa vyjadrovalo kriticky k vedeckému podkladu ID a tri boli závery prednášok na konferenciách. Inými slovami – nebolo jediného peer reviewed (odborníkmi schváleného) článku, ktorý by podporoval ID. Takže – aká „vedecká kontroverzia“ o ID, resp. inej forme kreacionizmu?

Návrh, že máme byť féroví, tolerantní a pripustiť „vyučovanie vedecky kontroverznej ID“ na našich školách, je volovina (Krauss používa výraz bullshit – dá sa to preložiť aj inakšie, ale nevyznie to lepšie).

Samozrejme, Kraus vie, že IDisti rozhlasujú, že odborné časopisy sú proti nim zaujaté a odmietajú uverejniť ich články. Preto prezrel knižné tituly. Amazon uvádza 150 kníh o ID. Uvádza však aj 156 knižných titulov o únosoch mimozemšťanmi. Keby sme na základe kníh mali deti učiť o ID, mali by sme ich učiť aj o „vedeckej kontroverzii“ v súvislosti ufónmi – malo by to zmysel?

Prameň: Stephen Law, The myth of a „scientific controversy“ about ID; 12. 4. 2009.

tags , ,

2 Comments to Mýtus o „vedeckej kontroverzii“ v súvislosti s ID

[...] Dodnes rôzni „rytieri“ žijú ako Don Quijote de la Mancha, a zneužívajú vedu napríklad na zakrytie svojej propagácie boha ako stvoriteľa vesmíru pod rúškom ilúzie takzvanej teórie inteligentného dizajnu. [...]

[...] by som to zaradil do rubriky Zábava, ale čo narobím, keď nejaký fanúšik „inteligentného dizajnérstva“ si myslí, že rečičky o dušičkách patria do rubriky [...]

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu