„Madame, I love you“

Monday, 7 December 2009 | Zošity humanistov č. 80

Moje milované srdiečko,

píšem Ti, lebo som sám a vždy ma vzrušuje zhovárať sa s Tebou bez toho, že by si to vedela, alebo počula, alebo mi mohla odpovedať.

Nech je fotka akokoľvek zlá, poslúži mi a teraz chápem, prečo aj najošklivejšie obrazy matky Božej a čiernych panien môžu nájsť neúnavných obdivovateľov. Ani jeden z tých obrazov nemohol byť väčšmi bozkávaný, obzeraný a zbožňovaný, ako Tvoja fotografia, ktorá vôbec nezodpovedá Tvojej drahej, nežnej, milovanej dolce tváričke. Ale moje oči, také pokazené svetlom a tabakom, vedia ešte maľovať nielen vo sne, ale aj po prebudení.

Mám Ťa, rozvitá, pred sebou. Hladkám Ťa a bozkávam Ťa od hlavy až k nohám. Padám pred Tebou na kolená a vzdychám: „Madame, I love you… Pravda je, že Vás milujem viac, ako kedy miloval benátsky Maur.“ …

Len čo sa odo mňa vzdiališ, pochopím, čo je moja láska k Tebe: obor, absorbujúci všetku energiu môjho ducha, všetky predmety môjho srdca. Znovu sa cítim byť mužom, pretože cítim veľkú vášeň.

Karol Marx píše svojej Jenny v roku 1856. (Zásnuby boli v roku 1836, sobáš v roku 1843)

Citované podľa Françoise Giroud, Jenny Marx ou la femme du diable (asi Jenny Marxová alebo žena diabla), © Robert Laffont, 1992. – Le Point, hors série N° 3, 2009.
Z francúzštiny preložil Rastislav Škoda.

tags , ,

3 Comments to „Madame, I love you“

Dominik
December 9, 2009

Nádhera…

rastislav
December 9, 2009

Vedel som, že sa to niektorým zapáči - ako mne. Som rád, že aj Vám.

Dominik
December 9, 2009

Vždy ma dojme taká hĺbka a otvorenosť citov, obzvlášť v dlhoročnom manželstve. Niečo, s čím sa dnes už len zriedka stretneme. Myslím, že sme o čosi podstatné prišli.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu