Predsudok hľadá vedecký plášť

Thursday, 30 September 2010 | Preľudnenie, Zošity humanistov č. 84

Brendan O’Neill

Opačný pohľad na „údajný“ problém preľudnenia

Britská Kráľovská spoločnosť už rozhodla, že na zemi JE „príliš veľa ľudí“.

Existujú však kruhy, ktoré tvrdia: Preľudnenie NIE JE príčinou sociálnych a ekonomických problémov.

Ich reprezentant Brendan O’Neill, vydavateľ e-zinu www.spiked (asi napichnutý), veľmi rýchlo zareagoval a obratom dokazuje, že neomaltuziáni (volá ich mizerablisti) nemajú pravdu, ako ju nemal ani panikár Malthus. Pozrime sa, ako argumentuje:

Hoci svetové populácie rástli exponenciálne, život ľudí sa rapídne zlepšoval. Malthus predpovedal hladomory, epidémie a hromadné umieranie – miesto toho je nás dnes sedemkrát toľko ako za jeho čias a priemerný človek sa má nepomerne lepšie. Veľmi pôsobivé sú čísla o Číne – ako rástol ich počet a blahobyt, že ich očakávaná dĺžka života sa zvýšila z 36,5 roka v roku 1949 na 73,4 roka dnes (2010). Ani slova o hladomoroch – nech mali akékoľvek príčiny, boli.

Zdá sa pravdivé, že práve na najhustejšie preľudnených miestach zeme majú ľudia najlepší život. Treba sa pozrieť na Manhattan v New Yorku: na tom malom poloostrove žije 1,7 milióna obyvateľov a závidia im stámilióny ľudí na celom svete. Koľkí z nás by dodali: „Aj ja!“ No v Afrike, ktorá má veľa veľmi riedko osídlených oblastí (11 z 20 štátov s najnižšou hustotou obyvateľstva), pretrvávajú najväčšie problémy s chudobou a hladom, takže Trust optimálnej populácie neváhal vyhlásiť: „Aby sa planéta vyhla osudu Rwandy, je nevyhnutná rehabilitácia maltuziánskeho uvažovania“.

V roku 1790 predpovedal Malthus, že ak sa ľudia neprestanú množiť, dôjde „k predčasnému umieraniu ľudí“, dostaví sa „nedostatok potravy, mor a iné epidémie“, ktoré skosia „desaťtisíce ľudí“. Vtedy bolo na svete 980 miliónov ľudí, dnes je nás sedemkrát toľko – 6,8 miliardy.

Brendan O’Neill má námietky proti personálnemu obsadeniu študijnej skupiny. Porritovi vytýka, že už dávno spieva chválospevy na čínsku politiku jedného dieťaťa, bez ktorej by sme vraj dnes mali o 400 miliónov Číňanov viac. Attenborough vraj vyhlásil, že „nikdy nevidel problém, ktorý by sa nedal lepšie vyriešiť pri menšom počte ľudí“ – a čo stavba priehrady či revolúcia?

Opakovane vyčíta maltuziánom, že neberú do úvahy fakt, že ľudstvo urobilo za posledných 200 rokov väčší pokrok, ako za posledných 20 000 rokov, t. j. práve v čase, keď sa udiala explózia počtu ľudí. Pokrok umožnil a umožní uživiť väčší počet ľudí.

Prameň: A prejudice in search of a scientific disguise

tags , ,

1 Comment to Predsudok hľadá vedecký plášť

Attila Vitai
December 30, 2010

Som laik,ale prehľad zato mám ,je to tak sme preľudnená planéta Zem,tak čo už..Ludstvo nepotrebuje žiadne dalšie reklamy a davové psychozy ! ľudstvo celosvetovo potrebuje zabrániť daľšiemu pestovaniu egoizmu na vlastné ciele (osobné)! Je to jednoduché povedať ,alebo napísať,zamyslieť sa nad tým je už ťažšie..Ale určite to stojí za uváženie.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu