Je evolúcia veľká lož diabla?

Friday, 19 October 2012 | Zošity humanistov č. 94

Karl W. Gilberson

Podľa slov Paula Brouna, povolaním lekára, ale republikánskeho poslanca za štát Georgia v americkom kongrese, sú evolúcia, embryológia a teória veľkého tresku „lži priamo zo dna pekla“. Nie sú to vedecké teórie, podložené horami dôkazov, ako by nám chceli nahovoriť vedci. Sú časťou veľkého Satanovho plánu „nedovoliť ľuďom pochopiť, že potrebujú spasiteľa“.

Toto neobyčajné vyhlásenie urobil Broun v baptistickom kostole v Hartwelli, Ga. Prevažne fundamentalistické poslucháčstvo nadšene tlieskalo.

Brounove výroky a reakcie poslucháčov musia rozozvučať poplašné zvony v ušiach tých, ktorým záleží na výchove k vede v našom štáte. Jedna vec je pripustiť a otvorene povedať, odvolávajúc sa na nejakú autoritu mimo hlavného prúdu že veda má aj svoje slabiny. Alebo že niektorý argument v prospech evolúcie je najnovším výskumom kompromitovaný. Discovery Institute, kde od určitého času bije srdce inteligentného dizajnu, to robí na svojej stránke každý deň. V podstate sa dá o tom diskutovať. Skutočne, mal som také konverzácie.

No povedať, že evolúcia a iné vedecké myšlienky sú „lži z hĺbky pekla“, vytvára pre diskusiu celkom iné ovzdušie – nedýchateľné. Ako sa dá diskutovať o pravde nejakej myšlienky, keď váš partner verí, že táto myšlienka je dielom Satana ako časť jeho sprisahania, ktoré má za cieľ odradiť ľudí od prijatia kresťanstva?

Bolo by dobre, keby Brounov komentár bol niečo výnimočné – ojedinelá samorastlá politická komédia typu historky Christine O?Donnellovej, že „nie je bosorka“, alebo vyťahovania sa Donalda Trumpa, že kandiduje za prezidenta. Ale Brounov komentár zapadá do prúdu antievolúcie a medzi fundamentalistami koluje už storočie. Mnohým jeho poslucháčom na Liberty University znie priam familiárne.

Početní fundamentalisti už konštruovali vzťah medzi evolúciou a satanom. Ken Ham, ktorý vedie na svojej strane Answers in Genesis najväčšiu antievolučnú kampaň na svete, dal svojmu dnes už klasickému útoku na vedecké teórie o pôvode sveta názov „Lož: Evolúcia“. Na obale prvého vydania tejto knihy sa vinie had. Ham píše, že moderní obhajcovia evolúcie – vrátane Francisa Collinsa a mňa, ako aj našich ateistických kolegov Richarda Dawkinsa a Jerryho Coyna – sú „falošní učitelia“, ktorých príchod predpovedá Biblia. Naša prítomnosť, šíriaca lož evolúcie, je signál, že apokalypsa je blízko.

Henry Morris, ktorý ľavou rukou vytvoril moderné kreacionistické hnutie, rozobral do podrobností kreacionistické argumenty v knihe „Dlhá vojna proti Bohu: História a účinok kontroverzie stvorenie/evolúcia.“ V tejto knihe, ktorú vychvaľujú fundamentalistické publikácie a odporúčajú náboženskí vodcovia, do pozoruhodných podrobností líči, ako využíval Satan evolúciu počas tisícročí, aby vyvrátil Bibliu. Podľa jeho scenára, sprevádzaného nespočetnými poznámkami pod čiarou a inými vedeckými spôsobmi, nie je Darwin otcom myšlienky evolúcie. Morris tvrdí, že Darwin „bol len katalyzátorom oživenia dávneho pohanstva, ktorý prišiel v pravý čas, aby dovŕšil odboj proti Bohu, na ktorý sa západná Európa pripravovala dlhšie ako storočie“. Morris tvrdí, že Satan predložil teóriu evolúcie Nimródovi, keď sa stretli pri Babylonskej veži. (Nimród bol podľa biblie babylonský kráľ-poľovník, rebelujúci proti Bohu.)

Ham a Morris sú dvaja z najdôležitejších a najvplyvnejších kresťanských fundamentalistov posledného polstoročia. Ich argumenty sa pravidelne preberajú v nedeľných školách, na mládežníckych stretnutiach a dokonca aj v skriptách fundamentalistických škôl ako je Liberty University a Bob Jones University.

Efektívne odpovedať na šialené frázy ľudí ako Broun vyžaduje, aby sme pochopili, že nech si o týchto bombastoch myslíme čokoľvek, sú rozšírené medzi mnohými náboženskými kazateľmi. Evolúciu a teóriu veľkého tresku neprijmú milióny kresťanských fundamentalistov na základe vedeckých dôkazov. Tento konflikt je kultúrna vojna, v ktorej stoja proti sebe dobro a zlo a ide v nej o veľmi veľa.

*

Karl W. Gilberson, Ph.D, učí písanie na katolíckom stonehillskom kolégiu v Massachusetts.

*

Prameň: Karl W. Gilberson, Is Evolution Satan’s Great Lie?, The Huffington Post, 15. 10. 2012.

tags , ,

7 Comments to Je evolúcia veľká lož diabla?

Cibrinka
October 22, 2012

Citujem: Ham a Morris sú dvaja z najdôležitejších a najvplyvnejších kresťanských fundamentalistov posledného polstoročia.
Môžete, ak viete, upresniť, k akej cirkvi patria?

Juraj
October 23, 2012
Cibrinka
October 24, 2012

Juraj.Otázka znela inak a nie na používanie Gúgle. Ale teraz ráčte opísať správnu odpoveď.

Juraj
October 24, 2012

Cibrinka. Mne už je to od určitého času jedno. Kto sa má vyznať v tých tisíckach odnoší Abrahámovského náboženstva? Oháňajú sa dosloným výkladom biblie, tak sú to pre mňa jednoducho Ježišove ovečky. Keby po tom moc túžim, tak si na internete vyhľadám k akej konkrétnej sekte sa hlásia, ale nemám potrebu.

Juraj
October 24, 2012

A áno, neodpovedal som Vám. Ani to nemám v úmysle, máte možnosť si to vyhľadať aj sám. Ostatne na to som narážal s tým googlom.

Dušan
July 16, 2014

Myšlienka evolúcie a veľkého tresku je dielom človeka a rozhodne nie diabla. Sú to všetko rovnaké výmysly, ktorými je prehustená ezoterika. Podobné myšlienky ako má pán Paul, budú šíriť medzi ľudmi nenávisť. Kto je tu zdrojom Satanovým? Často som sa zamýšľal nad nepomerom vytváraným medzi Satanom a bohom. Prečo Satanovo meno pozná každý ale meno božie nie? Akoby mohol prebrať nad niekoho mysľou kontrolu? Je to kopa nezmyslov.

Cibrinka
July 20, 2014

Kresťanstvo je náboženstvom pravdy. Ak Boh neexistuje, privedie veriaceho ku kultúrnemu ateizmu. Kam ale človeka privedie ateizmus v jeho najnovšej forme - v podobe sekulárneho humanizmu?
Sekulárna humanistka Francisca Minerva, lekárka z Oxfordu, navrhuje povoliť zabíjanie novorodencov len tak, zo slobodného rozhodnutia matky.Ono totiž od toho 12 týždňa od počatia, čo je hraničný termín na vykonávanie tzv.potratov, sa môže v živote ženy-matky čokoľvek zmeniť. A vraj - podľa p.F.Minervy, novorodenec nie je ešte človek, iba ak formálne. Lebo ešte nemá sny a túžby. A vraj preto je to zrovnateľné s potratom do 12. týždňa.
Kde sú hranice morálky sekulárnych humanistov?

(Príspevok bol skontrolovaný autorom a nenachádzajú sa v ňom žiadne neslušnosti) :D

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu