Viac ako 1 500 amerických vojakov stratilo v Iraku a Afganistane nohu alebo ruku

Friday, 9 November 2012 | Zošity humanistov č. 94

David Wood

Podľa najnovších údajov viac ako 1 500 amerických vojakov stratilo vo vojne v Iraku a Afganistane nohu alebo ruku a stovky utrpeli stratu oboch dolných končatín.

Koncom októbra 2012 dosiahol počet zranených číslo 50 000 – čo je hrozivý míľnik tejto viac ako desaťročnej vojny a pripomienka ľudských utrpení.

Od roku 2001, keď sa ako odpoveď na teroristický útok 11. septembra začala vojna v Afganistane, bolo tam a v Iraku pri bojových akciách zabitých 5 225 amerických vojakov.

Štatistiky obetí ešte len začínajú upozorňovať na utrpenie ranených a rodín zabitých a ranených. Pretože mnohí postihnutí sú na začiatku svojej dvadsiatky, čelia spolu so svojimi rodinami celoživotnej lekárskej starostlivosti, ktorá bude drahá, intenzívna a trvalá. Napríklad amputovaní musia dostávať nové protézy každých pár rokov.

Zoznam fyzicky alebo psychicky ranených vysvetľuje snahu Oddelenia pre veteránov rozšíriť zdravotné a mentálne služby pre novú generáciu veteránov.

Desaťmesačný prieskum časopisu Huffington Post odhalil, že viac ako 16 000 Američanov opustilo bojisko s vážnym invalidizujúcim poranením.

Najnovšie údaje armádnej zdravotnej služby vykazujú zarážajúci rozsah poranení. 253 330 vojakov a vojačiek utrpelo traumatické poranenie mozgu na bojisku alebo inde, vrátane 3 949 prenikajúcich poranení hlavy a 44 610 vážnych alebo miernych poranení mozgu.

Len v armáde sa diagnostikoval u 73 674 vojakov posttraumatický stresový stav, a to ako dôsledok ich bojového nasadenia. 30 480 vojakov sa vrátilo z boja s traumatickým poranením mozgu, často zapríčineným výbuchom v blízkosti hlavy.

Medzi v boji poranenými je 1 572 pacientov s amputáciami končatín, z toho 486 vojakov s mnohopočetnými amputáciami; nepočíta sa strata prstov na rukách alebo nohách.

83 % amputovaných stratilo jednu alebo obidve nohy, a to hlavne pri výbuchoch improvizovaných zariadení. Vražedné doma vyrobené bomby sú aj najčastejšou príčinou poranení genitálií, čo postihlo 1 410 vojakov.

2 542 vojakov a vojačiek utrpelo traumatické popáleniny a 142 stratilo v boji jedno oko, piati obidve.

Finančné náklady na starostlivosť o ranených sa samozrejme nedajú porovnávať s emóciami. No už v roku 2008 odhadla Linda Bilmesová, ekonómka z Harvardu, že celoživotné náklady na starostlivosť o vojnových ranených budú medzi 600 a 900 miliardami USD. Od tých čias sa tieto čísla istotne podstatne zvýšili.

Hoci sa vojenské operácie americkej armády v Iraku skončili v decembri 2011, ostáva okolo 66 000 osôb „amerického vojenského personálu“ v Afganistane. Prezident Barack Obama síce sľúbil, že do konca roku 2014 stiahne všetky bojové jednotky, ale americké aj afganské úradné miesta očakávajú, že americká prítomnosť potrvá, a to v podobe trénerov a operačných špecialistov.

Poznámka prekladateľa: Ako asi vyzerá štatistika zabitých a ranených Iračanov a Afgancov? Desaťkrát viac? A koľko dolárov bude k dispozícii na starostlivosť o invalidov? Iste menej ako desaťkrát menej.

Prameň: David Wood, U.S. Wounded In Iraq, Afghanistan Includes More Than 1,500 Amputees, The Huffington Post, 7. 11. 2012.

tags , , ,

1 Comment to Viac ako 1 500 amerických vojakov stratilo v Iraku a Afganistane nohu alebo ruku

Cibrinka
November 10, 2012

Pekný článok.
Ako by riešili problém s terorizmom sekulárni humanisti?

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu