Kniha „Zakázané ovocie: Etika humanizmu“ na internete

Sunday, 13 January 2013 | Etika humanizmu, Paul Kurtz, Knihy, Zošity humanistov č. 95

Nehaňte sekulárnych humanistov, že nemajú podklad pre etiku a morálku, že sú nihilisti. Nenamýšľajte si, že len viera v Boha je zárukou morálnej cnosti, že jediní „svätí“ sú tí, čo žijú v zväzku s kostolmi a že sú „hriešnikmi“ tí, čo žijú mimo nich.

Milióny jednoduchých ľudí a stovky filozofov dokázali, že pretrhaním teistických ilúzií môžeme podnietiť odvahu a zdravý rozum k vytvoreniu racionálnej etiky, založenej na realistickom pohľade na prírodu a spoznaní všeobecných morálnych pravidiel, spoločných všetkým ľuďom.

Etika humanizmu

Etika humanizmu

Kniha amerického filozofa Paula Kurtza „Zakázané ovocie: Etika humanizmu“ nás presviedča, že musíme jesť zakázané ovocie rajského stromu poznania dobrého a zlého, pustiť sa do etického hľadania a zásady nášho správania budovať na samostatnom rozmýšľaní; len táto cesta vedie k objaveniu etických právd, ktoré môžu usmerňovať naše spoliehanie sa na seba samého a uznávanie práv iných.

„Zakázané ovocie“ obsahuje zaujímavé state o súkromí a o ľudských právach a podáva konkrétne etické odporúčania ako alternatívy pre tradičné náboženské názory.

Slovenská humanistická literatúra nemá zatiaľ knihy tohto druhu a keď pred pätnástimi rokmi vyšla, nevyvolala veľký ohlas. Doba nebola priaznivá. Žiaľ, aj dnes ľudia málo pestujú svoj svetonázor a z pohodlnosti a lenivosti súhlasia s nálepkou, ktorá nezodpovedá skutočnosti. Mladí sú takí ako na celom svete: do kostola chodili, kým museli a prestali chodiť, keď už nemuseli. Len keď požiadavky cirkevnej vrchnosti a prisluhujúcich politikov prekročia mieru únosnosti (napr. reštitúcie, výhrada svedomia, antikoncepcia a interrupcie, zneužívanie detí), ozvú sa na blogoch búrlivé rekcie protestov mnohých skupín obyvateľstva.

Internet ovládol svet a nejeden ho má už aj na mobilnom telefóne. Existujú stovky elektronických kníh od rozprávkových cez kuchárske po romány a pobožné. Preto vydávame takto aj „Zakázané ovocie“ a dúfame, že si ho do svojich počítačov stiahnu a občas po ňom siahnu mnohí.

Printové vydanie vyšlo v spolupráci s občianskym združením Spoločnosť Prometheus v roku 1998 vo vydavateľstve Rastislava Škodu v Bratislave, ISBN 80–967906–5–X.

Kniha na stiahnutie, vo formáte PDF: Zakázané ovocie: Etika humanizmu.

tags , , , , , ,

3 Comments to Kniha „Zakázané ovocie: Etika humanizmu“ na internete

Patrik
May 4, 2013

Túto knihu som zháňal, Dakujem že ste si dali tú námahu digitálne ju spracovať.

[...] Kurtz v nej v úvode píše: „Tradičné ortodoxné náboženstvá, vychádzajúce zo Starého a Nového zákona, z [...]

[...] Viac humanistických zásad si môžete prečítať priamo v knihe, ktorú si môžete stiahnuť zo stránky Zošity humanistov. [...]

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu