Antikoncepčný preparát pre mužov

Sunday, 19 January 2014 | Zošity humanistov č. 99

Ruben Roel

Ako antikoncepciu majú muži len dve opcie: kondóm a vazektómiu (podviazanie a preťatie spermovodov). Ženy majú k dispozícii veľa možností: pilulku, injekciu, náplasť, gély, vnútromaternicové teliesko, pesar, sterilizácia.

Indickí vedci vyvinuli injekciu pre mužov, nazývanú RISUG (reversible inhibition of sperm under guidance, reverzibilná inhibícia spermií pod dohľadom), ktorá je 100 percentne účinná a pôsobí 10 rokov; ďalšou injekciou sa dá zrušiť. Patentovaná je v Indii, Číne, Bangladéši, a USA. Podelenie zodpovednosti za plánovanie rodiny s partnerom pomôže ženám, ktoré sú citlivé na (zriedkavé) vedľajšie účinky antikoncepčnej pilulky: stučnenie alebo schudnutie, hormonálne poruchy či mäknutie kostí.

Injekcia sa robí dvomi vpichmi do mieška, čo trvá asi 15 minút. Do spermovodu sa vstriekne netoxický pozitívne nabitý polymér styrene maleic anhydride (SMA), ktorý inaktivuje negatívne nabité spermie. Vyvinul ho v Kharagpure D. Sujoy K. Guha. Keďže injekcia pôsobí 10 rokov a polymér je lacnejší ako ihla, ktorou sa vstrekuje, nemajú veľké farmaceutické firmy záujem o jej šírenie; nesľubuje veľké zisky.

V Indii sa robia klinické štúdie 3. štádia, po ktorých úspešnom uzavretí bude preparát prístupný pre každého Inda. Vďaka Billovi Gatesovi a daru 100 000 USD od Gatesovej nadácie sa pristupuje k zavedeniu preparátu do USA po schválení agentúrou FDA prostredníctvom firmy Parsemus, a to pod názvom Valsagel. Robia sa pokusy s použitím tejto metódy aj u žien. RISUG sa odporúča najmä mládencom a očakáva sa menej potratov v dôsledku menej náhodných tehotenstiev.

Poznámka: Je zaujímavé, ako málo sa hovorí a píše o tejto revolučnej novinke na trhu plánovania rodiny.

Prameň: Roel Ruben. 2011. Radical New Birth Control for Men 100% Effective, Technorati, 1. 6. 2011

tags

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu