Aká by musela byť prapríčina

Thursday, 6 February 2014 | Zošity humanistov č. 99

Rastislav Škoda

Veta o nemožnosti existencie vesmíru bez začiatku v komentári Ivana k eseji Prečo nie som kresťanom ma viedla k vyhľadávaniu a zastal som na úvahe českého autora Jiřího Lema o kozmologickom argumente (na stránke Rozumná víra).

Autor píše, že prvá príčina vesmíru musí

  1. večne existovať. Nemôže svoju existenciu odvodzovať od ničoho iného, pretože to by znamenalo tzv. nekonečný regres. Riešením je prvá nezapríčinená príčina – abrahámovský Boh. Námietka: Alebo čokoľvek iné, napr. prírodné zákony.
  2. byť mimo priestor a čas. Námietka: To je náš fyzický priestor, ale nič nesvedčí pre existenciu s ním súvisiaceho nadprirodzena, ktoré je výmyslom praobyvateľov planéty v čase lovcov a roľníkov.
  3. byť nehmotná. Námietka: Viem, že viera v duchov je povinná vlastnosť veriacich, ale ja ju nemám od školských lavíc. Tento bod protirečí bodu 5.
  4. byť nepredstaviteľne mocná a inteligentná. Námietka: To teda áno, toto jej pridáva na nepredstaviteľnosti. Má však zmysel zaoberať sa nepredstaviteľnými vecami? Koho tie dnes zaujímajú?
  5. byť osobná. Námietka: Ako odmietam chodenie duchov po našom materiálnom svete, tak si neviem predstaviť ľudskú (akú inú?) osobu v stave ničoty pred stvorením vesmíru.

„Všetky argumenty sú presne tie, ktoré sa tradične pripisujú Bohu troch veľkých monoteistických náboženstiev,“ končí Lem. Súhlasím. Námietka: Chýba prívlastok znepriatelenýchpre vlastnosti svojich Bohov.

*

Nepresvedčili ma tieto argumenty a o starovekej prapríčine vzniku vesmíru nešpekulujem. Zvedavo čakám na komentáre astrofyzikov k úžasným výkonom ich zázračných prístrojov.

Priznám sa, aj mňa svrbí Russellovo suché konštatovanie: „Niet dôvodov pre nevyhnutný predpoklad, žeby svet musel mať nejaký začiatok. Nepripravujme sa diskusiou o tom o čas.“

Stačí mi Russellov rozsudok, že v dôkaze z prvotnej príčiny je logická chyba: Ak musí mať všetko svoju príčinu, musí ju mať aj Boh. Ak môže čokoľvek existovať bez príčiny, môže to byť práve tak svet ako Boh. Nepriznávame Bohu nijaké výnimočné postavenie.

Aký význam tu však má veta, že predstava, že všetko má svoj začiatok (príčinu), je v skutočnosti zavinená len chudobou našej fantázie? Je opak taký zrejmý? Iný príklad niečoho, čo nemá príčinu, ako veľký tresk, rozšírený prípadne do teórie neviditeľných mnohotných univerzov, mi neprichádza na rozum. Každý regres mi končí premenou stavu hmoty do stavu energie, resp. opačne, čo považujem za opakujúci sa nezapríčinený začiatok. Nič nezvládnem proti naivnosti tých, čo to vyhlasujú za boží čin.

Rozhodujúca je skutočnosť, že obidve strany zaujímajú postoj, že existuje niečo nezapríčinené, čo potom vyvoláva všetko ostatné. Pre jedných je to hmota, pre druhých Boh. Na základe pravidla šetrnosti (Ockhamovej britvy) je Russellova materialistická pozícia racionálnejšia, pretože na dôkaz Prvého hýbateľa, ktorý stvoril svet, treba viac dôkazov, ako na to, že svet vznikol sám od seba.

Konkrétnejšie povedané: Ak mohol pred existenciou hmotného sveta existovať stvoriteľský duch, tak sa mohla predstava nadprirodzena vytvoriť v mozgu primitívneho človeka. Vyberte si.

tags , ,

5 Comments to Aká by musela byť prapríčina

Cibrinka
February 11, 2014

Je to určite zaujímavá filozoficko-vedecká hádanka.
Ešte “nedávno” ľudia verili na Zem rovnú ako doska. Nezazlievajme im to! Ten názor bol obrovským skokom vpred - tak nejako začínala kozmológia premýšľajúcich zvierat. Ich skušenostná logika nemohla na svoju dobu ponúknuť nič lepšie. Od ich názoru na tvar Zeme bol len kúsok k úvahe, kde tá doska končí. Je to presne ten istý druh logiky, ktorý nás núti premýšľať nad tým, kde začína tá naša “doska času”. Kým tie staroveké národy sa usilovali ísť až na kraj sveta, dnes vieme, že najkratšia a najrýchlejšia cesta na kraj sveta bola tak jednoduchá - stačilo zostať stáť. Kraj vtedajšieho sveta bol pod nimi - na povrchu zemegule. Všade naokolo.
Otázka vzniku času a existencie bude rovnako jednoduchá. Len sme na to ešte nedospeli.

Cibrinka
February 11, 2014

Dnes som na jednom ateistickom fóre zaskočil tam prítomných sekulárnych humanistov tak jednoduchou otázkou. Či môže ateista veriť na existenciu rozprávkových bytostí. A pridal som aj horoskopy, homeopatiu a veštenie.
Môj názor na ateizmus je jednoduchý - ateizmus nepripúšťa nič nadprirodzené.
Takmer mi sánka zletela k zemi, keď diskutujúci bez vyznania sebavedome prehlásili, že ateizmus odmieta len Boha, alebo bohov, no viera v to ostatné nie je principiálne v rozpore s ateizmom.
Čakal som všetko možné, zvykol som si na urážky, intrigy… Ale nebol som pripravený na tvrdenie českej komunity ateistov vyznávajúcich sa, že viera v existenciu Snehulienky je pre ateistov prirodzená.
Ako veriacemu je mi takmer do plaču. Kam sa strácajú tí dobrí neveriaci ateisti?
Veľká bieda obchádza najateistickejšiu krajinu sveta, naše susedné Česko. Zlé chýry prichádzajú - Česko sa vrhlo na ezoteriku, povery, bludy v takom rozsahu, že dostáva prívlastok najpoverčivejšia krajina sveta.

Lemmy
February 11, 2014

Na ktorom fóre?

Cibrinka
February 11, 2014

Je to fórum archivované Českou národnou knižnicou,i-ateismus.cz a aby som Vám uľahčilh hľadanie, tak vám dám linky priamo aspoň na dva príspevky:
treebearda: http://www.i-ateismus.cz/2013/12/co-mi-vadi-na-krestanstvi/comment-page-145/#comment-92004
samain: http://www.i-ateismus.cz/2013/12/co-mi-vadi-na-krestanstvi/comment-page-146/#comment-92028

Cibrinka
February 11, 2014

a jejda, Your comment is awaiting moderation.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu