Anglikánska cirkev bude mať – konečne – biskupky

Tuesday, 15 July 2014 | Zošity humanistov č. 101

Londýn 14. júla (TASR) – Generálna synoda Anglikánskej cirkvi dnes hlasovala za to, aby mohli byť ženy vysvätené za biskupky. Zvrátila tým stáročnú tradíciu v cirkvi, ktorá bola v tejto záležitosti dlho hlboko rozdelená, informovala agentúra Reuters.

Agentúra Associated Press uviedla, že generálna synoda schválila historické rozhodnutie na stretnutí v severoanglickom Yorku po takmer piatich hodinách debaty. Návrh mal podporu arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho i premiéra Davida Camerona.

O uvedenom návrhu hlasovala generálna synoda už v roku 2012, vtedy však návrh nezískal potrebnú dvojtretinovú podporu na jeho presadenie a to napriek tomu, že s ním súhlasili biskupi i ostatné duchovenstvo. Vtedajšia porážka bola trpká najmä pre Rowana Williamsa, ktorý končil vo funkcii arcibiskupa z Canterbury. On i jeho nástupca Welby vehementne podporovali navrhovaný kompromis, ktorý, ako dúfali, by ukončil diskusiu trvajúcu niekoľko desaťročí.

Nová legislatíva, ktorá umožní ženám stať sa biskupkami, musí byť schválená dvojtretinovou väčšinou vo všetkých troch komorách synody: biskupskej, kňazskej i laickej. Komora biskupov súhlasila v pomere 37:2 pri jednom zdržaní sa hlasovania, komora kňazov v pomere 162:25 pri 4 zdržaniach a komora laikov v pomere 152:45 pri piatich zdržaniach. V roku 2012 chýbalo na schválenie funkcie biskupky v komore laikov 6 hlasov. Očakáva sa, že prvá biskupka bude zvolená najneskoršie začiatkom roka 2015.

Tradicionalistickejší anglikáni vrátane evanjelikánov a anglokatolíkov manifestovali pred synodou dovolávajúc sa názoru, že mať biskupky sa protiví učeniu Krista: keby bol chcel mať ženy medzi vysokým duchovenstvom cirkvi, bol by ich mal medzi svojimi 12 apoštolmi.

Funkcia kňažky existuje v anglikánskej cirkvi od roku 1994 a dnes sú asi tretina duchovných ženy-kňažky, no môžu byť aj len arcidiakonky alebo až kanoničky.

Anglikánska cirkev sa považuje za matku celosvetového anglikánskeho zväzu s 80 miliónmi členov vo vyše 160 štátoch. Vznikla v roku 1534 za Henricha VIII. neuznaním pápeža za hlavu cirkvi a odtrhnutím od Ríma. Anglikáni majú temer rovnakú vierouku ako katolíci, ale líšia sa v názoroch na rod, sexualitu a bohoslužby, a to rozdielne podľa oblastí.

Členom anglikánskeho zväzu je napríklad episkopálna cirkev v USA, jedna z najliberálnejších cirkví na svete. V súčasnosti ju vedie biskupka K. J. Schori. Už v roku 2003 mali prvého homosexuálneho biskupa, dnes ich majú niekoľko a požehnávajú rovnopohlavné manželstvá.

Aj anglikánske dcérske cirkvi v Austrálii, na Novom Zélande a Juhoafrickej republike už biskupky majú.

tags , , ,

3 Comments to Anglikánska cirkev bude mať – konečne – biskupky

humanista
August 1, 2014

Nech sa akákoľvek cirkev liberalizuje, jej náboženské učenie je poteciálne nepradivé, podvodnícke a nemá čo hľadať v spoločnosti 21. storočia.

Cibrinka
August 13, 2014

Humanista. Čítali ste niekedy Deklaráciu ľudských práv a slobôd?
Sú tri možnosti.
1/ Nečítali. Ste teda diletant.
2/ Čítali. No neporozumeli ste textu. Ste teda nechápajúci diletant.
3/ Čítali aj porozumeli… Potom ste pokrytec nehodný nicku humanista.

Ktorú možnosť ste si vybrali?

Rastislav
August 13, 2014

Pán Cibrinka,
Asi máte na mysli Všeobecnú deklaráciu ľudských práv z 8. decembra 1948. Často ju čítam a som ňou nadšený. Bolí ma, keď sledujem, ako ju na medzinárodných fórach jednohlasne okypťujú tradicionalistickí a fundamentalistickí moslimovia, evanjelikáni a – katolíci (Vatikán).
Nechápem, čo je pokrytecké na Humanistovi, ak odmieta potrebu náboženského myslenia v spoločnosti 21. storočia. To robí predsa väčšina európskych a amerických filozofov a sociológov z katedry a značná časť obyvateľstva v každodennom živote.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu