Prijímanie Buzza Aldrina na mesiaci

Tuesday, 22 July 2014 | Zošity humanistov č. 101

Yasmine Hafizová

Čo NASA nechcela vysielať

Keď sa pred 45 rokmi Neil Armstrong a Buzz Aldrin pripravovali na svoj „malý krok pre človeka“ na mesiaci, plánoval Aldrin osláviť let Apollo 11 osobne aktom sviatosti prijímania.

V tom čase bol staršinom presbyteriánskej cirkvi vo Webstere v Texase. Zhodol sa s miestnym pastorom v mienke, že tento let je viac ako elektronika, počítače alebo rakety a že skyva chleba a dúšok vína budú jeho dôstojnou oslavou. Pastor Woodruff k nim pridal malý strieborný kalíštek a išlo to medzi tých pár súkromných vecí, ktoré sa astronautom povoľujú.

Až o rok napísal Aldrin pre Guideposts magazine nasledovné riadky:

Krátko po jedle mal Neil dať signál na vypustenie rebríka na prašný povrch mesiaca – to bol moment pre prijímanie. Rozbalil som balíček a poukladal som veci na malý stolík. Zavolal som Houston.

„Houston, tu je Eagle. Hovorí pilot LM (lunárneho modulu). Rád by som požiadal o moment ticha. Pozývam každého, kto počúva, nech je to ktokoľvek a kdekoľvek, aby sa chvíľu zamyslel nad udalosťami posledných pár hodín a aby pozval každého, kto počúva, nech je to ktokoľvek a kdekoľvek, aby sa chvíľu zamyslel nad udalosťami posledných pár hodín a ďakoval za ne svojím osobným spôsobom.“

Armstrong ho pozoroval, ale slova nepovedal.

Aldrin: Otvoril som plastikové vrecúško s chlebom a vínom. Lial som víno do kalicha, ktorý mi dala naša cirkev. Pri jednej šestine príťažlivosti na mesiaci víno sa pomaly rinulo po stene kalicha. Bolo povznášajúce pomyslieť, že tento prvý raz, čo sa ma mesiaci leje tekutina a pojedá prvý chlieb, sú elementy sviatosti prijímania.

Pred prijatím prijímania čítal Aldrin potichu krátku pasáž z biblie, ktorú si napísal na kúsok papiera:

„Ježiš povedal: Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť“ (Ján, 15, 5).

Aldrin plánoval vysielať tento text s ostatkom jeho komentárov, ale NASA to nepovolila. V tom čase mala práve súdny spor s ateistickou aktivistkou Madalyn Murray O’Hairovou. Táto podala žalobu na NASA, že osadenstvo misie Apollo 8 verejne čítalo odsek z Genezis. Opierala sa o to, že astronauti sú vládni zamestnanci a preto pre nich platí zákon od odluke cirkvi a štátu dvojnásobne. Neuspela však a žalobu odvolala.

Pri spätnom pohľade si Aldrin uvedomil, že asi mal voliť univerzálnejší spôsob oslávenia významnej udalosti.

„Keby som to mal robiť ešte raz, nevolil by som ako oslavný obrad prijímanie,“ napísal. „Pre mňa to bol hlboký zmysluplný zážitok, ale je to kresťanská sviatosť a my sme išli na mesiac v mene celého ľudstva – kresťanov, židov, moslimov, animistov, agnostikov aj ateistov. No v tom čase mi neprišlo na um nič lepšie, ako ďakovať Bohu za úžasný let Apollo 11.“

Na priloženom obrázku sú veci z letu Apollo 11, medzi nimi rukopisný výpis z Jánovho evanjelia, ktorý Aldrin plánoval vyslať na zem. V roku 2007 boli ponúkané na verejnej aukcii v Dallase, Texas.

Nemám istotu, či sa táto excentrická príhoda udiala (prekl.).

Prameň: Yasmine Hafiz, „The Moon Communion Of Buzz Aldrin That NASA Didn’t Want To Broadcast“, Huffington Post Religion, 21. 7. 2014

tags , , ,

2 Comments to Prijímanie Buzza Aldrina na mesiaci

Cibrinka
August 13, 2014

Mesiac sa píše s veľkým M.
Opraviť a poznámku vymazať. :)

Rastislav
August 14, 2014

Pán Cibrinka,
naozaj neviem, prečo by sa malo bežne písať let na mesiac s veľkým M a sadnúť si na zem s veľkým Z. Aj Jasmin Hafizová to v americkej angličtine píše v texte článku s malými písmenami, len v nadpise s veľkými; ale v amerických nadpisoch sa píšu s veľkým začiatočným písmenom aj predložky.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu