Pápež a otepľovanie

Saturday, 21 February 2015 | Preľudnenie, Zošity humanistov č. 103

Phil Plait

Myslím si, že pápež raz povie katolíkom: Robte niečo proti globálnemu otepľovaniu. Pápež predsa vie niečo o globálnom otepľovaní z jázd v otvorenom papamobile.

Pred pár týždňami navštívil pápež František filipínske mesto Tacloban, devastované v roku 2012 cyklónom Haiyan. Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti vydá encykliku o klimatickej zmene a vyzve v nej katolíkov, aby z morálnych a vedeckých dôvodov konali.

Z viacerých dôvodov ide pritom o veľa. V prvom rade sú encykliky veľmi dôležité pre pápeža a čo je významné preňho, je významné pre cirkev a jej viac ako miliardu veriacich.

Podľa novín Guardian mieni pápež zapôsobiť na výsledok konferencie OSN o klimatickej zmene, plánovanej na druhú polovicu roka 2015; očakáva sa, že tam sa vlády konečne zaviažu znížiť produkciu CO2 legálne záväznými dohodami.

Spor o klimatickú zmenu sa nezakladá na vede, ale na ideológii. Pre väčšinu ľudí je jasné, že zemeguľa sa zohrieva, čo má od pólu k pólu katastrofálne dôsledky. Ľudia, ktorí to popierajú, zatvárajú si oči, pchajú si prsty do uší a hlavu strkajú do piesku.

Čo vám povie skutočnosť, že jedna zo sociálne a politicky najkonzervatívnejších organizácií na svete ide vysloviť radu, že je čas podniknúť niečo proti globálnemu otepľovaniu? Mne dáva nádej, že pápež pozdvihne svoj hlas za dobrú vec po návšteve Taclobanu, kde sa ľudia a príroda zotavujú z neuveriteľného úderu superhurikánu Haiyan (november 2013, 6 300 mŕtvych) a vie sa, že tieto cyklóny sa pri globálnom otepľovaní stávajú stále smrteľnejšími. (Poznámka: Pri návšteve tohto mesta 17. 1. 2015 musel pápež pre prichádzajúcu búrku skrátiť plánovaný pobyt na niekoľko hodín a odrieknuť plánovaný prejav.)

Jediný spôsob, ako zmeniť názor Jamesa Inhofa, republikánskeho senátora za Oklahomu, presbyteriána a najhlasnejšieho popierača otepľovania vo svojej strane, by bolo podporiť jeho volebnú kampaň vyššou sumou, ako to t. č. robia naftárske firmy – a nie je to vraj podplácanie.

Prameň: Phil Plait, Pope Francis to Earth’s Catholics: Take Action on Global Warming, Slate, 29. 12. 2014

tags , , , ,

6 Comments to Pápež a otepľovanie

Cibrinka
February 25, 2015

Otepľovanie je jav, ktorý nemá len katastrofálne následky. Ako mnohé iné klimatické zmeny prináša negatíva aj pozitíva. Slovensko sa môže z otepľovania tešiť. Okrem čisto priamych výhod v podobe nižších faktúr za plyn a vykurovanie je to aj zmena podnebia vhodná na pestovanie náročnejších plodín na teplo, posúvanie pásma pestovania takýchto teplomilných kultúr vyššie a tým v našej zväčša hornatej krajine aj rozšírenie poľnohospodárskych plôch. Vyššia koncentrácia CO2 spolu s teplom a vlhkosťou prispeje k produkcii väčšieho objemu biomasy.
Namiesto vyplakávania na sekulárnych portáloch treba vziať skutočný sedliacky rozum do hrsti a využiť túto zmenu. Platenie vyšších daní za emisie vec nerieši - je len prostým biznisom ľudí zbavených duchovnej morálky.

Pre nadmerný rozsah skrátené.

Rudolf Dovičín
February 25, 2015

Extrémy neznamenajú viac vlhka, ale väčšie záplavy aj dlhšie suchá.
Takže viac biomasa je len fatamorgána.

To je síce prekné, čo Environmentálna subkomisia pri KBS hlása, ale koľko členov Katolíckej cirkvi sa podľa toho aj správa?

Na Slovensku sa devastujú aj Národné parky – nepočul som ešte nikoho z KBS proti tomu verejne protestovať.

Rastislav
February 26, 2015

Pán Cibrinka, v prvom rade Vás žiadam, aby ste svoj príspevok zo včerajška do 7 dní skrátili na 10 riadkov, lebo inakšie Vám ho skrátim ja. V druhom rade – dajte si lepší pozor na čísla. 1. Vatikánska slnečná elektráreň s výkonom 100 MW nestála pol milióna eur, ale asi tisíc tristo krát viac, 660 miliónov USD. 2. Slováci postavili na Ukrajine fotovoltaický park s inštalovaným výkonom 120 MW, (teda vatikánsky nie je najväčší). Vyžiadal si investíciu v hodnote 80 miliónov eur. (http://energia.dennikn.sk/tema/obnovitelne-zdroje/slovaci-postavili-na-ukrajine-obrovsky-fotovoltaicky-park/10905). Nepátram, kto ich zaplatil a či táto správa nie je kačica; osemnásobný rozdiel v cene mi je podozrivý. Ani o tomto sa s Vami nedá diskutovať.
Škoda.

Cibrinka
February 26, 2015

1. Ospravedlňujem sa za chybu prepisu - malo byť pol miliardy. Čo ste si mohli overiť na stránke, na ktorú som odkazoval.
2. Porovnávanie s ukrajinským parkom neberiem. Váš údaj je totiž neskoršieho dáta. V čase vybudovania solárnej elektrárne vo Vatikáne (r.2010) ukrajinská nestála. Pokiaľ by ste napísali, že boli potom vybudované s inštalovaným vyšším výkonom, bral by som Váš argument ako logický.
Čo sa týka skracovania príspevku a Vášho ultimáta, ako diskutér nemám možnosť upravovať vložený príspevok. Pokiaľ sa Vám cenzúra nebridí, poslúžte si!
Naozaj sa sa ťažko diskutuje s ateistom, ktorému robí problém prečítať si text neveľkého rozsahu. Nuž veru škoda, pán Škoda.

Cibrinka
February 26, 2015

Pán Dovičín! Vráťte sa do detskej izby!

Cibrinka
February 27, 2015

Nescenzúrovaný príspevok si môžete prečítať tu:
https://sites.google.com/site/tvojoponent/cirkev-a-etika/ochrana-prirody

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu