Cirkev už nediktuje zákony v Írsku

Thursday, 28 May 2015 | Zošity humanistov č. 104

S. Ch.

Pred dvadsiatimi rokmi mohli lekárne v Írsku odmietnuť predávať tabletky proti počatiu, rozvod bol zakázaný a homosexualita sa považovala za zločin. A potom to naraz prišlo rana za ranou: Rozvod bol legalizovaný a homosexualita dekriminalizovaná; potrat ostáva zakázaný aj po znásilnení a určité uľahčenie je prípustné len pri smrteľnom ohrození matkinho života.

Katolícka cirkev bola pri každom boji s kropeničkou v ruke a všetky boje prehrávala. Ďaleko za nami sú časy, keď pán farár mohol vstúpiť do baru a hrešiť chlapov, že neboli na jeho omši. Ani jeden biskup nemohol zabrániť tomu, že sa skutkom stalo niečo nemysliteľné – za rovnaké manželstvo pre všetkých hlasovalo pri nedávnom referende 62 % Írov a mládež miestami hromadne. Za zmenu zákona bolo aj 166 poslancov zo 169.

Odkiaľ vanie vietor slobody po 26 grófstvach Írskej republiky? Z čias dávnych prekonaných strachov? Iste. Zo vzniku novej strednej triedy, menej zadubenej? Samozrejme. Z príkladu Európy? Určite aj stade. No nielen odtiaľ.

Jedným z mimovoľných strojcov straty rýchlosti írskej cirkvi bol kňaz menom Brendan Smyth, ktorý umrel v roku 1997 vo veku 70 rokov na srdcovú mŕtvicu na prechádzkovom dvore jednej írskej väznice. V roku 1975 sa jeden 15-ročný chlapec zdôveril inému kňazovi, Seanovi Bradymu, že Smyth ho nútil robiť veci, ktoré sa mu hnusili. Brady mu prikázal mlčať a neinformoval o udalostiach ani chlapcovu rodinu, ani svojich predstavených. Takto umožnil svojmu kolegovi úplne nerušene zneužiť 143 detí od Belfastu po Dublin a okľukou aj cez Spojené štáty. Nakoniec však skončí Smyth vo väzení. Brady má viac šťastia a stane sa kardinálom a prímasom celého Írska. Ten, čo chybil a ten čo ho kryl, prežijú príhodu, ktorá sa opakovala v celom kraji a ktorej skutočný rozsah sa odhalil až začiatkom 2000. rokov.

Súdne pojednávania a súkromné nezávislé prieskumy spôsobili, že Írsko sa jedného rána prebudilo ohromené počtom 14 000 znásilnených chlapcov, stovkami zločinných kňazov a desiatkami biskupov, obžalovaných zo zatvárania očí od 1940. rokov. Najhoršie bolo, že všetky obete boli zverené do božej milosti. Tí chudáci! Sirotince a penzionáty s bezbrannými deťmi, zneužívanými rímskymi sutanami.

Národ udrel päsťou na oltár a šéf katolíckej cirkvi v Limericku podal demisiu; jeho oltárni bratia z Cloyne a Dublina ho skoro nasledovali. Írsky štát uznal svoju vinu zanedbania povinnosti a obete finančne odškodnil. No chyba sa stala a mala následky. Katolícka hierarchia už nemohla určovať morálku.

Dublinský arcibiskup Diarmid Martin hlasoval pri referende Nie a výsledok komentoval vyhlásením, že cirkev by mala otvoriť oči a tešiť sa z toho, čo „dnes cítia gejovia a lesbičky“. A sucho dodal: „Cirkev si často nevšímala snáh jednotlivca.“

Prameň: Le canard enchainé, č. 4935, 27. 5. 2015.

tags , , , , , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu