Pomôžme Taslime Nasrinovej

Tuesday, 2 June 2015 | Zošity humanistov č. 104

Svetová hrdinka slobody prejavu potrebuje rýchlu pomoc. Moslimskí radikáli, údajne napojení na Al-Káidu, tí istí, čo prevzali zodpovednosť za nedávne vraždy slobodomyseľných spisovateľov Avijita Roya, Washiqura Rahmana a Anantu Bijoya Dasa, otvorene ohrozujú jej život.

Taslima je svetoznáma sekulárna aktivistka a spisovateľka. Jej nekompromisná obrana ľudských práv a kritika náboženstiev ju v roku 1994 vyhnali z jej rodného Bangladéšu do exilu. Vyštudovala lekárstvo, ale venuje sa spisovateľskej činnosti. Napísala nespočetné knihy, články a básne. Stála v čele politických aktivít za sekularizmus, slobodu prejavu a rovnosť. Od roku 2004 žije v Indii, ale aj tam ju zasahuje prenasledovanie a hrozby.

Taslima Nasrinová je nielen hrdinka a vzor pre ľudí na celom svete, je našou kolegyňou a spojencom. Je vydavateľom a častým prispievateľom do našej publikácie Free Inquiry, v rámci ktorej v roku 2014 organizovala konferenciu na tému „Prečo ženy potrebujú sekularizmus?“ Zúčastňuje sa mnohých našich podujatí za slobodu prejavu na celom svete.

Pretože ohrozenie jej života sa stáva reálnym, rozhodla sa opustiť Indiu, kde je jej budúcnosť neistá. Chce sa usadiť v Spojených štátoch, kde však nemá ani zamestnanie ani domov. My v Centre hľadania robíme, čo môžeme, aby sme ju ochránili, ale potrebujeme vašu pomoc.

Prispejte finančne, aby Taslima mohla ostať v bezpečí Spojených štátov. Treba jej zabezpečiť istý domov, pohyb a jedlo.

Keby sa nazbieralo viac, ako potrebuje Taslima, použijeme to na založenie nadácie pre iných disidentov v podobne nebezpečnej situácii. Nemôžeme ísť do podrobností, ale na naše Centrum sa už obrátili viacerí spisovatelia indického subkontinentu, ktorí dostali hrozby smrti a hľadajú pomoc.

Tieto hrozby musíme brať vážne. Za posledných päť mesiacov boli zbabelo zavraždení traja hore uvedení spisovatelia, posledný pred pár týždňami. Prosím prispejte, aby sme mohli pomôcť Taslime a iným odvážnym obrancom slobody prejavu a sekularizmu.

Ďakujem Vám.

Ron Lindsay
Prezident a CEO Centra hľadania v Amherste, N.Y.

Prameň: Amid Death Threats from Islamists, CFI Brings Secular Activist Taslima Nasrin to Safety in U.S. a Help Taslima Nasrin: Secular Activist’s Life Threatened by Islamic Radicals, Center for Inquiry, 1. 6. 2015.

Čitatelia Zošitov humanistov poznajú Taslimu Nasrinovú okrem iného ako autorku básne Matka v č. 13, r. 2000, opisu jej ohrozenia v roku 1994 a ako signatárku Humanistického manifestu 2000.

tags , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu