List nemeckej kancelárke Angele Merkelovej nezvýšil karmu p. Banáša

Saturday, 9 January 2016 | Zošity humanistov č. 107

Pár poznámok ku kritickému listu exdiplomata vynikajúcej političke. Bombardujú ma ním priatelia z vlasti.

P. Banáš sa kancelárky Merkelovej vyzývavo pýta, prečo by Slováci, ktorí nikdy nerabovali, mali byť solidárni s bedármi, ktorých núdzu predsa nezapríčinili, ktorých vyháňajú z domovov cudzie vojny.

Premyslel si dobre túto vetu? Usvedčuje ho z egoizmu, vypočítavosti a bezcitnosti. Nepozná ani biblický príbeh o milosrdnom Samaritánovi, ani osvietenský (Ženevský) Dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951.

Nik neobžalúva Slovákov, že niekomu spôsobili neprávosť, nemajú sa čo ospravedlňovať. Ale olúpený a doráňaný nešťastník leží na kraji cesty a volá o pomoc. Farizej aj úradník sa robia, že ho nevidia. Až okoloidúci Samaritán mu poskytne pomoc – má to prikázané a v génoch, nech je akéhokoľvek náboženstva alebo svetonázoru. Tak ma to učili.

V mene tých 6 národov, ktoré vo svojej histórii nemali kolónie a „nerabovali“, odmieta p. Banáš solidaritu s nešťastníkmi (vymenúva ich 15 a neviem prečo vynecháva Palestíncov), ktorých biedu zapríčinil niekto druhý; menujete 9 vinníkov – prečo vynecháva napr. Rusov?

Kancelárka Merkelová migrantov nepozývala, ale nezniesla pohľad na rapídne sa zhoršujúcu situáciu napríklad na budapeštianskej Východnej stanici a vôbec v Maďarsku v lete a najmä začiatkom septembra 2015. Zavážili aj tragédie v Stredozemnom mori.

Predkov dnešných utečencov poškodili, až čiastočne zotročili a vyhubili pradedovia dnešných západniarov – vraj nech zato teraz platia ich potomkovia, žijúci ešte dnes z nakradnutých bohatstiev a ďalej kradnúci. S takouto obžalobou neprejde p. Banáš ani pred najnižším súdom.

Výraz „nanucovanie nehoráznosti“ pre poskytnutie práva azylu oprávnenému žiadateľovi je ohováračský výraz zanietených bojovníkov studenej vojny na obidvoch stranách železnej opony. Jednoduchým riešením pokusu o znásilnenie je odchod alebo čo aj útek obete. Pomýšľa však niekto so zdravým rozumom na odchod z EÚ?

Aj ja si myslím, že medzi migrantmi je pár mladých ľudí z bohatších rodín, ktorí idú za lepším životom a niektorí majú už prvý predpoklad úspechu splnený, ak ovládajú cudziu reč. Neviem im vytknúť ich čin, lebo patrím medzi tie desaťtisíce Čechov a Slovákov, čo odišli z ČSSR v rokoch 1968/69.

Možno niekomu vytýkať, že zatiaľ niet presných číselných a iných údajov o miestnych udalostiach od leta 2015, keď sa pretrhli hrádze a do západnej Európy sa valil neskrotný príval tisícok utečencov denne? Mala sa proti nim postaviť tanková armáda ako na Námestí nebeského pokoja v Pekingu? Plán Bruselu riešiť situáciu kvótami nazýva p. Banáš aroganciou a ide mu na nervy ako kedysi arogancia Moskvy (v akej asi oblasti?). Alternatívne mu na um prichádza naozaj málo, len koncentračné tábory a výšky sociálnych podpôr. Ja považujem odôvodnené kvóty za najspravodlivejšie riešenie.

Počuli ste niekedy o niekom, čo niekomu čímsi prederavil akúsi vaňu? Ja nie a to zvyšuje karmu tohto článku.

Rastislav Škoda

*

Chcel som poslať tieto riadky Parlamentným listom ako komentár či list čitateľa, ale nepodarilo sa mi to. Poslal som ich ako e-mail šéfredaktorovi, aby urobil, ako uzná za vhodné. O jeho odpovedi vás poinformujem. – R.Š.

Reakcia na: Jozef Banáš, Meiner Kanzlerin, mojej kancelárke – Zbavte sa pocitu viny! Otvorený list Jozefa Banáša Angele Merkelovej, Parlamentné listy, 27. 12. 2015.

tags , , ,

5 Comments to List nemeckej kancelárke Angele Merkelovej nezvýšil karmu p. Banáša

Cyprian Cibrinka
January 11, 2016

Pán Banáš je hanbou slovenského sekulárneho humanizmu. Poznám pár jeho myšlienok aj článkov a úprimne - je to bravúrny rečník ale slabý mysliteľ, Aj preto radšej hĺbam v textoch Zošitov humanistov ako čítam vraj úspešné knihy tohoto nášho slovenského Dana Browna. (Samozrejme že to prirovnanie je úmyselne zlomyseľné - to prízvukujem, lebo pán Banáš by to bral ako poklonu).
Kvóty vo svojej podstate sú rovnako nešťastným riešením ako ploty na hraniciach. To chcete robiť z utečencov ľudí priviazaných na reťaziach k jednotlivým štátom unie bez práva na voľný pohyb?
Ľudia by mali žiť tam, kde je ich domov a mali by za slobodu domova byť odhodlaní položiť životy. No utečenci takéto pohnútky nepreukazujú.
Banáš má však v niektorých veciach pravdu. Sadám Husajn bol produktom zahraničnej politiky USA, rovnako ako aj Usáma bin Ládin a na opačnej strane zemegule Castro. Islamský štát je z veľkej časti produktom USA. Zahraničná politika USA je katastrofálna. Nebyť vojenskej podpory USA a Francúzska, hrádzu utečencom by zabezpečil diktátor Kadáfi aj Husajn. A nebyť násilného exportu západnej demokacie do Ázie, nedošlo by k destabilizácii tamtých štátov.
Banáš z konfliktu ťaží ako obyčajná ľudská hyena - píše pre publikum, pre efekt, pre popularitu, pre samoľúbosť a aj pre peniaze.
Nie je to v rozpore s morálkou ateizmu. Práve naopak.

Cyprian Cibrinka
January 11, 2016
F. Tomáš
January 18, 2016

Práve som dočítal článok o znásilnení nemeckého 13-ročného dievčaťa šiestimi arabskými moslimskými mladíkmi. Chválili sa s tým na internete.

Vo Švédsku dobodali na smrť 15-ročného mladíka, lebo bránil spolužiačku pred obťažovaním moslimskými imigrantmi.

Mladej mamičke, ktorá ušla zo Sýrie, kresťanke, sa v Nemecku, v azylovom dome, moslim vyhrážal, že počas spánku zabije jej maličkú dcérku. Polícia ju aj s dieťaťom musela presunúť. Na viacerých miestach v kostoloch po západnej Európe boli odrezané hlavy postavám v Betlehemoch.

A dalo by sa pokračovať.

Dalo by sa veľa napísať, aj plánujem, (len neviem, či to má zmysel), lebo váš web čítam už dlhšiu dobu. Vaše navonok inteligentné články, obsahujúce neraz logické chyby a sofizmy, ma upevňujú v katolíckej viere. Mám si ju tu aspoň na čom precvičiť.

Zato som Vám vďačný.

Ale tento Váš posledný názor ma presvedčil o tom – neberte to osobne – že ste pokrytec.

Želám Vám ešte toľko života, aby ste sa presvedčili na vlastnej koži o následkoch tejto moslimskej invázie.

Je mi Vás úprimne ľúto. Svoje vlastné traumy si riešite popieraním Boha. Dovoľujem si Vás požiadať, aby ste nepoužívali príbehy z Nového Zákona, ktorým nerozumiete, a ktorých autora odmietate. Lebo Samaritán má zakódovaný oveľa hlbší duchovný zmysel, ako iba charita.

S pozdravom F. Tomáš.

Rastislav
January 19, 2016

Pán Tomáš,

Ak sa Vám javím ako pokrytec – dá sa to nebrať osobne? – museli ste zle rozumieť niektorej mojej vete, alebo som sa ja zle vyjadril. Rád by som to dal do poriadku a prosím Vás, citujte v tejto veci relevantný prípad. Podotýkam, že často citujem druhých autorov a uverejňujem názory a preklady teistov aj protivníkov depopulácie. Za koho som sa kedy pretvaroval?

Ale k veci. Máte obavy z následkov „moslimskej invázie“. Ani ja ju nevítam, ani kancelárka Merkelová ju nevítala, ale keď sa privalila ako ozajstné cunami, počkajme, kým to prejde a vyťažme z toho, ak sa dá; myslím, že sa dá a že Európa aj z tejto skúšky vyjde posilnená, ako to bolo často v minulosti.

Voláte to moslimskou inváziou, no ja by som tomu náboženskou konotáciou nepridával na váhe. Opakovaným príchodom do Európy sa islam poeurópšťuje, sekularizuje, doháňa sexuálnu revolúciu, spoznáva plody osvietenstva, a to bude dobre pre obidve také rozdielne spoločenstvá.

Želáte mi dožiť sa na vlastnej koži (obávaných) dôsledkov moslimského vpádu. Zato sa Vám nepatrí poďakovať.

Cyprian Cibrinka
February 2, 2016

Pokrytec je prisilné slovo na kultivovaný štýl diskusií na ZH. Ale protirečenie by už mohlo byť primerané. V hlavičke portálu ZH sa píše:
Proti vojnám :: Proti náboženstvám :: Proti kapitalizmu.
Rozhodli ste sa dožiť v najkapitalistickejšej krajine a pohrdli ste vyspelým socialistickým zdravotníctvom u nás. V otázke problematiky utečeneckej krízy zastávate kresťanské hodnoty a to najdôležitejšie… Ste proti vojnám, no tešíte sa z (genetického?) obohatenia EU a zabúdate, že dôvodom pre toto Vaše nadšenie je vojna v Sýrii, ešte donedávna prehliadaná vyspelou Európou nemajúcou pochopenie pre apely RKC žiadajúcej zásah v Sýrii. Je to protirečenie.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu