Snahy Indie o kontrolu populačného rastu trpia na minulosť
Wednesday, 4 May 2016 | Preľudnenie, Zošity humanistov č. 108
Amy Kazminová
V júni 1975 pozastavila premiérka Indie Indira Gándhiová demokratické práva a iniciovala agresívny program hromadnej sterilizácie, trvajúci vyše 21 mesiacov a postihujúci hlavne mužov, ktorí boli prehováraní, platení alebo jednoducho prinútení nechať sa sterilizovať – bolo ich za ani nie dva roky spolu vyše 8 miliónov, a to v snahe spomaliť populačný rast.
Bolo to tak dávno a od tých čias sa zmenilo pomerne málo. Tento týždeň (v roku 2015) umrelo viac ako tucet žien, ktoré sa zúčastnili „tábora hromadnej sterilizácie“ v opustenej nemocnici v roľníckom okrese Chhattisgarh v severnej Indii. Postoje a metódy plánovania rodiny a kontroly populácie zo sedemdesiatych rokov minulého storočia pretrvávajú.
Sterilizácia ostáva najrozšírenejšou metódou antikoncepcie. Hoci sa jej dáva prívlastok „dobrovoľná“, platí sa v hotovosti a aj zdravotnícky personál má finančný dôvod pacientov prehovárať.
Nedostatok iných foriem antikoncepcie, najmä vo vidieckych oblastiach, vedie k tomu, že sterilizácia sa stáva prostriedkom na prevenciu otehotnenia. Vlani bolo v Indii sterilizovaných 4,6 milióna žien a 77 % z nich nikdy predtým nepoužilo nijakú formu antikoncepcie.
V tábore v Chhattisgarhu bolo operovaných 83 žien v priebehu piatich hodín jedným jediným lekárom, ktorý svoje nástroje medzi jednotlivými pacientkami iba na chvíľu namočil do dezinfekčného roztoku. Hovorí sa o ňom s pýchou, že dosiaľ urobil 50 000 podviazaní vajíčkovodov. Sériu úmrtí v tomto prípade pripisuje subštandardnej pooperačnej starostlivosti vrátane zlého výberu antibiotík.
Celková plodnosť klesla v Indii z 5,2 v polovici 1970-tych rokov na súčasných 2,4, ale to sa stalo v dôsledku sociálneho a ekonomického pokroku, nie hromadnej sterilizácie.
V chudobných štátoch severnej Indie zaostáva vzdelávanie, pôrodnosť je 3,5 a sterilizácia sa veľmi propaguje; finančná odmena za podrobenie sa podviazaniu vajíčkovodov bola v poslednom čase zdvojnásobená a existujú akcie, pri ktorých je možno získať televízor, motorku, ba aj najlacnejšie indické auto Tata Nano.
Materská úmrtnosť v Indii je 190 na 100 000 živo narodených detí; v Číne je 32.
Je čas, aby sa indická vláda prestala fixovať na sterilizáciu a ponúkla rodinám také služby plánovania rodiny, ktoré sú hodné svojho mena.
Prameň: Amy Kazmin, India’s Efforts to Control Its Population Are Still Stuck in the Past, Financial Times 14. 11. 2015.
Zatiaľ bez komentárov.
Pridaj komentár
Rubriky
Linky
Hľadaj
Nové komentáre
- Nemnožme sa! – Humanisti.sk on Preľudnenie
- Pomôžme Taslime Nasrinovej – Humanisti.sk on Taslima Nasrinová a Indická racionalistická asociácia
- Pomôžme Taslime Nasrinovej – Humanisti.sk on Pomôžme Taslime Nasrinovej
- Pomôžme Taslime Nasrinovej – Humanisti.sk on Matka
- Education • Photo Restoration • 25 • Mamička • University | Gabriel Dusil • Time Is Relentless on Hrudka František – životopis
- Dotĺklo srdce humanistu – Humanisti.sk on Rastislav Škoda
- Lemmy on Dotĺklo srdce humanistu
- Lemmy on Matrikoví katolíci sa vyfarbujú
- Klerikom nevadí, že sú financovaní komunistickým zákonom – Humanisti.sk on Zakázané ovocie – Etika humanizmu (Úvod)
- Katolícky kňaz Marek Orko Vácha a jeho primitívne názory na ateistov – Humanisti.sk on Duch ateizmu
- Poznámky ku knihe „A opýtala sa HMOTA: Prečo som?“ – Humanisti.sk on Neinteligentný dizajn
- Poznámky ku knihe „A opýtala sa HMOTA: Prečo som?“ – Humanisti.sk on Darwin a dizajn (Správa z konferencie)
- Poznámky ku knihe „A opýtala sa HMOTA: Prečo som?“ – Humanisti.sk on Dialóg vedy a viery je bolestivý
- Zomrel Victor John Stenger – Humanisti.sk on Objavila veda Boha?
- Lemmy on Nebo neexistuje; to je rozprávka