Snahy Indie o kontrolu populačného rastu trpia na minulosť

Wednesday, 4 May 2016 | Preľudnenie, Zošity humanistov č. 108

Amy Kazminová

V júni 1975 pozastavila premiérka Indie Indira Gándhiová demokratické práva a iniciovala agresívny program hromadnej sterilizácie, trvajúci vyše 21 mesiacov a postihujúci hlavne mužov, ktorí boli prehováraní, platení alebo jednoducho prinútení nechať sa sterilizovať – bolo ich za ani nie dva roky spolu vyše 8 miliónov, a to v snahe spomaliť populačný rast.

Bolo to tak dávno a od tých čias sa zmenilo pomerne málo. Tento týždeň (v roku 2015) umrelo viac ako tucet žien, ktoré sa zúčastnili „tábora hromadnej sterilizácie“ v opustenej nemocnici v roľníckom okrese Chhattisgarh v severnej Indii. Postoje a metódy plánovania rodiny a kontroly populácie zo sedemdesiatych rokov minulého storočia pretrvávajú.

Sterilizácia ostáva najrozšírenejšou metódou antikoncepcie. Hoci sa jej dáva prívlastok „dobrovoľná“, platí sa v hotovosti a aj zdravotnícky personál má finančný dôvod pacientov prehovárať.

Nedostatok iných foriem antikoncepcie, najmä vo vidieckych oblastiach, vedie k tomu, že sterilizácia sa stáva prostriedkom na prevenciu otehotnenia. Vlani bolo v Indii sterilizovaných 4,6 milióna žien a 77 % z nich nikdy predtým nepoužilo nijakú formu antikoncepcie.

V tábore v Chhattisgarhu bolo operovaných 83 žien v priebehu piatich hodín jedným jediným lekárom, ktorý svoje nástroje medzi jednotlivými pacientkami iba na chvíľu namočil do dezinfekčného roztoku. Hovorí sa o ňom s pýchou, že dosiaľ urobil 50 000 podviazaní vajíčkovodov. Sériu úmrtí v tomto prípade pripisuje subštandardnej pooperačnej starostlivosti vrátane zlého výberu antibiotík.

Celková plodnosť klesla v Indii z 5,2 v polovici 1970-tych rokov na súčasných 2,4, ale to sa stalo v dôsledku sociálneho a ekonomického pokroku, nie hromadnej sterilizácie.

V chudobných štátoch severnej Indie zaostáva vzdelávanie, pôrodnosť je 3,5 a sterilizácia sa veľmi propaguje; finančná odmena za podrobenie sa podviazaniu vajíčkovodov bola v poslednom čase zdvojnásobená a existujú akcie, pri ktorých je možno získať televízor, motorku, ba aj najlacnejšie indické auto Tata Nano.

Materská úmrtnosť v Indii je 190 na 100 000 živo narodených detí; v Číne je 32.

Je čas, aby sa indická vláda prestala fixovať na sterilizáciu a ponúkla rodinám také služby plánovania rodiny, ktoré sú hodné svojho mena.

Prameň: Amy Kazmin, India’s Efforts to Control Its Population Are Still Stuck in the Past, Financial Times 14. 11. 2015.

tags , , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu