Všeobecný základný príjem poistí proti strate zamestnania

Tuesday, 11 October 2016 | Zošity humanistov č. 110

Andy Stern

Andy Stern je pracovník Richmanovho centra na Columbia university, kde bol prezidentom Medzinárodnej únie zamestnancov služieb. S Lee Kravitzom vydal nedávno knihu „Raising the Floor: How a Universal Basic Income Can Renew Our Economy and Rebuild the American Dream“ (Zdvihnúť podlahu: Ako by všeobecný základný príjem mohol obnoviť americkú ekonómiu a vzkriesiť americký sen).

Mali by sme byť extrémne znepokojení pri pomyslení na budúcnosť našich detí a vnúčat, keďže:

  1. McKinseyov globálny výskumný ústav dokazuje, že stroje a počítače môžu nahradiť ľudí pri 45 %-ách všetkých pracovných úloh;
  2. jedna štúdia Oxfordskej univerzity z roku 2013 uzatvára, že 47 % pracovných miest v USA je ohrozených rizikom automatizácie a
  3. bezvodičové kamióny môžu v krátkosti eliminovať job č. 1 v 29 štátoch USA.

Experti varujú pred tsunami strát zamestnania.

Všeobecný základný príjem doplní, teda nie nahradí odmenu za prácu; pridá spotrebiteľskej nákupnej sile, pomôže ľuďom pustiť sa do obchodovania, preškoliť sa alebo zaplatiť si školné.

Spojené štáty by mali zaviesť inštitúciu všeobecného základného príjmu ako poistku proti ťažkostiam prechodu na iné práce alebo budúcim stratám zamestnania. Idea nie je nová a vyslovili ju už Thomas Paine, Milton Friedman a Richard Nixon, ktorého návrh snemovňa reprezentantov dvakrát odmietla.

Ako by to prebiehalo? Každý dospelý by dostal každý mesiac šek na 1 000 USD, čo by bolo 12 000 USD ročne, takže každý by mal príjem vyšší ako je federálna hranica chudoby. Bol by to doplnok a teda nie náhrada za odmenu za prácu. Pridalo by sa tým nákupnej sile jednotlivca, pomohlo by a mu naštartovať malý podnik, zaplatiť si preškolenie alebo školné. Kompenzovalo by to starostlivosť o výchovu detí a starostlivosť o rodičov.

Na Aljaške existuje všeobecný základný príjem od roku 1976, odkedy tamojší obyvatelia, rezidenti, dostávajú dividendy za ťažbu nafty od spoločnosti North Shore (Severné pobrežie). Pokusy sa lánujú v Kanade, Fínsku, Holandsku a Afrike.

Všeobecný základný príjem by pomohol Američanom a Amerike pripraviť sa na budúcnosť.

Prameň: Andy Stern, A Universal Basic Income Would Insure Against Job Loss, New York Times, 4. 10. 2016.

tags , , ,

1 Comment to Všeobecný základný príjem poistí proti strate zamestnania

Marcel Ruzicka
October 12, 2016

Táto téma je dnes pomerne populárna a všetko naznačuje tomu, že vo vyspelých krajinách by sa tento trend mohol skôr či neskôr naštartovať.
Zostáva však doriešieť veľa otázok, ktoré by mohli byť zodpovedané empirickým skúmaním na testovacích skupinách.
Mne osobne v hlave vŕta, že hodnota peňazí sa tým zníži a tých spomínaných 1000 dolárov, alebo v našom prípade eur, bude v podstate “zadarmo.” (Čosi podobné ako kedysi dávka v nezamestnanosti, ktorú mohol dostať každý bez práce.) Čiže na hodnotu peňazí ako takých to bude riadny bič, myslím si, ale zase by to mohlo aspoň na čas zaplátať diery v rozpočte na sociálne výdavky pre penzistov, ktoré bude odvádzať v budúcnosti stále menej pracovníkov. Uvidíme. Trh najlepšie vie.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu