Kto sa bojí sekularizmu?
Saturday, 10 June 2017 | Zošity humanistov č. 112
Rastislav Škoda
Na prelome 40-tych a 50-tych rokov minulého storočia sa v USA hlásilo za protestantov alebo katolíkov 90 % dospelých Američanov; ostatní boli väčšinou židia.
Aj dnes síce dominuje tu kresťanstvo a USA sú naďalej štátom s najväčším počtom kresťanov na svete (173 miliónov), ale v ostatnom čase pribúda „niečkarov“, t. j. tých, ktorí nemajú formálnu náboženskú identitu, alebo sa hlásia k niektorému nekresťanskému náboženstvu. Od roku 2008 pribudlo 6 % „niečkarov“ a ubudlo 6 % kresťanov, čo je predsa len po 20 miliónoch občanov.
Trend preč od formálneho náboženstva pokračuje, a ak kedysi bolo bez náboženstva len 2 – 3 percent, v 1970-tych rokoch začal ich počet stúpať, v 1990-tych rokoch prekročil 10 %, a dnes je ich 21 %.
Citeľne klesá aj počet cirkevníkov. V r. 1937 bolo 73 % občanov príslušníkmi kresťanskej, židovskej alebo moslimskej cirkvi, v roku 1980 ich ešte bolo vyše 60 %, a dnes je ich 56 %.
Už len 22 % Američanov vidí v spoločnosti nárast významu náboženstva, a až 75 % Američanov pozoruje úpadok významu a vplyvu náboženstiev na spoločenský život.
To všetko svedčí pre postupujúcu sekularizáciu a pozorovať ju tak v USA, ako u nás, kde to táto má ľahšie, ako aj inde v západnom svete.
Ak je to však nový radikálny trend modernej civilizovanej spoločnosti, vlastne vôbec nie nový, ale okolo 250-ročný a získavajúci na aktuálnosti, ako možno volať po jeho anulácii a návrate k prekonaným morálnym hodnotám minulosti?
Príkladom veľmi zriedkavého javu premeny sekulárneho štátu na náboženský je Irán, kde Pahlavího sekulárne vládnuca dynastia bola nahradená Islamskou republikou Irán s jej ajatolláhmi.
Násilná protireformácia a rekatolizácia končila po desaťročiach vojen tolerantným kompromisom podľa hesla „Koho panstvo, toho náboženstvo“. Niečo podobné očakáva sekularizmus – ale aj kresťanstvo.
Tí, ktorých desí pojem sekularizmu (A. Gavlaková), by sa mali zamyslieť nad nedávnymi slovami pápeža Františka:
„Konfesionálne štáty skončia zle… Verím, že sekularizmus sprevádzaný silným zákonom, ktorý zaručuje náboženskú slobodu, poskytuje rámec pre posun vpred,“ vyhlásil pápež František v rozhovore s Guillaumom Goubertom, riaditeľom francúzskeho rímskokatolíckeho denníka La Croix.
Článok bol uverejnený po redakčnej úprave 9. júna 2017 v denníku Pravda.
Rastislav Škoda, biológ
5 Comments to Kto sa bojí sekularizmu?
Katolíkov nedesí pojem sekulárny. Dokonca sekulárne inštitúty nedávno zídené v Ríme pozdravili pápeža Františka:
http://sk.radiovaticana.va/news/2016/08/24/sekul%C3%A1rne_in%C5%A1tit%C3%BAty_z%C3%ADden%C3%A9_v_r%C3%ADme_pozdravili_p%C3%A1pe%C5%BEa_franti%C5%A1k/1253480
To, čo sa skrýva pod slovom sekularizmus v ponímaní ateistov, je štátom podporovaná a presadzovaná nenávisť voči katolíkom. Pápež správne volá po návrate k pôvodnému významu slova sekularizmus - to je nezasahovanie štátu a marxistov do vecí cirkevných a náboženských.
Je zaujímavé sledovať, ako si ateisti osvojili kresťanský výraz sekulárny… ach ach!
June 15, 2017
Len pre zaujímavosť zacitujem z toho článku:
Na Slovensku pôsobí 9 sekulárnych inštitútov. Pápežského práva sú Spoločnosť sv. Uršule – Sekulárny inštitút sv. Angely Merici, Sekulárny inštitút dobrovoľníčok dona Bosca, Sekulárny inštitút Madonna della Strada a Sekulárny inštitút Caritas Christi. Diecézneho práva sú Sekulárny inštitút Karmelitánsko-tereziánska únia, Sekulárny inštitút Nepoškvrnenej Matky Cirkvi, Sekulárny inštitút Krista Veľkňaza, Sekulárny inštitút Spoločenstvo Fatima a Sekulárny inštitút Betánia.
O Spoločnosti Prometheus nieto ani chýru ani slychu
June 17, 2017
Pozor! Sekularizmus ako svetonázor – svetský na rozdiel od náboženského – nemá nič spoločné s inštitútmi, rehoľami, podľa cirkevného práva.
June 17, 2017
Nás zaujíma tento sekularizmus:
Sekularizácia → zoštátnenie cirkevného majetku; presadzovanie svetského pred cirkevným, laicizácia, obmedzovanie cirkevného vplyvu.
Sekulárny → spravidla neveriaci, nevyznávajúci nijaké náboženstvo, ateistický.
June 20, 2017
Rozumiem - zachcelo sa vám pokradnúť kolektívny majetok občanov - veriacich. Som rád, že sa k tomu otvorene priznávate.
Nezavádzajte čitateľov mätúcimi pojmami - píšte o ateizme, nie o humanizme.
Pridaj komentár
Rubriky
Linky
Hľadaj
Nové komentáre
- Keď svätí vraj oslovujú nielen kresťanov, ale aj iných – Humanisti.sk on Ateisti dostali stoličku pri americkom stole v Bielom dome
- Lemmy on Georgijské kamene – granity smerníc
- Dr.Jozef Tlamka on Georgijské kamene – granity smerníc
- A vinník sa nájde! – Humanisti.sk on Hlboko veriaci neverec Einstein
- Ako sa paveda zahaľuje pod rúško vedeckosti – Humanisti.sk on Mýtus o „vedeckej kontroverzii“ v súvislosti s ID
- Humanizmus je nové rytierstvo – Humanisti.sk on Mýtus o „vedeckej kontroverzii“ v súvislosti s ID
- Nekultúrny ateizmus – Humanisti.sk on Poznámky k tzv. kultúrnemu ateizmu
- Nekultúrny ateizmus – Humanisti.sk on Vrenie medzi humanistami po Dni humanistov 2012
- Lemmy on Ježiš zabil Mohameda – Krížová výprava za kresťanskú armádu
- Ján Uličný on Ježiš zabil Mohameda – Krížová výprava za kresťanskú armádu
- Zomrel Paul Kurtz – Humanisti.sk on Zakázané ovocie – Etika humanizmu (Úvod)
- Poznáte meno Kainovej ženy? – Humanisti.sk on Rastislav Škoda
- Humanisti a veriaci – Humanisti.sk on Boj o myslenie detí – XII.
- Tanec okolo tabule – Humanisti.sk on Edícia „K teórii a praxi humanistickej výchovy“
- O číslovaní pápežov arabskými číslicami – Humanisti.sk on Fatimské tajomstvá
June 15, 2017