Nezapadlo to prachom

Sunday, 16 July 2017 | Zošity humanistov č. 113

Rastislav Škoda

V máji 2013 uverejnil kanadský blog Atheist Republic historku, ktorá ukazuje, ako môžu zlé lokálne platné zákony podporovať škodlivú náboženskú ideológiu. Článok má vyše 20 000 „Páči sa mi“ a je t. č. najčítanejším zo všetkých blogov správcu. Na Facebooku má Atheist Republic vyše 800 000 priateľov.

Austrálska hotelová úradníčka Alicia Galiová pracovala v Spojených arabských emirátoch, kde ju jedného dňa traja moslimskí kolegovia drogami omámili a znásilnili. Keď sa prebrala z bezvedomia, išla do nemocnice a zločin zahlásila polícii. Pretože však v Spojených arabských emirátoch platí čiastočne aj zákon šaríe, bola sama obžalovaná zo „sexu mimo manželstva“, bola uznaná vinnou a strávila 8 mesiacov vo väzení.

Takéto incidenty veľmi urážajú všetkých slušných ľudí. Ateistov osobitne hnevá, že sa tu hľadá a poskytuje ochrana pred potrestaním za porušenie ľudských práv. Jedna vec je, ak jednotlivec uvádza náboženstvo na ospravedlnenie svojich nemorálnych, neetických alebo dokonca ilegálnych činov. Záležitosť sa posunie na vyššiu úroveň, ak politickí vodcovia krajiny povýšia, prekrútia a zneužijú náboženskú ideológiu na poškodenie mechanizmov ochrany ľudských práv.

Pekný komentár má Man-Khoi Nguyen zo Staffordu v Texase:

„Neviem uveriť, že sa na svete ešte vyskytuje taká hlúposť. Rozdielnosť kultúr nesmie slúžiť ani na empatické vysvetľovanie takého odporného zákonodarstva.“

Charl Möller a Akram Ali varujú pred zaradením tejto príhody medzi náboženské činy. Akram upozorňuje, že islam vyhlasuje znásilnenie za zločin násilenstva a Charl považuje historku za prípad lokálneho individuálneho zneužitia náboženstva, ktorý však neslobodno nikde podceňovať.

Prameň: Atheist Republic Newsletter, When Religious Laws Protect Criminals!

tags , , , , ,

1 Comment to Nezapadlo to prachom

Cyprian Cibrinka
July 16, 2017

Je nepochopiteľné, ako môžete byť členom Spoločnosti Prometheus, na čele ktorej sú eštébáci. Zakladateľom je Čelko, ktorý sám robil podobné protivenstvá, aké sa dejú v saudskej Arábii. Len s tým rozdielom, že ich zdôvodňoval vernosťou KSČ. Zaiste poznáte smutný prípad študentov Veselého a Oravca, ktorým práve zakladateľ Prometheusa ničil životy a vystavil ich neslýchanému sekulárnemu utrpeniu.
Je správne odsudzovať zločiny náboženského fanatizmu. No kedy konečne urobíte sebareflexiu a rovnako odsúdite ateistov ako Čelka, Kizeka, Baťalu, Hrádeckého, Pietruchovú, Kvasničku…

Mimochodom práve dnes píšu na nete, že Chmelár žiadal pokrstiť synovca, stal sa jeho krstným otcom a vyznal vieru v Trojjediného Boha. On je podobne ako Vy tiež sekulárny humanista.
https://neznaboh.wordpress.com/2017/07/16/moze-byt-ateista-krstnym-rodicom/

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu