Väčšina moslimských študentov pedagogiky odmieta učenie o evolúcii

Monday, 2 October 2017 | Zošity humanistov č. 114

Nadácia Giordana Bruna

Už začiatkom januára 2017 vyvolala jedna štúdia humanistickej nadácie Giordano Bruno vzrušenie v sociálnych médiách: podľa jej výsledkov moslimskí študenti pedagogiky vo svojej väčšine (70 %) odmietajú Darwinovo učenie o evolúcii. Temer 60 % ich neverí, že pred miliónmi rokov sa človek vyvinul zo svojich opičích predkov. Oznámila to výskumná skupina Svetonázory v Nemecku (fowid). Jej hovorca, Michael Schmidt-Salomon, označil tento výsledok za „katastrofálny a neprijateľný“. Ide predsa o vzdelanie budúcej moslimskej mládeže a kto je nábožensky taký zaujatý, že neakceptuje „stotisíckrát doloženú skutočnosť evolúcie“, nezaslúži si akademický titul. Článok vyvolal plodnú debatu o pojmoch skutočnosť a teória evolúcie.

Je to pravda?

Pri pozornejšom čítaní však treba zapochybovať o dôveryhodnosti údajov, ktoré nie sú čerstvé, ale niektoré až 9 rokov staré. Už pri prieskumoch v rokoch 2007 na univerzitách v Dortmunde a Ankare a v roku 2009 v Hildesheime, Siegene a Dortmunde sa ukázal vzťah medzi náboženskou príslušnosťou a prijateľnosťou učenia o evolúcii a nové analýzy týchto starších údajov to potvrdili.

Problematický je možno aj počet opýtaných študentov. Pri prieskume v roku 2009 bolo hodnotených 1 045 osôb, a to 408 evanjelikov, 411 katolíkov, 119 osôb bez konfesionálnej príslušnosti a 27 sa hlásilo k niektorej zo slobodných protestantských cirkví. Ostáva len 39 moslimov, na ktorých odpovediach sa zakladá tvrdenie o 70 percentách moslimov, ktorí v Nemecku odmietajú učenie o evolúcii.

Nadácia Giordana Bruna bola založená v roku 2004 s nábožensko-kritickým poslaním, čoho prejavom má byť aj meno nadácie podľa talianskeho dominikána, upáleného 17. 2. 1600 za jeho odklon od učenia katolíckej cirkvi, napr. v tom, že aj etika má korene mimo náboženstva. Pre historikov platí za nepriateľa Židov a žien. To prvé bol aj najväčší reformátor Martin Luther – a nikto mu to nevyčíta, ako sa tejto nehoráznosti teraz dopúšťajú tí, čo Brunovo zmýšľanie vyčítajú nadácii po ňom pomenovanej.

Nadácia Giordana Bruna platí za obhajcu tzv. evolučného humanizmu v šľapajach britského filozofa a biológa Juliana Huxleya.

Podobná štúdia by dnes sotva dala výrazne iné výsledky, a to pre silný vplyv Saudskej Arábie (s jej wahabizmom a salafizmom) na nemecké mešity a zmýšľanie prísne veriacich moslimov, pre ktorých je povolanie učiteľa dobrou možnosťou na zbieranie bodov pre vstup do raja.

Prameň: Giordano Bruno Stiftung, Mehrheit der muslimischen Lehramtsstudenten bestreitet die Evolution, Der Humanistische Pressedienst (hpd), 10. 1. 2017.

tags , , , , , ,

1 Comment to Väčšina moslimských študentov pedagogiky odmieta učenie o evolúcii

Lemmy
October 2, 2017

Prečo pripravujú nemecké univerzity moslimských dušpastierov? Imámov? Duchovných vodcov moslimskej komunity?

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu