Kresťanstvo opúšťa Európu

Saturday, 7 April 2018 | Zošity humanistov č. 116

Harriet Sherwoodová, náboženská korešpondentka Guardianu

V 12 európskych štátoch žijú už mladí dospelí ľudia bez viery; najbezbožnejší sú Česi. Prieskum medzi 16 až 29-ročnými mladými ľuďmi ukázal, že 91 % z nich žije bez väzby na nejaké náboženstvo, ak sú Česi; 70 – 80 % je takých medzi Estóncami, Švédmi a Holanďanmi.

Najreligióznejšie štáty sú Poľsko a Litva s len 17, resp. 25 % mladých občanov bez náboženskej príslušnosti.

V Spojenom kráľovstve sa identifikuje len 7 % mladých dospelých ako Anglikáni a 10 % ako katolíci. Mladých moslimov je 6 % a sú na hrane prekročiť počet tých, čo sa považujú za príslušníkov zavedeného štátneho náboženstva. Moslimovia majú vyššiu pôrodnosť aj náboženskú súdržnosť.

Prieskum robil profesor Stephen Bullivant na St Mary’s University v Londýne v rokoch 2014 – 2016 a komentuje ho takto:

„Náboženstvo odumiera. Mladí sa neidentifikujú s nijakou cirkvou a nepraktizujú nijaké náboženstvo. Kresťanstvo prestalo byť štandardom a normou, a to ak nie navždy, tak najmenej na sto rokov.

Pozornosť si zaslúži skutočnosť, že ako najzbožnejšie (Poľsko a Litva), tak aj najbezbožnejšie štáty (Česko a Estónsko) sú postkomunistické štáty.

Ako sa prejavuje viera v každodennom živote mladých ľudí?

Len v Poľsku, Portugalsku a Írsku chodí viac ako 10 % mládeže najmenej raz do týždňa do kostola.

V Česku nejde nikdy do kostola 70 % a nikdy sa nemodlí (okrem pri účasti na bohoslužbe) 80 % opýtaných. V Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Belgicku, Španielsku a Holandsku nejde nikdy do kostola medzi 56 a 60 % opýtaných a nikdy sa nemodlí 63 % až 66 % mládeže.

80 % mladých Poliakov sa cíti katolíkmi a 40 % chodí do kostola aspoň raz týždenne. V Litve sa cíti katolíkmi 70 % mladých Litovčanov, ale len 5 % chodí aspoň raz týždenne do kostola.

Podľa Bulllivanta bolo mnoho mladých Európanov pokrstených, ale viac neprešli kostolnými dverami. Kultúrna identita sa nepreniesla z rodičov na deti.

Údaje pre Spojené kráľovstvo sú ovplyvnené imigráciou. Jeden z 5 katolíkov sa nenarodil v Spojenom kráľovstve.

Najmarkantnejší úpadok náboženstva prekonalo za ostatných 30 rokov Írsko, ale aj tak vyzerá pri porovnaní s inými európskymi oblasťami dosť nábožné.

Západ si zvyká na nové heslo „nijaké náboženstvo“ a tých stále menej nábožných ľudí cíti, že plávajú proti prúdu.

Za 20 – 30 rokov budú veľké cirkvi ešte menšie, ale tí, čo im ostanú verní, budú im veľmi oddaní.“

Podľa Harriet Sherwoodovej upravil R. Škoda, ‘Christianity as default is gone’: the rise of a non-Christian Europe, The Guardian, 21. 3. 2018.

*

Škoda, že prieskum sa nerobil aj na Slovensku. Aké percentá by boli prevládli v našich mestách a dedinách ? Dovoľujem si uviesť pár predpokladov.

  1. Poznám osobne niekoľko rodín, kde nielen deti, ale ani rodičia – a asi ani krstní rodičia – od obradného krstenia neprešli kostolnými dverami. Častých návštevníkov kostola aj na Slovensku viditeľne ubúda.
  2. Hovorí sa, že aj naša mládež chodí do kostola, kým musí a prestane, len čo nemusí; to býva už vo veku okolo 12 rokov.
  3. Desiatich dobre aj menej dobre známych som sa spytoval, či sa modlia. Dvaja uviedli pohreb blízkeho príbuzného ako príležitosť pre obnovu spomienky na detstvo.
  4. Verejnému prežehnávaniu športovcov sa robí oveľa väčšia reklama, ako si zaslúžia ich podpriemerné výkony.
  5. Ukazuje sa, že ľavica za komunizmu nezvládla šírenie ateizmu a globalizácia bude v tom ohľade úspešnejšia.

tags ,

3 Comments to Kresťanstvo opúšťa Európu

luis pompe
May 7, 2018

Prajem pozehnany den.
Pisete o slabych vykonoch sportovcov ktori su veriaci v Boha ? hm co taky
Clint Dempsey. Tento mladík sa na svetovom pohári objavil na poste kapitána tímu USA. Verejne sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi a nehanbí sa povedať, že sa neustále modlí a prosí Boha o pomoc v jeho profesionálnej kariére.
A co dalsie mena :
Josh Hamilton a jeho : Cestu k Bohu našiel v roku 2009 a jeho prvé slová po vyliečení boli, že jeho vzťah s Bohom musí byť na prvom mieste.

Philip Rivers a jeho žena, ktorá konvertovala na katolícku vieru, sú veľmi aktívni katolíci.

Ian Kinsler sa stal pomerne dôležitou osobnosťou v židovskej komunite tým, že venoval svoj čas a peniaze na rôzne prípady. Všetko to stihol popri tom, ako sa stal jedným z najlepších „basemanov“ vo svete. Jeho otec bol žid, zatiaľ čo matka bola katolíčka.

Jake Peavy a jeho slova : On Boh je ten dôvod, prečo verím, že dokážem robiť to, čo robím. Môžem vám povedať, že neexistuje pôsob, ako by som mohol toto robiť sám a podávať výkony na týchto štadiónoch.“

Dmitriy Salita ukrajinský boxer ťažkej váhy a jeho slova : On sám o sebe hovorí, že nech sa stane akokoľvek slávny, nikdy nebude robiť kompromisy so svojou vierou. „Nikdy.

Manny Pacquiao: sa narodil na Filipínach ako katolík.
Podľa jeho slov sa jeho život vďaka viere otočil o 180 stupňov, pretože kým nepoznal, čo je to veriť, jeho život bol jeden veľký kolotoč holdovania alkoholu, gamblovania a podvádzania manželky.

Tim Tebow :Jeho výkony pred troma rokmi boli mnohokrát prirovnávané k malým zázrakom a mnohí neveriaci začali veriť, že to nemohlo byť bez pomoci z hora.
Moj oblubenec : Matej Tóth
https://sk.wikipedia.org/wiki/Matej_T%C3%B3th

da sa pokracovat dalej ale o to by musel mat zaujem clovek.

Lemmy
May 7, 2018

Poznámka: …k malým zázrakom a mnohí neveriaci začali veriť, že to nemohlo byť bez pomoci z hora…

To znamená, že už sa stali veriacimi.

luis pompe
May 8, 2018

pozehnany den p. Lemmy.
k Vasej poznamke : …. a mnohí neveriaci začali veriť, že to nemohlo byť bez pomoci z hora…

Boh ma vsetky mozmne a pre nas aj nemozne dostupne prostriedky aby cloveka pritiahol k sebe. A ak uspechy sportovcov ktori sa verejne ku vztahu s Bohom hlasia oslovia aj inych a dokonca ateistov ku zamysleniu PRECO tak silny prejav viery z toho ci onoho cloveka citit ci poznat … tak, uz to je krocik k ochoty poznania viery v Boha a ked pride tato ochota od cloveka uprina o zvysok sa Boh postara. Boh klope na nase srdcia a len od cloveka zavisí ci dvere Bohu otvori a ci nie.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu