Hlavný svetový problém je preľudnenosť, nie klimatická zmena

Friday, 18 May 2018 | Preľudnenie, Zošity humanistov č. 116

Paul B. Farrell

Komentár: 2 000 vedcov sa venuje zlému, nie najväčšiemu problému ľudstva. Ak sa od roku 2013 nič nezmenilo k lepšiemu, bude žiaduce vrátiť sa k tomuto článku.

Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Robert Laughlin nás varuje: Matka Zem neobnovila dinosaurov po poslednom veľkom vymretí druhov. Iba sa rozhýbala a stala sa o niečo inakšou. Poviete: Nuž a? To bolo pred 65 miliónmi rokov. Správne?

Chyba. Dnešní ľudia sú nové dinosaury, predurčené na extinkciu, varuje nás 2 000 vedcov v rámci Spojených národov. Aj my vyvolávame vymieranie, dokonca urýchľujúc jeho časový rozvrh a podpisujúc vlastný rozsudok smrti. Nie za milióny rokov v budúcnosti, ale ešte v tomto storočí, a to vďaka našej tajnej láske ku klimatickej zmene. Áno, všetci nevedomky popierame vedu.

Náš pracovný pult je miestom oduševnených debát, či smerujeme do krachu.

Objavili sa signály krachu ako v roku 1987 a Laughlin ich charakterizoval takto:

„Ľudia už naštartovali šieste veľké vymieranie druhov v dejinách Zeme. Chápete to? My sme na vine. My sme stroj, poháňajúci nové vyhubenie mnohých druhov rastlín aj zvierat. Ľudská rasa sa nachádza v samovražednom behu k sebazničeniu. Nemôžeme viniť veľké americké sprisahanie popieračov klimatickej zmeny, oligarchov ropy, bratov Kochovcov, americké Ministerstvo obchodu alebo celý kongres. My sme na vine.“

My len ďalej kupujeme hltače benzínu, penzijné fondy, investujeme do akcií Exxon mobilu a hlavne robíme stále viac a viac detí, trvale popierajúc otvárajúcu sa priepasť ustavičným ekonomickým rastom a počtom bábätiek na planéte s rýchlo miznúcimi zásobami surovín.

Ľudia sú tie nové dinosaury, už aj ustanovené pre naše vymretie.

Aj medzivládny panel o klimatickej zmene s 2 000 elitnými vedcami, ktorí nám predkladajú od r. 1988 každých 5 – 6 rokov 2 000-stranové technické správy.

Riešia zlé problémy. Ako riešitelia problému sa táto 2 000-ová armáda špecialistov OSN pre klímu nelíši od CEO ExxonMobilu Rexa Tillersona, ktorý pripúšťa, že klimatická zmena je skutočná.

Považuje ju však len za inžiniersky problém, ktorému sa nájde inžinierske riešenie. To isté sa vraví na OSN. Okrem toho Tillerson neverí modelom, predpovedajúcim rozsah zmien.

Namiesto toho predpokladá, že ľudia sa „prispôsobia“ zvýšeniu morských hladín. Vždy sme sa vraj prispôsobovali. Aj teraz sa prispôsobíme.

A tak aj keby OSN mala 20 000 vedcov, 100%-ne istých, že klimatická zmena vytrie ľudskú civilizáciu z povrchu planéty tak, ako kedysi dinosaury, t. j. do nenávratna…

Aj tak môžete staviť svoj dôchodok z ropného boomu, že Tillerson a každý popierač vedy bude bojovať za kapitalizmus slobodného trhu, subvencie a dereguláciu; a ďalej bude ročne investovať do hľadania nových zdrojov energie 37 miliárd USD.

Zo svojho vojnového fondu 150 miliárd USD ziskov ľahko zaplatia všetkých politikov a investorov, potrebných na prehlasovanie klimatických vedcov OSN.

Skutočný problém Zeme je veľký počet detí… ale pravdu nesmieme pripustiť.

Kde je chyba? Každý na Zemi popiera náš hlavný problém… populačný rast. Ročne pribúda asi 75 miliónov bábätiek.

A všetci ostávame tajnými popieračmi – vedúci pracovníci, investori, miliardári, 99 %, každý. Áno, aj Bill McKibbenov globálny tím a 2 000 vedcov OSN vedia, že jediný skutočný problém Zeme je preľudnenosť.

Pochopili ste? Zem má len jeden skutočný problém, a to jednu závislú hodnotu v rovnici podnebia. Odmietame zamerať sa na ňu.

A tak aj vedci sú popieračmi vedy. Vedia, že populačný rast je zabijak, ale vyhýbajú sa tomu. Tisíce vedcov majú brilantné technické riešenia na zníženie účinku globálneho otepľovania – ale vyhýbajú sa základnej príčine.

Vedci riešia vo svojich rovniciach pre klimatické zmeny rozličné závislé premenné, ale nechávajú bez povšimnutia skutočnosť, že populačný rast je príčina otepľovania, nie jeho dôsledok.

Stop, zamerajme sa na skutočný problém. Prestaňte sa zapodievať meniteľnými premennými. Vaša vedecká metóda vám predsa jasne ukazuje, že… robíme príliš veľa bábätiek. Populácie sa vymanili spod kontroly. A to je svetový problém č. 1. Všetci to však popierame. Nikto sa nezaoberá najväčším svetovým problémom. Počúvajte!

Scientific American píše, že rast globálnej populácie je „najčastejšie prehliadaná rozhodujúca stratégia pre dlhodobú rovnováhu životného prostredia“. V roku 2050 exploduje populácia Zeme z terajších 7 na 10 miliárd a z nich pripadne po 1,4 miliardy na Čínu a Indiu. Čínska ekonomika je asi trikrát taká veľká ako americká.

Fejtonistka Julia Whittyová v Poslednom tabu (The Last Taboo) na stránke Mother Jones trafila klinec po hlavičke:

„Čo spája Vatikán, ľavičiarov, konzervatívcov a vedcov do sprisahaneckého mlčania? Populácia.“

No tento problém s horúcou klapkou zapaľuje mocné reakcie, a preto sa ho politici nechcú dotknúť. Nechcú to urobiť ani svetoví vedci OSN, hoci nás to zabíja.

Pred piatimi rokmi sa tajne stretli v Manhattane filantropickí miliardári Gates, Buffett, Rockefeller, Soros, Bloomberg, Turner, Oprahová a iní; každý mal 15 minút na prezentáciu svojej obľúbenej témy. Na otázku, čo je zastrešujúca téma, prišla od miliardárov jednohlasná odpoveď: Preľudnenosť.

Firma GMO Jeremy Granthama spravuje asi 110 miliárd USD vkladov. On sám stojí za Granthamovým inštitútom klimatických zmien.

Vraví, že preľudnenosť je veľká hrozba dlhodobej životaschopnosti nášho druhu, najmä keď nás bude 10 miliárd, čo naša Zem neuživí. Nepotrebujeme ešte viac agronomiky, ale menej malých úst na kŕmenie.

Ale ako? Bill Gates navrhuje nechať populáciu vrcholiť pri 8,3 miliardy, aj keď jeho vakcína a antikoncepcia predlžujú priemerný vek.

Jeff Sachs, riaditeľ Ústavu Zeme Kolumbijskej univerzity, považuje aj 5 miliárd ľudí za neudržateľnú populáciu. Zastaviť pridávanie považuje Sachs za dostatočné, ale ako eliminovať dve miliardy z dnešných sedem? Dobrovoľne? Spomeňme si len, ako nefungovala čínska politika jedného dieťaťa. (Ak sú aj iné údaje tohto článku také nedôveryhodné ako tento, neviem, prečo som to prekladal. – R. Š.)

Každý to vie, ale sa bojíme, že najväčší svetový problém nemá riešenie.

Scenár najhoršieho prípadu: Niet riešenia.

Preľudnenosť nás tlačí na okraj priepasti. Ešte horšie je, že sa zdá, že sa o to nikto nestará. Nikto nepracuje na skutočnom riešení. Nik nemá odvahu.

Ani vedúci pracovníci, vedci alebo miliardári, ani jeden. Pre všetkých je to tabu a všetci vychádzajú zo sprisahania mlčania. Ale toto odmietanie nás zabíja.

Existuje nejaké skutočné riešenie? Alebo robíme dobre, keď čakáme na vojny, pandémie a hladomory, aby zotreli z povrchu planéty miliardy ľudí? Čakať je popieranie? Je to hudba veľkej šiestej extinkcie druhov, ktorú máme pred sebou? Vyrieši zabíjanie, choroba či chudoba najväčší problém Zeme, problém, o ktorom nikto nehovorí?

Medzitým štúdie marketingu veľkých ropných spoločností pokračujú v líčení pravdy o nekonzistentnom správaní sa iracionálnych ľudí žijúcich vo svojom popieraní. Ako si nahovárame, že recyklujeme, sme zelení, hybridne sa milujeme a jeme zeleno.

Prečo? Pretože sme si práve kúpili autá Chevy, Jeep či Tesla, ďalej kupujeme účastiny Veľkých ropných spoločností pre našu penziu a zbierame znečisťujúce produkty, v podvedomí schvaľujeme stratégiu Veľkých ropných spoločností. Ako povedal Tillersonovi Charlie Rose: Moja filozofia je robiť peniaze. Ak môžem vŕtať a zarobiť, potom je to to, čo chcem robiť a je to kvalitné investovanie pre našich akcionárov.

Je už neskoro? Môžeme ešte zastaviť cyklus vlastnej extinkcie?

Jared Diamond, environmentálny antropológ a autor klasickej knihy o preľudnenosti „Kolaps: Ako spoločnosti volia či padnúť alebo uspieť“, varuje pred možnosťou pádu civilizovanej spoločnosti, čo nie je v dejinách ľudstva nijako ojedinelý jav.

Mnohé „civilizácie zdieľajú ostrú krivku úpadku, ktorý sa začína za jedno až dve desaťročia po tom, ako sa dosiahol vrchol počtu, sily alebo moci ohrozenej civilizácie.“

Dá sa to zastaviť? Prv, než je neskoro? Nespoliehajte sa na to. Nenabáda k tomu spôsob, ako oneskorene Washington rieši súčasné problémy. Diamond podáva podrobný rozbor scenára, ktorý sa v histórii opakoval:

„Potrebujeme lídrov, ktorí majú odvahu dlhodobo uvažovať, robiť smelé, odvážne a predvídavé rozhodnutia v čase, keď sa problémy stávajú postrehnuteľnými, ale prv, než dorástli do krízových rozmerov.“

No nanešťastie lídri sa stávajú strnulými a myopickými, poháňajú ich väčšmi osobné zámery ako odvaha, dlhodobé myslenie a verejný záujem. Potácajú sa od krízy do krízy.

A v určitej situácii prejdú bodom, po ktorom niet návratu, prichytia sa pri nepozornosti, robia chyby posudzovania a ich svety rýchlo kolabujú.

Dinosaury nevedeli, čo ich zasiahne pri poslednom veľkom vymieraní druhov. My vieme, čo je pred nami. Môžeme urobiť veľké rozhodnutia… ak sa včas prebudíme.

Prameň: Paul B. Farrell, World’s top problem is overpopulation, not climate, MarketWatch, 14. 10. 2013.

tags , ,

1 Comment to Hlavný svetový problém je preľudnenosť, nie klimatická zmena

Attis
May 19, 2018

Treba pochopiť,že žijeme v dobe plastovej,kde psychopati sú “in”…A psychopatom ide o moc.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu