Je boh morálny?

Sunday, 3 June 2018 | Zošity humanistov č. 116

Atheist Republic

Biblia prikazuje dodržiavať pravidlá, ktoré ustanovil boh pre prácu so svojím stvorenstvom. Tým sú ľudia a biblia sa stala akousi príručkou aj pre ich správanie sa. No, ak zoberieme do úvahy, že boh je údajne vševediaci, je veľmi chybným konštruktérom. Keby nejaký automobilový inžinier pracoval tak chabo, nedostalo by sa jeho auto na výrobnú linku.

Boh trestá ľudí za neposlušnosť bez ohľadu na to, či sú nemorálni alebo morálni. Jeho idea spásy ľudí sa zakladá len na pojme obetí – najprv jedál a zvierat, ale neskôr aj seba samého ako človeka pod podobou Ježiša Krista. Čudné? Iste, ale predovšetkým smiešne.

Niekto môže namietnuť, že cieľom božieho plánu bola slobodná vôľa, a že rozličné myšlienky ľudí tohto sveta svedčia, že boží plán bol úspešný. Ale počkajte – ako to, že boh sa rozhoduje potrestať a aj mučiť ľudí za to, že používajú slobodnú vôľu, ktorú im sám dal? Neposlúchajú ho, a tak budú po smrti trpieť večné muky?

Čo čakal boh, že urobia ľudia so svojou slobodnou vôľou? Nevedel, že ho neposlúchnu? Ak to vedel a aj tak im dal slobodnú vôľu, potom je zlým dizajnérom. Alebo je sadistom, ktorý rád trápi svoje stvorenia zato, že robia práve tie veci, pre ktoré ich stvoril.

Čo sa týka trestov, tu mnohí teisti tvrdia, že tresty sú len pre hriešnikov a hriechy sú niečo nemorálne. Mnohí odvodzujú svoju morálku z archaickej knihy s početnými zmienkami o vraždách, mučeniach a genocídach, často prikázaných samotným bohom. No, ak ani sám boh nie je morálny, ako sa dá predpokladať, že ľudia prebrali svoju morálku z tejto „svätej“ knihy?

O morálke ateistov sa stále diskutuje ako o otáznej, ale problém morálky boha sa ignoruje.

Prameň: Atheist Republic, Is God moral? 28. 5. 2018.

*

Ako odpovieš na námietku, že ateisti nemajú morálku? Alebo že morálka je zakorenená v božích dekrétoch? Morálka existovala dávno pred zvestovaním a nanucovaním tej božej morálky. Aj nemať morálku je „morálka“ – nemorálna. To sú teda móresy!

tags , , ,

15 Comments to Je boh morálny?

Dominik
June 4, 2018

Ťažko súhlasiť s vašou myšlienkou, ktorú ste tu odprezentovali.

Ježiš sa stal ultimátnou obeťou či už do budúcna alebo do minulosti (a teda do doby Starého zákona) , vzhľadom na to, že je Boh a na Boha sa nevzťahuje čas pretože žije mimo času a čas stvoril pre nás.

Prečo by bol nemorálny? Najprv píšete o tom ako v Starom zákone ľudia obetovali obete pre Boha, lenže to Boh po nich žiadal a bolo to prejavom ich poslušnosti voči nemu. Aby bolo možné rozhodnúť sa vykonať či už možnosť A alebo B potrebujeme slobodnú vôľu. Uveďme to teda na príklade obetí. Buď sa rozhodnú poslúchnuť to čo je pre nich najlepšie alebo nie. No v zásade to nie je Boh, ktorý ich trestá len tak ako sadista (ako ste sami uviedli) pretože im dal aj možnosť nebyť potrestaný, je to naša vlastná slobodná vôľa, ktorou sme sa rozhodli neposlúchnuť.

Ježiš naplnil celý systém obetí a je to vlastne milosť Boha, že sa rozhodol umrieť pre nás. Prečo to urobil? Pretože mal pre náš život zámer, aby bol naplnený pokojom, radosťou a Jeho blízkosťou. No človek sa pre to musí rozhodnúť a to slobodnou vôľou. Keby nebolo slobodnej vôli, boli by sme iba stroje, ktoré sú naprogramované.

Je to ako keby ste boli na lodi, ktorá sa topí a príde druhá loď a jej kapitán vám hovorí presadnite si sem aby ste sa neutopil, ale vy si poviete nie a zostanete na lodi a potopite sa a umriete. Bolo to vaše rozhodnutie, Boh vam daval ponuku ako neumrieť a poslal svojho syna a ten kto ho prijme je zachránený.

Čiže Boh nie je sadista, ktorý by nedal možnosť oslobodenia, pretože tá možnosť je v jeho synovi.

Zásadne a dokonca len z čisto historického hladiska vidíme, že dnes je iná doba ako v dobe Starého zákona a preto je nesprávne to aplikovať dnes. Veď predsa máme pohľad a odkaz kresťanstva, ktorý nám je zjavený v novom zákone.

Lemmy
June 4, 2018

Dominik: …pretože im dal aj možnosť nebyť potrestaný, je to naša vlastná slobodná vôľa, ktorou sme sa rozhodli neposlúchnuť.

A to je u ľudí aká slobodná vôľa, keď sa vzťahuje jednostranne len na neposlúchnutie? Veď ak boh prikáže zabíjať iných ľudí, tak, ak to tí veriaci v toho boha vykonajú, poslúchnu ho, tak v tomto prípade nemožno hovoriť o slobodnej vôli. Ak boha ľudia poslúchnu, nie sú potrestaní. Tam nemajú na výber, tam nie je žiadna slobodná vôľa, len otrocké poslúchanie božích príkazov. Slobodnú vôľu ľudia majú len pri odmietnutí, neposluchnutí boha, a to je hriech, za ktorý ich boh potom potrestá. Ako čítam tie náboženské táraniny, je mi zle z náboženskej apologetiky.

Dominik
June 6, 2018

A ako si bol ty potrestaný? Za každý hriech, ako? Pokiaľ si na svete môžeš si robiť čo chceš - máš slobodnú vôľu. Evanjelium je o tom, že ťa informuje, že je tu aj iná cesta ako robiť si všetko tak ako chceš ty. Adam a Eva si urobili veci po svojom a viedlo to k hriechu, od ich pokolenia sme všetci hriešni pokým nepríjmeme Pána ako spasiteľa.

Keď si porovnáš dajme tomu 80 rokov čo budeš žiť tu vs. večný život s Pánom Bohom/ večný život bez Neho, tak uvidíš, že ten nejaký trest o ktorom píšeš nie je majoritná záležitosť. Majoritné je to aby si sa nedostal do večného oddelenia od Boha. Preto poslal Boh svojho syna a v tom je tvoja slobodná vôľa prijať to alebo odmietnuť. Vieš o tom či je daňou odmietnutia a vieš o tom čo je odmenou prijatia. A nezabúdaj, že Pán Boh je Pán a on nechce mať pri sebe hriešnikov, čiže nedá a mať večný život s Ním bez toho aby si ho prijal. No dal ti ponuku, ktorú môžeš prijať alebo odmietnuť. To je pre mňa dokonalosť jeho milosti a toho, že sa môžem slobodne rozhodnúť.

Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného syna dal, aby nezahynul nik, ale večný život mal každý, kto v neho uverí. Ján 3:16

Aj napriek tvojmu aktuálnemu postoju, obeta Krista stačí na to aby si mohol byť s Pánom a naplniť svoj zmysel pre ktorý si tu.

Maj sa pekne.

luis pompe
June 8, 2018

Moralny zakon s jasne vymedzenymi pravidlami, musi mat zákonodarcu, ktory nepochadza z tohto sveta. Je nim Boh. Boh urcuje co je dobre a co zle. On je moralnym rozhodcom. Nechcem tym povedat, ze Boh je iba moralka.
Zákon vsak nie je nieco co cloveka obmedzuje ale naopak dava mu slobodu.
Desatoro sa podoba zabradliu na desiatom poschode aby chranilo ludí pred padom a smrtou.
Je tu vsak namietka: Sú ateisti nemoralni ked neveria v Boha?
Pomozme si citatom od I. Kanta: „Morálka nepotrebuje náboženstvo ale náboženstvo je nutné aby mala morálka zmysel.“
Ateizmus nedokaze vysvetlit preco konat moralne.
Lebo ak Boh a posmrtny zivot neexistuju, vsetko je dovolene a mozeme si potom robit kazdy co chceme a co je podla toho ci onoho jedinca moralne.

Lemmy
June 8, 2018

Humanizmus vie vysvetliť, prečo konať morálne, a nepotrebuje k tomu žiadne náboženské bludy. Paul Kurtz: Etika humanizmu.

luis pompe
June 8, 2018

Z coho vychadzala ta Vasa etika ?

Žeby islo o vysledok toho na com sa dohodla spolocnost aby sa udrzala.?
Alebo ide o vyvoj moralky pocas historie?
Na to mam odpoved : Ak neexistuje zivot po smrti, konecna spravodlivost ani odmena, aky ,,?,, ma zmysel potom konat morálne?

Alebo je moralka humanistov len vysledkom tisicov rokov prebiehajucej evolucie ?
Naozaj sa materialisti chcu uspokojit z teoriou ze sme len nahodnym vytvorom slepej evolucie, a smerujeme bezcielne z nicoty do nicoty.? :(
Filozof Peter Singer dokonca stiera rozdiely medzi zvieratom a clovekom a tvrdi, ze clovek je len inteligentnejsie zviera.
Keď sa tak pozeram na tento svet z globalneho aspektu musim poznamenat ze ludia sa spravaju uz daleko horsie ako tie zvierata a teda inteligencia ktorou sa tak ludstvo hrdi je na skodu veci :(

Ale dava si zviera otazky typu odkial pochadzam ? a kam kracam ?

Dominik
June 10, 2018

Suhlasim s luisom pompe. Nemusis byt krestan aby si vedel ze zavrazdit niekoho je zle. Je to moralny zakon ktory nam bol dany, no musel nam byt dany niekim ktory ho vytvoril a urcil co je dobre a co nie.

Lemmy
June 11, 2018

Všetky morálne pravidlá vytvorili ľudia. Všetky! Aj tie náboženské. Je pokrytecké vyhovárať sa na nejakých bohov, že oni sú pôvodcami morálnych zásad. Nie! Ide čisto o ľudský vynález.

luis pompe
June 11, 2018

p. Lemmy prajem pozehnany den.

Z mojej strany nebolo nikde pisane o bohoch ale o Bohu Svatej Trojici.
Kricat mozete vase nazory kolko chcete, ale protiodpovede ste nenapisal a vlastne ani nemate na moje tvrdenie LEBO BOH.
Lebo vas ,,ludsky vynalez,, je neadekvatna odpoved .S tym nic nenarobite a aj ked zostanete pri svojom p. Lemmy aj tak PRAVDU NEUMLCITE.

Lemmy
June 11, 2018

Nekričím. [Luis pompe má veľmi dobrý sluch. :D] Dobre, zaujíma ma, kde (kniha, článok, webová stránka) sa takto Singer vyjadril. Stačí mi citovať jeho vyjadrenie v anglickom jazyku. Alebo v akom jazyku to je napísané v origináli.

luis pompe
June 11, 2018

Davate otazky / hoc dovyhladat si dielo od Singera kde sa k proglematike ludia a zvierata vyjadruje, naozaj nie je az tak narocne / ALE nedavate odpovede p. Lemmy.

Lemmy
June 12, 2018

Trápne rečičky. Pritom stačí sem dať odkaz. Dám radšej prednosť serióznym diskutujúcim.

luis pompe
June 12, 2018

Tam kde koncia argumenty nastupuje arogancia. Plati to uz aj na Vas p. Lemmy , skoda . Nie preto ze by ste bol diskuter seriozny ale pre Vas aby ste sa zamyslel nad tym comu chcete verit.
A hoc uznavam teoriu ze clovek si vazi viac toho co ziskal vlastnym pricinenim podporim Vasu ,,lenivost,, a tu mate zdroj : Singer, kniha Animal Liberation .
PS: neprajem si aby ste na mna viac reagoval.

Lemmy
June 12, 2018

Á, panička sa urazila. Je taká lenivá a arogantná, že ani nedokáže citovať z knihy presne tie vety alebo aspoň jednu vetu, kde sa takto Singer vyjadril. Prijímam požiadavku, lebo nevidím dôvod na ďalšiu diskusiu s arogantnou a namyslenou Luis Pompe. Som zvedavý, kto s ňou vydrží diskutovať aspoň tak na 100 príspevkov. Ja už s takými zlými ľuďmi mám dosť skúseností.

luis pompe
June 29, 2018

Lemmy paničku uraziť može len inteligent a teda uraziť človeka naozaj nemožeš.
Mimochodom ak si vygooglim tvoje meno Lemmy na nette, tak vskutku naskočia mi komenty tebou pisané v duchu totálneho neschopáka v komunikacii s inymi.Až by som povedala ,, chudaka v duševnom rozpoloženi,, čo mi je ťa skôr ľuto.
A keďže stále potrebuješ upresnenia tak dávam do pozornosti :

https://www.dzio.sk/lipka/theme/to-su-ateisti-zvierata#newEntries

https://neznaboh.wordpress.com/

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu