Boh a avendžeri (pomstitelia)

Sunday, 1 July 2018 | Preľudnenie, Zošity humanistov č. 117

Tony Rossi

Dosiaľ som sa nezaujímal o filmy typu Avengers (Pomstitelia), jednej z veliteľských lodí hollywoodskej firmy Walt Disney, ale som rád, že som sa bol pozrieť na posledný film marwelskej série, Nekonečná vojna (Infinite war) o fantastickej možnosti riešenia problému preľudnenia (depopulácie) našej planéty. Pribúda materiál o pálčivej téme a sľubuje sa aj pokračovanie kasového trháku, možno za 2 – 3 roky; za ten čas to bude spojené s vítanými diskusiami o potenciálnych možnostiach riešenia (prekladateľ).

Film nečakane obsahuje aj niekoľko mierne náboženských momentov, inšpirovaných zloduchom Loki, ktorý sa považuje za boha, hoci je len megalomanickým ale mocným mimozemským vetroplachom s rohmi na prilbe.

V jednej scéne vraví Čierna vdova kapitánovi Amerika, že Loki a jeho brat, superhrdina Thor, sú „ako bohovia“. Kapitánova odpoveď: „Je len jeden boh, madam, a som si istý, že sa neoblieka takto.“

Je to vtipná poznámka, vystihujúca charakter kapitána Amerika, ktorý zastáva tradičné, dnes často „staromódne“ hodnoty a zásady; k niektorým by sa naša moderná spoločnosť mohla vrátiť.

Druhý incident je dômyselnejší. Udial sa v Nemecku, keď Loki nútil dav ľudí kľaknúť si pred ním na kolená. Ako iní darebáci, aj Loki si rád podrobuje fyzicky slabších, ako je on. Okázalo adresuje davu: „Nie je to takto jednoduchšie? Nie je toto váš prirodzený stav? Pre ľudstvo platí nevyslovená pravda: Bažíte po podriadenosti. Žiarivá návnada slobody zmenšuje vašu predstavu slobody života zlým spôsobom na boj o moc a identitu. Boli ste urobení takými, aby sa vám vládlo. Nakoniec vždy padnete na kolená.“

Po tejto vete povstane z davu jeden postarší muž a povie: „Nie pred takým mužom, ako si ty.“

Loki odvetí: „Niet mužov, ako som ja.“

Postarší muž uzavrie debatu: „Vždy a všade sú muži ako ty.“

Skutočnosť, že tento text odznieva v Nemecku a pripomína diktáty 2. svetovej vojny, dáva reči politický podtón. Ale z kresťanského hľadiská môže mať aj náboženské dôsledky. Kľačať pred bohom je tradičný obraz kresťanstva. Aj sám Ježiš sa podriadil svojmu otcovi a jeho nasledovníci sa vyzývajú urobiť to isté. Je to akt poníženosti, konaný dobrovoľne, na rozdiel od násilného podrobenia.

Ako film pokračoval a postarší muž sa po prvý raz zdvihol, čakal som jeho komentár v tom zmysle, že od ľudských bytostí sa nikdy nemá čakať, že budú slepo poslúchať; že sú to autonómne indivíduá, nemusiace podrobiť svoju vôľu nikomu inému. Preto ma debata prekvapila. Nepovedala všetko. Bol to len komentár k typu osoby – neúmyselne aj k typu boha – a predpokladal som, že to bude pokračovať.

Jedna z príčin prekvapenia bola, že Joss Whedon pripustil, že je ateista, vidiaci boha ako „nebeského tyrana“. Takéto falošné chápanie boha je medzi ateistami veľmi rozšírené a pramení z povrchného čítania biblie a úzkeho chápania náboženskej viery. Dokonca aj plodný obranca viery v boha, otec Robert Barron uznáva, že aj keby bol boh tým typom božstva, aký idealizujú noví ateisti, nechcel by v neho veriť.

Ale je tu Whedon, zastávajúci pozíciu svojho charakteru a nie svojej ideológie a slovami kapitána Amerika vylučujúci z hry boha. Potom však naraz uzná, že v živote sú situácie, kedy si treba kľaknúť a pridať sa k nasledovníkom. (Nehorázny neodôvodnený a nelogický ústupok zmýšľaniu americkej väčšiny, ktorá si pred dvoma rokmi zvolila za prezidenta Donalda Trumpa, čím si dala svedectvo duchovnej nedospelosti. – Pozn. prekl.).

Film pravdepodobne nemal v pláne rozoberať nejaké teologické dôsledky, pretože avendžerom sa vráti dôvere vo svojho lídra kapitána Ameriku a budú poslúchať jeho rozkazy.

No scéna medzi Lokim a postarším mužom by mala pre veriaceho kresťana zniesť aj iné závery a dôsledky.

V niektorých iných svojich dielach, napr. „Buffy, premožiteľka upírov“ a „Firefly“ (= Svätojánska muška, názov triedy vojnových lodí USA) Whedon prejavuje katolícku citlivosť, keď sa opisuje utrpenie, obeta a dokonca aj milosť (hoci pochybujem, že to nazve milosťou). Teraz sa to presúva do Avendžerov, a predstavuje to tam pre pobožných divákov pár chvíľ zamyslenia.

Podľa: Tony Rossi „God and The Avengers“, Patheos, 9. 5. 2012.

Spracoval R. Š.

tags , , ,

6 Comments to Boh a avendžeri (pomstitelia)

Rudi
July 2, 2018

Povedali ste pobožných divákov filmov typu Avengers? Takých asi nebude veľa.

Lemmy
July 2, 2018

A ja si myslím, že je ich veľa, a viac ako tých, ktorí si na náboženstve nezakladajú. Lebo keby ich nebolo veľa, muselo by sa to prejaviť na nízkej návštevnosti v kinách, v sledovanosti filmov všeobecne. Nikto mi nenahovorí, že také filmy pozerajú najmä ateisti. Pravdou je, že také filmy pozerajú ľudia naprieč všetkým svetonázorom, možno až na výnimky nejakých puritánov, náboženských fanatikov, bigotných kresťanov, ale tí netvoria významnú časť nábožných. Ja to poznám z počúvania hudby, kde kresťania počúvajú Twisted Sisters, ktorú bigotní fanatici kritizujú, alebo Manowar, Iron Maiden, Black Sabbath, Venom, Root… je takých heavy metalových skupín veľa, ktoré kresťania počúvajú. Tie preplnené štadióny a koncertné haly by ateisti nikdy nenaplnili. To by muselo byť inšie zloženie obyvateľstva. Platilo by to možno napríklad vtedy, keby na Slovensku bolo 62 percent humanistov, a len 10 percent kresťanov.

luis pompe
July 2, 2018

Prajem požehnany deň.
Máte v sebe problém p. Lemmy, keďže dokážete zo seba,, vypluť,, taky nezmysel.
Čitate sa Vy vobec o čom točite ? alebo len píšete, lebo sa nudite.
Rudyho odpoveď je jasná a neni čo viac dodať.
Na doťahovanie o nezmysloch z Vašho pera naozaj času mojho je škoda.

Cyprian Cibrinka
July 7, 2018

Dobrý patológ dokáže z jedovatej sliny vyčítať zaujímavé údaje. Podobne ako zo vzorky exkrementov.

Lemmy
July 21, 2018

Pozerám film, už asi po tretí raz, a nepočujem vetu vo filme Nekonečná vojna (Infinite war): „Je len jeden boh, madam, a som si istý, že sa neoblieka takto.“

Mám film o veľkosti 1,25 GB (1 346 605 562 bajtov). Chýba v tom filme táto veta. Kto má tento film s touto vetou?

Lemmy
July 21, 2018

Alebo podľa času 2:17:08.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu