Nemecké cirkvi stratili 660 000 členov

Wednesday, 1 August 2018 | Zošity humanistov č. 117

SPIEGEL ONLINE

Obidve veľké kresťanské cirkvi v Nemecku stratili v minulom roku spolu 660 000 členov. Podľa údajov Nemeckej evanjelickej cirkvi (EKD) sa v roku 2017 znížil počet protestantov o 390 000 na 21,5 milióna členov. Počet katolíkov klesol podľa údajov Konferencie biskupov Nemecka (DBK) o 270 000 na 23,3 milióna.

Stratu členov vysvetľujú cirkvi predovšetkým demografickou premenou v Nemecku. Len minulý rok umrelo 350 000 protestantov.

Cirkvi vidia však aj pozitívne smery vývoja. Počet krstov a výstupov z cirkví ostáva relatívne stabilný. Počet vystúpení z cirkví sa u obidvoch konfesií mierne zvýšil. Evanjelickú cirkev opustilo v roku 2017 približne 200 000 členov, v predchádzajúcom roku to bolo 190 000. Katolíkov vystúpilo z cirkvi v roku 2017 okolo 167 000, v predchádzajúcom roku to bolo 162 000.

Dôvod na vystúpenie z cirkvi vidia náboženskí sociológovia aj vo všeobecnom spoločenskom vývoji. Sem patrí celkové zvyšovanie blahobytu, individualizácia, urbanizácia, pestrosť možností využitia voľného času (rekreácie), vyššie vzdelanie a vyššia mobilita.

* * *

Kedy konečne začne štát zaobchádzať s cirkvami ako s každou inou z. s. (zapísanou spoločnosťou) – veď nie sú nič iného!?

Jedným z hlavných dôvodov pre výstupy z cirkvi je iste fakt, že stále viac ľudí si uvedomuje, ako ich cirkvi, a to najmä katolícka, balamutia božou témou. Čo u týchto spolkov oprávňuje hovoriť o všeobecnej prospešnosti? Všetky sociálne úlohy – škôlky, školy, nemocnice atď., sa predsa financujú z daní alebo zo sociálnych príspevkov všetkých daňovníkov. Napriek tomu platí každý občan spolkovej republiky – či je členom nejakej cirkvi alebo nie – svojimi daňami členské príspevky na cirkvi. Pri náraste počtu výstupov z cirkvi sa zvyšuje výška príspevkov z ostatných daní.

Prameň: jpz/dpa, Kirchen verlieren 660.000 Mitglieder, SPIEGEL ONLINE, 20. 7. 2018.

tags , , , , , ,

41 Comments to Nemecké cirkvi stratili 660 000 členov

Cyprian Cibrinka
August 4, 2018

Citujem: “Všetky sociálne úlohy – škôlky, školy, nemocnice atď., sa predsa financujú z daní alebo zo sociálnych príspevkov všetkých daňovníkov.”

Nech je vám vek ospravedlnením…

Koľko polievok núdznym na ulici rozdali sekulárni humanisti na Slovensku?

Rudi
August 7, 2018

Autorom myšlienky, že „všetky sociálne úlohy – škôlky, školy, nemocnice atď., sa predsa financujú z daní alebo zo sociálnych príspevkov všetkých daňovníkov“ je redakcia prvotriedneho nemeckého mienkotvorného týždenníka DER SPIEGEL, a nie nejaký len vekom ospravedlniteľný starec.

Klimeš Jan
September 10, 2018

ŽÁDNÉ POLÉVKY,ALE SPRAVEDLIVÉ ODMĚNY ZA PRÁCI A PENZE PRO TY,KTEŘÍ JIŽ PRACOVAT NEMOHOU …..

Cyprian Cibrinka
September 23, 2018

V skutočnosti sú ulice plné utrpenia núdznych bez penzií a dávok v chudobe. A humanisti im - napriek svojmu hrdému stavu humanistov - doporučujú len eutanáziu. Humanizmus, ten s prívlastkom sekulárny, je len zásterka, umlčanie vlastného svedomia, útek pred výčitkou, že (sekulárni) humanisti svojim bratom na ulici nepomáhajú, ale nechávajú ich zomierať v chudobe, zime, a špine. Nešťastných, trpiacich. Skutky skutočného humanizmu tak koná Cirkev so svojimi dobrovoľníkmi nepátrajúcimi po svetonázore týchto nevoľníkov konzumnej spoločnosti. Katolícka charita pomáha bez rozdielu vyznania všetkým, slovenskí sek.humanisti nedokážu pomáhať ani sebe. A svoje sebectvo, zadubenosť, chamtivosť, nenávisť, zaujatosť, podozrievavosť, duchovnú špinu, predsudky… nazývajú nepochopiteľne humanizmom.

Lemmy
September 23, 2018

Kresťan, katolík: V skutočnosti sú ulice plné utrpenia núdznych bez penzií a dávok v chudobe. A humanisti im - napriek svojmu hrdému stavu humanistov - doporučujú len eutanáziu.

Toto je typické pre kresťana? Toľká podlosť, klamstvo!

Ako keby nejaký cynik napísal: V skutočnosti sú ulice plné utrpenia núdznych bez penzií a dávok v chudobe. A kresťania im - napriek svojmu hrdému stavu kresťanov - odporúčali len žobranie, hlad, a smrť v krutom mraze.

Pred kostolom žobrú bezdomovci, katolíci vchádzajú a vychádzajú z kostola, a tvária sa, ako keby žobrákov nevideli. Nikto im nedá ani cent. Lebo predtým už dali eurá do zvončeka, pre klérus. Takže tak!

Humanisti určite neodporúčajú chudobným eutanáziu. Eutanázia má byť slobodná voľba pre ťažko chorých, nie pre žobrákov, ktorých vygenerovali (najmä) kresťania po roku 1989. Tí žobráci sú dajme tomu aj zdraví, takže taký nezmysel sa mohol zrodiť len v chorom mozgu bigotného fanatika ako je Cibrinka. Už vôbec niekedy Cibrinka okrem klamstiev, falošnosti, zákerných poznámok, niečo ako tak rozumné napísal? Ešte som nečítal. Len sa vie na svojej stránke s Hitlerom chváliť, že na jeho argumenty nemá nikto. Ale to z neho prýšti len falošná a nadradená pýcha. Jeden ateista Sulík nespôsobil toľko škody ako milióny podnikavých a ziskuchtivých kresťanov.

Lemmy
September 23, 2018

Cibrinka, ale vážne, v detstve ťa sexuálne zneužil nejaký kňaz? Lebo nerozumiem, kde sa v tebe berie toľká zloba. Prečo si taký zákerný človek? V nenávisti vedieš na Slovensku medzi kresťanmi. Ani katolík Kotleba, tvoj duchovný brat, nie je taký podlý ako ty. Poznáš horšieho kresťana od seba?

Cyprian Cibrinka
September 30, 2018

Lemmy napísal: V skutočnosti sú ulice plné utrpenia núdznych bez penzií a dávok v chudobe. A kresťania im - napriek svojmu hrdému stavu kresťanov - odporúčali len žobranie, hlad, a smrť v krutom mraze.

TO: Kresťania sú lídrom pomoci núdznym. Katolícka charita, ADRA (Bratská cirkev, ak sa nemýlim) - kresťania pomáhajú núdznym na celom svete. Komu pomohli humanisti z lásky k božej neexistencii? :-)

Lemmy napísal: Pred kostolom žobrú bezdomovci, katolíci vchádzajú a vychádzajú z kostola, a tvária sa, ako keby žobrákov nevideli. Nikto im nedá ani cent. Lebo predtým už dali eurá do zvončeka, pre klérus. Takže tak!

TO: Všetci riešime dilemu, či je správne dať peniaze žobrákovi, ktorý si potom za ne kúpi pálenku alebo drogy. Dávať peniaze žobrákom je nesprávne! V Trnave to vyriešili tzv. hlinenými dukátmi,k za ktoré žobráci v charite dostávajú jedlo a hygienu, prípadne aj lekárske ošetrenie. Za hlinený dukát chlast nedostaneš. Ako pomáhate vy?

Lemmy píše: Len sa vie na svojej stránke s Hitlerom chváliť, že na jeho argumenty nemá nikto. Ale to z neho prýšti len falošná a nadradená pýcha.

TO: Na mojej stránke nič také nepíšem. :-) Záver: Lemmy nevie slušne diskutovať, tak stigmatizuje oponenta zlými ľudskými vlastnosťami.

Čo tam máte ešte? :-)

Lemmy
September 30, 2018

Slušne diskutovať? To hovorí človek, ktorý sa pod prezývkou Tvojoponent vyjadril:
„Z najväčších svíň sú najlepšie klobásy.“

Pričom EnaXnaY sa jednoznačne vyjadril o ľuďoch, že sú najväčšie svine:
„Najväčšie svine sú ľudia, ktorí aj po tom, čo porozumeli, tie perly zašliapali.“

Takže tunajší Cibrinka by najradšej z ľudí spravil klobásy. Takú má morálku tento propagátor kanibalizmu. A pokrytecky sa bude do mňa navážať.

Lemmy
September 30, 2018

Cibrinka, prečo klameš? Na tvojej stránke je koho podobizeň vľavo hore? Je to Adolf Hitler.

Cyprian Cibrinka
September 30, 2018

A na tej istej stránke, z ktorej ste stiahli hlavičku, nájdete aj vysvetlenie, prečo to tak je.
https://neznaboh.wordpress.com/about/
:D
Ano, rozumiem Vám, ten link sa do Vašej propagandy nehodí.
Ešte niečo? :D

Lemmy
September 30, 2018

Áno, ešte niečo: Asi si jediný katolík, ktorý propaguje katolíka Hitlera.

Lemmy
September 30, 2018

Ach, ty multikulti (lebo používaš priveľa rôznych prezývok na internete), pamätáš na svoje vlastné slová?
„Pán Hitler Ti sympatický nie je? Veď on bol tiež poctivec.“

Takže, podľa teba bol Hitler poctivec. Preto jeho podobizeň je hneď navrchu tvojej stránky. Chceš byť podobný poctivec ako bol Hitler.

Cyprian Cibrinka
September 30, 2018

Citujem:
Áno, ešte niečo: Asi si jediný katolík, ktorý propaguje katolíka Hitlera.

To: Tak to mi spadol kameň zo srdca. Aj keby to bola pravda, znamenalo by to, že na SK som len jediný fašista. A to by bolo dobre :D

Niekto chce byť poctivec ako Hitler, niekto chce byť sekularista ako Hitler, niekto vegetarián, ako Hitler. Ateistka Fábryová chce zničiť RKC ako Hitler…
Predpokladám, že autom jazdíte vpravo, ako zaviedol Hitler…

Vyplýva z toho, že všetci tí sú fašisti? Pre Vás ano - ale Vy ste tak trpko-smiešny panáčik, že je to nepodstatné.

Lemmy
September 30, 2018

Cyprian Cibrinka alias kresťan Tvojoponent, opäť klamstvá. Tak aká môže byť diskusia? Koho má baviť neustále dokladovať zdroje, ktoré toho kresťana usvedčujú z klamstiev? Prečo si zrazu zmenil svoj názor. Na svojom bulvárnom plátku hlásaš blud (klamstvo), že Hana Fábry chce zavraždiť židov, ktorí uverili v Krista. A tu zrazu si sa už čiastočne opravil, že jej ide len o to, aby RKC bola zničená ako organizácia, podobne ako dnes je zničená strana HZDS aj s Mečiarom. Rovnako sa štát pokúša zničiť stranu Kotleba… inými slovami, zakázať, rozpustiť stranu. Keď v Nemecku kvôli rôznym klerikálnym škandálom, a neviem ešte kvôli čomu inému, došlo k rapídnemu poklesu členstva v RKC, t. j. tých 660 000 občanov spomínaných v článku, tak to je začiatok toho zničenia, ak bude naďalej dochádzať k poklesu. Pokles sa zastaví na nule. Stačí len rozumieť slovu zničiť, a nemusí kresťan Cibrinka tak veľmi klamať.

Fakt, že máš na svojej stránke vyvesenú fotografiu Adolfa Hitlera, veľa hovorí o tvojom nutkaní. Nie ja som trpko-smiešny, ale naopak, ty. U teba sa osvedčila goebbelsovčina. Je to tvoja pracovná metóda v diskusiách. Klamstvo je tvojim bôžikom, ktorému sa klaniaš.

Lemmy
September 30, 2018
Lemmy
September 30, 2018

Cibrinka alias Tvojoponent, pokiaľ mne vytýkaš, že neviem slušne diskutovať, prečítaj si vlastné vyjadrenia. V tvojom prvom príspevku od konca dve slová (3. a 4.). Alebo ohľadom slušnej diskusie mám citovať tvoje oplzlé slová na adresu človeka, ktorý zomrel (citujem ťa: tieň konečníka), a ďalšiemu, ako si mu prial smrť s konkrétnym dátumom (12. 11. 2017)? Ten človek stále žije, a čaká na tvoje písomné ospravedlnenie. Ale to nespravíš, pretože ty si kresťan.

Cyprian Cibrinka
September 30, 2018

Lemmy, ale ja Vás nenútim prijať môj názor. Kľudne verte tomu, čo ste napísali :D Vaše vyznanie viery Vás definuje :D
RKC je spoločenstvo veriacich. Nie iba klérus. Združovanie občanov a veriacich na základe vierovyznania zaručuje Deklarácia základných ľudských práv. Ak voláte po zničení RKC, dovolávate sa pošliapania prirodzeného práva veriacich - vytvárať spoločenstvá tak, ako je to popísané v Deklarácii. A Vy že ste humanista? :D Nuiž aj Škoda sa musí v hrobe obracať….

Lemmy
September 30, 2018

Pápež Pius XII.:
Vám Preslávenému Adolfovi Hitlerovi, vodcovi a kancelárovi Nemeckej Ríše. Hneď na začiatku Nášho Pontifikátu, si Vás dovoľujeme ubezpečiť, že zostaneme oddaní duchovnému bohatstvu nemeckého ľudu, zvereného do Vašich vodcovských rúk. … Počas dlhých rokov, ktoré sme My strávili v Nemecku, sme My spravili všetko v Našich silách, aby vzťah Cirkvi a Štátu bol harmonický. Teraz, keď zodpovednosť Našej apoštolskej funkcie zvýšila Naše možnosti, o koľko viac a vrelo sa My modlíme, za dosiahnutie tohoto cieľa. Snáď sa prosperita Nemeckého ľudu, v každom ohľade dočká s Božou pomocou naplnenia.

Lemmy
September 30, 2018

Aký si falošný. To nie je moje vyznanie viery. To je moja kritika tvojich klamstiev.

Lemmy
September 30, 2018

Tvojoponent, Cibrinka, ty vôbec nerozumieš bežným slovám. Nikto nebráni združovať sa, a to nielen náboženským organizáciám, ale aj politickým, a iným. A predsa politické strany zanikajú (sú zničené napríklad vytrvalou kritikou).

Lemmy
September 30, 2018

Cibrinka, a navyše neovládaš logiku, tak sa nevychvaľuj, ako si ty odborne argumentačne zdatný v diskusiách. To, že Hitler používal kalkulačku, neznamená, že kalkulačky sú zlé. To na margo tvojej nelogickej reakcie o vegetariánstve, či jazde autom.

Lemmy
September 30, 2018

Hitler povedal:

Sekulárne školy nikdy nemôžeme tolerovať, pretože takéto školy nedávajú [svojim žiakom] žiadne náboženské inštrukcie a všeobecné morálne inštrukcie bez náboženského základu visia vo vzduchu. Súčasne, akékoľvek formovanie charakteru a náboženstvo musí byť odvodené z viery.

Lemmy
September 30, 2018

Pápež Pius XII. je známy oficiálnym vyhlásením exkomunikácie pre členov komunistických strán a ich podporovateľov. Členov fašistických, nacistických strán, a ich podporovateľov neexkomunikoval. Rovnako tak mal dosť času na exkomunikáciu Adolfa Hitlera, ktorú však nespravil.

Cyprian Cibrinka
October 1, 2018

Ktorýže pápež to dostal ocenenie Spravodlivý medzi národmi? Nože skúste aspoň raz odpovedať priamo.
Tvrdíte, že Pius XII mal čas exkomunikovať Hitlera. Napíšte mi, že dokedy mal ten čas.

Lemmy
October 1, 2018

Pápež Pius XII. mal čas od svojho zvolenia za pápeža (1939), lebo už v tom čase mal vedieť, aký je Hitler zločinec. Nakoľko Hitler neustále hovoril, že verí v boha, že je katolík, tak ani ako biskupovi mu to nemohlo uniknúť. Pápež zlyhal na celej čiare. A čas mal až do roku 1958. Krátky čas? 19 rokov. Citujem: „Jedným z prvých problémov, s ktorým sa pápež stretol, bola občianska vojna v Španielsku, v ktorej sa postavil na stranu fašistického generála Franca.“
Takže ani fašistu Franca nedokázal exkomunikovať.
Katolíci: Mussolini, Hitler, Franco…

Cyprian Cibrinka
October 1, 2018

Na prvú otázku ste neodpovedali.
Odpoveď na druhú ma neprekvapila - Vy vôbec nerozumiete tomu, čo je exkomunikácia. Ale vôbec …

Lemmy
October 1, 2018

Ešte dobre, že ty tomu rozumieš. Bez teba by sa svet zrútil. A vraj vieš diskutovať. Pritom sa zmôžeš len na diskusný balast.

Lemmy
October 6, 2018

Cibrinka, skús cibriť mozog, prečo RKC exkomunikovala nacistu Goebbelsa.

Exkomunikácia – najťažší cirkevný trest spočívajúci vo vylúčení zo spoločenstva veriacich, vyobcovanie z cirkvi; odobratie členstva.

Cyprian Cibrinka
October 8, 2018

Myslel som si to. Nerozumiete tomu. Krst je nezmazateľný a nikoho nemožno vylúčiť zo spoločenstva veriacich. V RKC… Dokonca ani exkomunikáciou… :D

Lemmy
October 8, 2018

Cibrinka, prečo nechceš cibriť svoj mozog? Prečo klameš o exkomunikácii? Z jedného pravidla č. 23: a některé osoby dokonce po svém vyobcování z církevního společenství.

Lemmy
October 8, 2018

Oliver Oravec 27. 9. 2007 napísal:

„Sú exkomunikácie , ktoré aj skutočne vylučujú katolíka z Cirkvi, kedy katolík aj formálne prestáva byť členom Cirkvi. Tu najmä patria verejní bludári, apostati a mnoho iných. Podľa CIC-u z roku 1917 sú exkomunikovaní aj všetci katolíci, ktorí vstúpili do slobodomurárskych alebo im podobných spoločností, ktorí aktívne ako členovia komunistickej strany šírili myšlienky komunizmu.“

Lemmy
October 8, 2018

Anatéma – (v katolíckej cirkvi) vylúčenie zo spoločenstva veriacich; synonymum pre exkomunikáciu.

Bula Decet Romanum Pontificem
Papal Bull of Excommunication of Martin Luther and his followers
Pope Leo X - 1521

Deväťkrát sa spomína exkomunikácia v prípade Martina Luthera.

On all these we decree the sentences of excommunication, of anathema, of our perpetual condemnation and interdict; of privation of dignities, honours and property on them and their descendants, and of declared unfitness for such possessions; of the confiscation of their goods and of the crime of treason; and these and the other sentences, censures and punishments which are inflicted by canon law on heretics and are set out in our aforesaid missive, we decree to have fallen on all these men to their damnation.

Heretik Tvojoponent chce byť múdrejší než pápež.

Cyprian Cibrinka
October 8, 2018

Krst je nezmazateľný - nemôžete poprieť skutočnosť. Je to akokeby ste sa dožadovali anulovania narodenia pre vrahov. Exkomunikácia je dočasný trest sledujúci nápravu hriešnika, kedy tento nemôže prijímať sviatosti. V prípade klerika (napr. kňaza) tento nesmie vykonávať duchovnú službu spojenú s úkonmi svojho kňazstva. Exkomunikovaní zostáva členom RKC. Dokonca aj keď požiadate o formálne vylúčenie z RKC, tak napriek tomu váš krst je stále platný a ste stále členom cirkvi, aj keď nemáte voči nej podľa papiera žiadne povinnosti… Exkomunikáciou z RKC z nikoho neurobíte nekatolíka :D

Rastislav
November 1, 2018

Ja si myslím, že áno. Exkomunikovaný (ktorý neoľutoval) príde po pozemskej smrti do pekla (to veríte vy) – ako katolík? Sotva. Logicky, ako bývalý hlboko veriaci a teraz hlboko neveriaci. To zaváži.

Lemmy
November 6, 2018

Cibrinka: Kresťania sú lídrom pomoci núdznym. Katolícka charita…

A čo by sa stalo, keby kresťania pomohli dôchodkyni, a darovali by jej pozemok, z ktorého cirkev aj tak nemá úžitok, nakoľko na tom pozemku má postavený dom jedna kresťanka – dôchodkyňa. Pozri kauzu klérus verzus dôchodkyňa.

Cyprian Cibrinka
December 26, 2018

Rastislav - máte zmätok v pojmoch. Sám si odpovedzte na otázku, kto je katolík.
Lemmy - skáčete z témy na tému ako vystrašený zajac. Vlastníctvo majetku nezakladá povinnosť nezodpovedne nakladať s ním. Ale môžete ísť príkladom a prijať dôchodkyňu do svojho bytu. Nakoniec ani Spoločnosť Prometheus sa nepýši príliš veľkou skromnosťou, ak má sídlo v lukratívnom meste a v jeho lukratívnej časti, všakže.

Lemmy
December 27, 2018

Veď ty si katolík, tak hádam vieš, kto je katolík. Alebo to nevieš, a preto očakávaš od nekatolíka, aby ti odpovedal. Si trápny, ak nevieš, kto je katolík. Veď buď aspoň raz v diskusii konkrétny, a napíš, kto je katolík podľa teba.

Lemmy
December 27, 2018

Cibrinka: Lemmy - skáčete z témy na tému ako vystrašený zajac.

No tak, neznehodnocuj diskusiu svojím krčmovým hulvátstvom. Neodbočil som, naopak, dávam konkrétne návrhy.

Cyprian Cibrinka
December 27, 2018

Lemmy :-) Nudíte sa? :-)Zájdite si k psychiatrovi. Už Vám začína preskakovať…

Lemmy
December 27, 2018

Nie je dôvod reagovať na primitívnu reakciu od kresťana, ktorý neovláda logiku, a používa chybný argument ad hominem.

Lemmy
December 27, 2018

Myslím, Cibrinka alias TvojOponent, že nudíš sa ty, pretože nevieš povedať, kto je podľa teba katolík. Keby si to vedel, už by si to napísal. Namiesto toho sa posielaš na psychiatriu. Tam majú iné starosti, nebudú sa zaoberať tvojimi klebetami.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu