Je Švédsko naozaj také zlé?

Monday, 29 October 2018 | Zošity humanistov č. 118

Nick Dittes

Tvrdenia starej pravice o Švédsku sú alebo falošné, alebo prehnané. Krátka odpoveď je nie, nie je to také zlé, ale… nie je ani také dobré, za aké to niektorí ľudia vydávajú. Som Američan s trvalým pobytom vo Švédsku a musel som tu žiť 5 rokov, kým som ho dostal, takže som mal možnosť veci pozorovať. Hoci vidím veľa výhod života vo Švédsku (žiadne ťažkosti s poisťovňami), cítim, že predstava tejto krajiny ako slávnej utópie už nie je odôvodnená.

Moje osobné ťažkosti pri živote vo Švédsku:

1. Čakacie doby na návštevu u lekára. Keď som žil v USA, považoval som za neprijateľné čakať na termín u lekára dlhšie ako týždeň, a to aj u špecialistu. Vo Švédsku som čakal v rade na návštevu u špecialistu 18 mesiacov a temer celý rok na návštevu u praktického lekára, ktorý ma poslal k tomu špecialistovi. Na návštevu u toho špecialistu som sa dostal po temer dva a pol roku. Teraz budem asi musieť čakať ďalšie dva-tri mesiace na návštevu u neurológa, ktorý mi vydá len adresu, kam mám ísť. To je absolútne neprijateľné. Pýtam sa, koľkí ľudia umrú alebo spáchajú samovraždu, lebo sa nedovolajú pomoci.

Jeden môj švédsky priateľ (lekár) má syna, ktorý má rakovinu. Hoci je lekár, liečba jeho syna bola z nedbanlivosti oneskorená o 7 mesiacov. Mohol umrieť.

Iný príbeh: Jeho priateľ si zlomil chrbticu. Paralýza. Odmietli mu viac ako 6 týždňov práceneschopnosti, pretože ich systém zriedka posiela sociálnych pracovníkov na návštevu pacientov a šetrenie sťažností. Tieto problémy pripomínajú USA.

Keďže som mal osobne do činenia s týmto mizerným zdravotným systémom a počul som o ňom veľa historiek, je mi jasné, prečo stojí na osobu len polovicu toho, čo stojí v USA. Nemocnice sú malé, zastarané a zväčša majú málo personálu. Ak chcete vidieť dobrú socializovanú medicínu, poobzerajte sa inde (Nórsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo).

2. Bývanie. Bytový trh je v HROZNOM stave. So všetkými polokorupčnými a neefektívnymi verejnými stavebnými spoločnosťami, ktoré odmietajú stavať viac bytov, (čo je zasvinené mizernou miestnou vládou a neuveriteľne vysokými stavebnými nákladmi), môže byť čakacia doba na priemerný byt aj 5 – 20 rokov.

Ak chcete kúpiť nejaký dom, je to ako keby ste sa pokúšali žiť v strede mesta San Francisco, hoci žijete v akomsi zapadákove na konci sveta, povedzme v Norrbottene. Nedali mi pôžičku ani na skromný bytík a musel som sa usadiť 38 km od pracoviska.

3. Byrokracia. Nikdy v živote som sa nestretol s takou idiotskou, slepou a hlúpou byrokraciou ako vo Švédsku. S mojou fínskou manželkou máme dcéru, ktorá sa nám narodila vlani. Švédske úrady nám odmietajú uznať dcéru, ktorá sa narodila vo Fínsku a my žijeme vo Švédsku, kde ja mám dobré zamestnanie.

Dvakrát sme požiadali o uznanie rezidencie, trvalého pobytu, no nadarmo. Napriek telefonátom môjho zamestnávateľa v náš prospech nám povolenie odmietajú. Povedali nám, že na lekárske ošetrenie máme dcérku vziať do krajiny, kde sa narodila.

Mám zdravotné problémy a občas som bol chorý s 50% práceneschopnosťou. Študoval som popri zamestnaní. Teraz som inžinier. Poisťovňa ma vyzvala, aby som pracoval na 0 % alebo zmenil zamestnanie. Ich návrh: domovník, poskytujúci informácie pre švédsku pracovnú agentúru. Slepá, idiotská, beztvárna byrokracia. Nebolo špecifickej osoby, ktorej by som povedal, aby sa išla… inakšie by som to rád urobil.

4. Životné náklady. Hoci veľa potrebných vecí stojí rozumné peniaze, stavba a údržba domu stojí vydieračské sumy.

Raz mi bolo treba opraviť strechu nášho domu. Najlacnejšia oceľová strecha stála viac ako celá garáž porovnateľných rozmerov u mojich rodičov v USA.

5. Zárobky. Ako inžinierovi, ktorý si hľadal prácu, mi je dnes jasné, že PhD vo Švédsku zarobí menej, ako BSc v USA. Ak máte v daňovom priznaní od vás závislé osoby (deti), budete platiť menej daní, čo ešte zvýši rozdiel v zárobku. Rád beriem na seba zodpovednosť za určité finančné a poistenecké podrobnosti rodinného života. Radšej to, ako by mal o osude mojej rodiny rozhodovať nejaký tupý byrokrat.

Čo povedať o štatúte našej 9-mesačnej dcérky? Myslím si, že je imigrant bez papierov! Vo Švédsku!

Atmosféra na miestnej klinike je však veľmi príjemná. Lekári prejavujú porozumenie a pomáhajú nám. Našu malú vyšetrujú a očkujú bez poplatkov.

Pozitívnym javom je, že vo Švédsku si môže dovoliť žiť bez problémov väčšina ľudí. Ak mám povedať pravdu, radšej by som bol vo Švédsku veľmi chudobným (pretože sa starám o iných), ako veľmi bohatým (keď už na životných nákladoch nezáleží). Najradšej by som bol strednou triedou v USA (štedrejšia hotovosť, podľa miesta pobytu nižšie životné náklady).

6. Malá zločinnosť. V živote som nevidel toľko malej majetkovej zločinnosti. Ľudia kradnú veci malej, aj nulovej hodnoty. Kradnú sa staré hrdzavé autá, len aby sa zapálili. Každý rok tak previnilci zapália v našej malej dedinke niekoľko áut.

Do môjho auta sa vlámali štyrikrát; dvakrát ukradli benzín, dvakrát plastické ozdoby vnútrajška (nežartujem). Temer každý, koho poznám, mal nejakú príhodu so svojím autom, alebo s autom svojej rodiny.

Švédsko je pravdepodobne krajina, kde sa človek najľahšie stane kriminálnikom a veľmi ma mrzí, že opakujúci sa previnilci vedia unikať väzeniu a pokračovať v krádežiach a ničení majetku svojich spoluobčanov.

Pripúšťam, že je tu málo násilnej trestnej zločinnosti, no veľký počet malých majetkových prečinov ma udivuje.

Žil som v peknom getovom meste Dayton v Ohiu a nikdy som tam nestretol viac ako 10 % počtu drobných krádeží ako tu, v tomto malom severskom mestečku, zvanom Luleå. Myslím si, že nepoznám človeka, ktorému by neboli zbojníci ukradli, podpálili alebo inakšie zničili jeho auto v čase, keď som tam žil.

Prameň: Nick Dittes, Is Sweden really as bad as the alt-right says it is?, Quora, 16. 4. 2018.

tags , , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu