Manželstvo pre všetkých

Thursday, 25 October 2018 | Zošity humanistov č. 118

Matthias Daum, Florian Gasser, Lenz Jacobsen a Rastislav Škoda

Od tých čias ako presne pred rokom bolo v Nemecku zavedené manželstvo pre homosexuálov, zosobášilo sa tam viac ako 10 000 homosexuálnych párov. Ešte pred 25 rokmi hovorili niektorí konzervatívci o „zbožňovaní diabla“, dnes schvaľuje toto riešenie aj väčšina voličov kresťanských únií. Pre katolíckych Slovákov to zatiaľ nie je príklad hodný nasledovania.

Ani Švajčiari ešte nie sú tak ďaleko a v Rakúsku sa slobodní liberáli bránia fraškovými dôvodmi. A – alpské víno sa zlepšuje.

Teda v Rakúsku sa strana liberálov (FPÖ) snaží zabrániť manželstvu pre všetkých tým, že navrhuje rezervovať ho len pre tie páry, ktoré naozaj budú mať deti. Ako sa to dá zistiť?

Ako ďaleko je v tejto veci konzervatívne Švajčiarsko?

V skutočnosti manželstvo nie je pre všetkých. Aj naďalej je len pre zlomok spoločnosti, a to výlučne pre vzťah dvoch osôb. Ostatne nikto nechce manželstvo vskutku pre všetkých (nezávisle od veku a aj so zvieratami).

Ale… formulácia „pre všetkých“ znie tak pekne čestne a milo.

Pritom je predsa každému úplne jasné, prečo nikto so zdravým rozumom a morálkou nemôže pripustiť ani len myšlienku na manželstvo s deťmi alebo zvieratami, prípadne tvrdiť, že liberáli to chcú.

Liberálny Woody Allen:

„Manželstvo je pokus riešiť vo dvojici problémy, ktoré nemá, kto je sám.“

Múdre príslovie, a preto prajme každému jeho manželstvo. Myslíme si, že toto mnohým pokazí radosť z Woody Allena ako poradcu pri riešení rodinných problémov.

Pri diskusii o manželstve pre všetkých (kto smie s kým) ide totiž v prvom rade o daňové úľavy, ktoré tento nový druh spolužitia so sebou prináša. Zaklínadlo „kým vás smrť nerozdelí“ sa medzitým vyparilo samo od seba.

Podpora rodiny (= manželstvo plus najmenej jedno dieťa) sa dosiahne zmysluplnejšie zavedením pojmu „delenie podľa daňového zaťaženia rodiny“ ako „delením podľa daňového zaťaženia manželov“.

Druhá dnešná téma v krajine pozdravov „Servus, Grüezi a Hallo“ sa týka vína, ktoré sa tu voľakedy používalo skôr na čistenie okien a dnes sa stáva konečne pitným. Pretože sa povetrie otepľuje, lepšia sa úrody hrozna aj vo vysokohorských polohách. No je ešte vyťahovanie sa vyznaním sa vo vínach primerané ich medzinárodnej situácii?

Zakrátko po tom, ako bolo manželstvo pre homosexuálov schválené, stalo sa to, čo sa dalo čakať: „Manželstvo pre všetkých“ chcú aj polygamisti a ako dôvody uvádzajú tie isté argumenty, aké predniesli homosexuáli pre legalizáciu homosexuálneho manželstva.

Na túto možnosť poukázal Clarence Thomas, s rozsudkom nesúhlasiaci sudca Najvyššieho súdu USA.

V súčasnosti sú v USA polygamné manželstvá zakázané, no v niektorých štátoch sú z náboženských dôvodov (napríklad u mormónov) povolené výnimky.

Nie je pravda, že situácia polygamistov, dovolávajúcich sa manželstiev, bude či je podobná situácii homosexuálov. Tieto dve partnerstvá majú predsa len málo spoločné. Prví záujemcovia o povolenie zatiaľ druhého sobáša sa už hlásia, a keďže sú odhodlaní ísť so svojou žalobou až pred Najvyšší súd, bola za Obamu a demokratov nádej, že zákon, zakazujúci polygamiu, za niekoľko rokov padne. Vymenovaním konzervatívca Bretta Kavanaugha za vlády republikána Donalda Trumpa však táto možnosť prakticky padla.

Ak sa potvrdí to, čo tvrdia poprední svetoví genetici v súvislosti s chromozómami 13 a 14, to sa už v škole dozvieme, že sexuálna orientácia nám bola na 30 – 40 % daná do vienka geneticky a nemôžeme ju ovplyvniť. Ani náznak podobnej situácie sa zatiaľ nečrtá v oblasti polygamie. Sotva stojí za zmienku, že ju niektorí prekrsťujú na polyamóriu.

Prameň: Matthias Daum, Florian Gasser a Lenz Jacobsen, Ehe nur noch für Fruchtbare?, ZEIT ONLINE, 3. 10. 2018.

tags , , , , , , , , ,

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu