Nehorázne prirovnanie

Thursday, 25 October 2018 | Zošity humanistov č. 118

Rastislav Škoda

Pred desaťtisícmi veriacich na Námestí sv. Petra v Ríme odsúdil pápež František nevídane ostrými výrazmi potrat ako ťažký, strašný zločin, prirovnajúc ho k objednanej vražde nájomným vrahom, ktorým by bol v tomto prípade lekár so svojím tímom. Nehoráznosť.

Dnes vykonáva potraty vo vyspelých štátoch vyškolený lekársky personál na základe odborných a zákonných predpisov, takže o trestnej činnosti nemôže byť ani reči. Tí, ktorých sa pápežove slová osobne týkajú, sa nad mieru pohoršujú a začínajú sa ozývať verejnými protestmi. Prirovnať interrupciu k objednanej vražde sa cíti ako facka do tváre každej veriacej či neveriacej ženy.

Toto šokujúce, juristicky neudržateľné a dušpastiersky viac ako pochybné porovnanie je pre pápeža Františka typické.

Na internete už koluje petícia tohto znenia:

Veľavážený pápež František,

ako predsedníčka berlínskeho diecézneho zväzu nemeckých žien Vám chcem povedať: Potrat nie je zločin. Ženy, ktoré myslia na potrat, nie sú zločinky, ani takí muži nie sú zločinci, ale ľudia vo veľkej mravnej núdzi a momentálne v bezvýchodiskovej situácii. Cirkev sa nemá do ich rozhodnutia miešať, veď má dosť masla na hlave. Nech sa stará o svojich vykoľajených kňazov!

Vaša prof. Barbara Johnová

Viacerí kritici naznačili, že pápež František by sa mal za tento svoj výrok ospravedlniť aspoň ženám, ktoré už podstúpili umelé prerušenie tehotenstva, ako aj lekárom a sestričkám, ktorí interrupcie vykonávajú. Nešťastnice v čakárňach gynekológov majú dostatočnú traumu z toho že podstupujú takýto zákrok, netreba ich ešte viniť zo spáchanie zločinu. Lebo, čo má s potratom spoločné nájomná vražda, pri ktorej si chladnokrvný vrah navonok zachová čisté ruky? Absolútne NIČ!

Osobitne bolí ľavicových katolíkov, že pápež prirovnal dnešné zákonné predpisy na ochranu fyzického a psychického zdravia žien, ktoré za určitých okolností povoľujú prerušenie tehotenstva, s nacistickými rasovými zákonmi a dianím v koncentračných táboroch.

Aj keď sa pápež František považuje za liberálnejšieho ako jeho predchodcovia, za jeho pontifikátu zostáva učenie cirkvi o plánovanom rodičovstve a pohlavnom živote nezmenené. Pri téme rodičovstva František nie je liberálny. Ostatne aj vzhľadom na zvyšujúce sa preľudnenie planéty nie je brojenie proti interrupciám aktuálne.

Ako to pôjde ďalej s pápežom, ktorý nás učí:

„Čo vám hovorím, nie je sebachvála. Pochopte prosím to, čo som aj ja pochopil už dávno: To nie boh stvoril človeka na svoj obraz, ale človek si od pradávna vytváral bohov na svoj obraz.“ (Zdroj.)

Článok bol uverejnený po redakčnej úprave 24. októbra 2018 v denníku Pravda.

tags , , , , ,

1 Comment to Nehorázne prirovnanie

emheh
September 2, 2022

“že pápež prirovnal dnešné zákonné predpisy na ochranu fyzického a psychického zdravia žien, ktoré za určitých okolností povoľujú prerušenie tehotenstva, s nacistickými rasovými zákonmi a dianím v koncentračných táboroch.”

S nacistickými rasovými zákonmi a dianím v koncentračných táboroch je porovnatelný práveže ten mocenský nátlak na ženy , aby rodili za každých okolností.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu