Kanada zrušila zákon o blasfémii (urážke boha)

Tuesday, 25 December 2018 | Zošity humanistov č. 118

BC Humanist Association

V rámci rušenia prekonaných zákonov. resp. zmien ich znenia, odhlasoval kanadský senát zrušenie zákona o blasfémii, čo je rúhanie sa bohu, resp. urážka boha.

Podľa článku 296 kanadského trestného zákona z r. 1892 bol zločin blasfémie principiálne trestateľný väzením až do dvoch rokov. Okrem ochrany „názoru, vyslovenej „slušnou rečou“, slúžil zákon historicky na trestné stíhanie satiry a kriticizmu. K poslednému odsúdeniu došlo v r. 1927 a ešte v r. 1979 jeden anglikánsky duchovný neúspešne obžaloval z blasfémie film Brianov život Monty Pythona.

Ian Bushfield, výkonný riaditeľ Humanistickej asociácie Britskej Kolumbie, vystupoval v kampani Skončime so zákonmi o blasfémii ako partner a povedal:

„Prijatie tohto zákona je zreteľným uznaním Parlamentu, že archaické obmedzenia slobody prejavu nemajú v Kanade miesto. Je aj svedectvom, že Kanada odsudzuje tie teokracie vo svete, ktoré sú ochotné trestať za nesúhlas s náboženskou ortodoxiou.“

Humanistické a voľnomyšlienkárske skupiny organizovali po celej Kanade parlamentnú petíciu, volajúcu po zrušení článku 296, pre čo sa získalo a stačilo 7 400 podpisov.

V oficiálnej odpovedi ministerky spravodlivosti Jody Wilson-Raybouldovej na petíciu sa potvrdzuje, že zrušenie zákona o blasfémii bolo časťou širšej reformy zákonov, ktorá zahrnula zrušenie článku 296 do zákona o modernizácii trestného zákona, známeho ako zákon C-51, ktorý konsoliduje a ruší mnohé ustanovenia, považované za archaické alebo protiústavné.

Teraz sa čaká na kráľovský súhlas generálnej guvernérky Julie Payetteovej, čo definitívne zruší kanadský zákon o blasfémii.

Toto bolo uverejnené 11. decembra 2018.

13. decembra 2018 bol článok aktualizovaný oznamom:

Zákon C-51 dostal dnes kráľovský súhlas, čo znamená, že Kanada oficiálne zrušila zákon o rúhaní.

Blahoželáme Humanistickej asociácii Britskej Kolumbie a všetkým Kanaďanom, ktorí sa zúčastnili kampane za zmenu Trestného zákona.

Prameň: The British Columbia Humanist Association, Canada repeals blasphemy law, 11. a 13. 12. 2018.

tags , ,

1 Comment to Kanada zrušila zákon o blasfémii (urážke boha)

Klimeš Jan
January 17, 2019

K blahoželahiu se také přihlašuji - volnomyšlenář české republiky.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu