Druhý list panej prezidentke

Friday, 21 June 2019 | Zošity humanistov č. 120

TEMER 13 náboženských spoločenstiev dostalo slovo, alebo čo len nemou prítomnosťou si nechalo potvrdiť patričnú správnu príslušnosť pri slávnostnej inaugurácii – uvedenie do najvyššej funkcie v štáte – našej novej prezidentky, prvej ženy na tomto poste.

Bolo to ako vždy vyslovene politické dianie, pri ktorom sa odhaľujú základné kamene spoločenstva. Má zmysel zdôrazňovať v modernej dobe ich kresťanskosť, či dokonca katolíckosť? Vo volebnej kabíne sa volič rozhoduje pre iné ako navrávané duchovné hodnoty.

Prajem Vám, Vaša Excelencia, pani prezidentka, úspešnú kandidatúru aj pre budúce Vaše druhé volebné obdobie rokov 2024 až 2029, aby ste mohli pri zlepšenej spoločenskej situácii – ekuména všetkých, teda nielen náboženských svetonázorov, pozvať na inauguráciu aj nás, zástupcov sekulárnych humanistov, ateistov.

tags , , ,

28 Comments to Druhý list panej prezidentke

Cyprian Cibrinka
June 23, 2019

Natíska sa zaujímavá otázka: Zúčastnili by sa eštebáci ekumenickej bohoslužby Te deum? Keď ich náboženstvom je sekularizmus? Odpovede sú možné tri. Tá najpravdepodobnejšia je pštrosia póza. Odpoveď ano je popretím ich sekularizmu. Odpoveď nie je popretím dožadovania sa zrovnoprávnenia s nábožensky veriacimi. Veď si prestavte tú srandu, ako tí, čo celý život bojujú proti náboženstvám, sú prítomní na bohoslužbe s pocitom víťazstva, že sú v jednom vreci spolu so všetkými tými, od ktorých sa ideologicky vyhraňujú.


Citujem: “Má zmysel zdôrazňovať v modernej dobe ich kresťanskosť, či dokonca katolíckosť? Vo volebnej kabíne sa volič rozhoduje pre iné ako navrávané duchovné hodnoty.”
Ano, má zmysel. Je to poznať miesto v dejinách. Odkiaľ prichádzame a kam kráčame. I keď ateistom skôr stačí nemať prázdne miesta v tráviacej sústave a mať pravidelnú stolicu…
Rôzni ľudia sa rozhodujú na základe rôznych kritérií. Niekto hľadá zmyslupnosť bytia a ukotvenie v dejinách, iní hľadajú len plné válovy v zmysle toho pôžitkáskeho “žijeme len raz”.

V súvislosti s inauguráciou prezidentky sa natískajú aj iné otázky. Zúčastnili sa členovia spolku priateľov ŠTB, teda Spoločnosti Prometheus, sekulárnych obradov na Devíne, kde si Čaputová uctila obete útekov za hranice? Asi nie. Veď to by boli takí ako napríklad Stanislav Kizek, nositeľ akéhosi mimoriadneho ocenenia Prometheusa, tŕnom v oku pozostalých obetí. On, Kizek, ako eštebák… Parada nám zaiste prezradí, akú pozíciu v ŠTB mal…

Cyprian Cibrinka
June 23, 2019

Citujem: TEMER 13 náboženských spoločenstiev…
Hm… a teda presne ich bolo koľko? 12,36?12,5? alebo len “rovných 12? Pri používaní slova temer, takmer, zaokrúhľujeme na desiatky. Vtedy, ak sa predpokladá celé číslo. Takže správne by bolo napr. “temer 20″. Lenže to by aj zaujatý a nenávisťou opantaný Parada namietal proti zveličovaniu. V tomto prípade sa má slovo temer vynechať. Buď sa uvedie presný počet alebo neurčité množstvo. Slovo temer nie je odôvodnene použité.

Lemmy
June 23, 2019

Zúčastnil sa člen Rímsko-katolíckej cirkvi na Slovensku, agent s krycím menom TvojOponent, sekulárnych obradov na Devíne, kde si Čaputová uctila obete útekov za hranice? Áno alebo nie?

Cyprian Cibrinka
June 23, 2019

TvojOponentovi nevadí Te deum… Takže slabý pokus, Lemmy…

Chudý
July 24, 2019

Cybrinka musí byť totálny idiot.

Cyprian Cibrinka
July 27, 2019

Chudý napísal: ” Cybrinka musí byť totálny idiot.”
A čo na to Cibrinka?
Vari má zmysel viesť primitívne dišputy? Tvrdenie pána Chudého, nielen internetovou identitou, ale i rozumovou výbavou, je argumentačným klamom. Všeobecne sa nazýva osobný útok alebo “argumentum ad hominem”.
Teší ma, že správca tohoto portálu, pán Parada alias Lemmy, ponecháva takéto urážky v diskusii. Aspoň vieme, akú kultúru vyznávajú ľudia hlásiaci sa k tzv. “zdravému rozumu” :-)
Nerobí mi problém lajno prekročiť. Je to vaše lajno, pán Chudý. Nuž sa za svoj exkrement hanbite sám. So sekulárnym požehnaním dožívajúceho Škodu, ktorý je proti kapitalizmu a Paradu, ktorý mu robí poskoka, a je za kapitalizmus.

Lemmy
July 27, 2019

Takže podľa reakcie Cibrinku je jasné, že Chudý má pravdu. Je totiž hanebné ohovárať ľudí bezdôvodne. Prečo by som ja mal ponechávať, či neponechávať nejaké urážky v diskusii? Nie som správca tohto portálu. To je prvé klamstvo. Je tam jasne uvedené: Technická spolupráca. Nerozhodujem, ani nie som moderátor. Druhé klamstvo spočíva v ohováraní, že robím poskoka, a že som za kapitalizmus. Cibrinka je zákerný človek, ktorý ľahko ohovára ľudí, a sonduje, že kto mu na čo naletí. Nevie nič o mne, o mojom názore na kapitalizmus. Nevie doslova nič. Len habká, snaží sa udrieť, a čaká na ohlas.

Cyprian Cibrinka
July 27, 2019

Samozrejme, Lemmy. A keďže nie ste za kapitalizmus, tak vám vôbec nevadí, že Spoločnosť Prometheus vyžobrala gigantickú čiastku na reklamu práve od ikony kapitalizmu - od Google. :-) A nevidíte v tom rozpor.
Môj názor mám odvodený od vašich vyjadrení na webe. Máte písať jednoznačne a nie v hádankách. Môžete si za to sám. Vy ale vlastne ani neviete, do akého zástupu patríte. A potom sa naraz tešíte z toho, že sa vám ušli lacné mandarínky.

Cyprian Cibrinka
July 27, 2019

Citujem: Je totiž hanebné ohovárať ľudí bezdôvodne
Moja odpoveď: https://neznaboh.wordpress.com/2019/07/27/parada-obvinuje-humanistu-s-kolaboracie-s-stb-bez-dokazov/

Cyprian Cibrinka
July 27, 2019

Lemmy napísal:Druhé klamstvo spočíva v ohováraní… že som za kapitalizmus.

Tak sa pýtam: Ste proti kapitalizmu? A aký ekonomický systém uznávate a presadzujete?

Lemmy
July 27, 2019

Som hrdý na spoluprácu s Rastislavom Škodom.

Cyprian Cibrinka
July 28, 2019

Vaša hrdosť je oprávnená, Lemmy. Mali by ste ale vstúpiť do svojho svedomia a urobiť sebareflexiu svojho vyjadrovania. Má Škoda tiež dôvod na hrdosť, ak je odkázaný na spoluprácu s človekom, ktorý klame, šíri hoaxy, podporuje kapitalizmus, nevie sa vyjadrovať k veci, ľuďom nadáva do komunistov, fašistov a eštebákov, je paranoidný, podozrievavý, správa sa ako hulvát, nevadí mu zneužívanie súdov a polície na potláčanie slobody prejavu, kryje daňových podvodníkov, znevažuje ľudskú dôstojnosť iných ateistov, správa sa ku kresťanom rovnako ako nacisti, prípadne ako nacisti k židom či sovioetskym zajatcom… Čo myslíte, je táto hrdosť aj na strane toho dožívajúceho pána? Lemmy?

Lemmy
July 28, 2019

Zbytočne o mne klameš a ohováraš ma. Ani mi nestojíš za to, aby som na každú hlúposť, čo o mne napíšeš, reagoval. Načo? Dám sa s hlupákom do reči, a sám budem za hlupáka. Ďakujem, neprajem si to! Ty si kresťan, katolík, ty si to môžeš dovoliť: osočovať, ohovárať, klamať o ľuďoch! Ani sa veľmi neodlišuješ od mnohých kresťanov, ktorí sú oplzlí, nadávajú, hrešia. Chodíš sa zo šírenia špiny o ľuďoch pravidelne aspoň trikrát do dňa vyspovedať? Potrebuješ to, ak veríš tej svojej kresťanskej ideológii. Ja sa nemám za čo hanbiť!

Cyprian Cibrinka
July 28, 2019

Lemmy napísal: Zbytočne o mne klameš a ohováraš ma

Vari je v súlade s humanizmom sekulárneho humanistu docenta Chmelára ohovárať tak, ako to robíte VY? Nie ste autorom týchto osočení?
Chmelár je politická mŕtvola, nemal by obťažovať občanov!
Eduard Chmelár je samozvanec
Ďalej tohoto vzdelaného pána nazývate honelníkom nedoukom, idiotom, hochštaplerom, nevzdelancom, človekom bez chrbtovej kosti . a to všetko len v jednom článku, v tomto: http://www.humanisti.sk/view.php?nazevclanku=eduard-chmelar-je-ako-andrej-kiska&cisloclanku=2019070022

Alena Mižíková, Hum,anistka roka, dala na mňa “trestné oznámenie! len preto, že som sa jej spýtal na jej dlhy voči štátu - na poistnom a daniach. A vy ste jej počíňanie neodsúdili, hoci som Vás k tomu vyzval.

Poslanca za Smer-SD, ktorý mával záštitu na Dňami humanistov, verejne urážate týmito slovami: maskot, táraj, hlupákom, človekom, ktorý vyštudoval nejakým zázrakom, antidemokratom, guru marxizmu… A to je len z jedného článku.

Prezidenta Kisku, ktorého ste doporučovali voliť, označujete za hnabu Slovenska a odvolávate sa pritom na výrok kotlebovca…

Lemmy
July 28, 2019

Môj názor je, že Chmelára neohováram. Vyjadril som svoj jasný názor. Eduard Chmelár povedal: „Ak by bol môj výsledok pod 5 percent, znamenalo by to môj definitívny odchod z politiky.“ Pritom klame občanov, klame voličov. Získal menej ako 5 percent a teraz zbiera hlasy na svoju novú stranu. Predtým pohorel so svojím SNOM. Mal taký sen. :D

Podiel platných hlasov z oprávnených voličov v %: 1,33.
Podiel platných hlasov z platných hlasov pre všetkých kandidátov v %: 2,74.

Obhajuješ neobhájiteľné. Obhajuješ podvodníka. Vrana k vrane sadá. On nemá ďaleko od tvojho charakteru.

Cyprian Cibrinka
July 28, 2019

Poukazujem na Váš ôsob argumentácie. Urážate, znevažujete dôstojnosť.
Výrok Chmelára treba chápať v kontexte, kedy ho vyslovil.
Má právo zmeniť názor a politika, ako vec verejná, je a musí byť prístupná pre všetkých. Aj pre neúspešných záujemcov. Jeho očakávania sa ukázali ako prehnané.

Ja osobne by som Chmelára rád videl v parlamente preto, lebo má prehľad a je výrečný. Pozerá sa na problém aj z iných perspektív, uhlov. Vidíte, Lemmy? Mne nevadí, že je ateista.

Jeho výrok o odchode z politiky za tých istých okolností mu rád prepáčim. Nie je to tak významné klamstvo, aby preň mu bola odmietnutá účasť na politickom živote. On si nasadil istú laťku, ktorú nepreskočil. Ľudia v konečnom dôsledku už volia skôr na istotu prijateľných alternatív. Z tohto pohľadu jeho výsledok nie je až tak zlý. Lebo aj tí, čo by mu inak dali hlas, vedeli, že hlas Chmelárovi by prepadol - o víťazovi sa rozhodovalo iba v prvých troch pozíciách. V poradí je na ôsmom mieste.

Lemmy
July 28, 2019

Aký ateista? Eduard Chmelár sa 12. septembra 2017 pochválil, že vystupuje z cirkvi. Cirkev je definovaná ako spoločenstvo kresťanov. Videl si doklad, že naozaj vystúpil z cirkvi? Že už nie je kresťan? Čo ak ťa ťahá za nos rovnako ako to spravil s tými percentami, že odíde z politiky? Čo ak nevystúpil z cirkvi? Čo ty vieš? Nevieš nič!

Cyprian Cibrinka
July 28, 2019

Vy ste niekedy ukázali svoj “dekrét” o vystúpení z cirkvi? Napríklad podľa islamu sa každý rodí ako moslim…

Ako sekularista nemôžete skúmať osobnú vieru kohokoľvek. Musíte brať človeka takého, za akého sa pokladá. V opačnom prípade pošliapavate ideály sekularizmu.

Ak Chmelár prehlásil, že je ateista, tak ja ho za neho pokladám.

Môžete mi dať odkaz na jeho články, kde obhajuje existzenciu osobného boha? Alebo na iné jeho apologetické úvahy?

Veď ja neviem nič. A preto sa pýtam Vás, Vševedka :-)

Lemmy
July 28, 2019

Ja som sa nikdy tak nesprával ako Chmelár. Chápem ťa, ty si veriaci, a veriaci je schopný uveriť v hocičo, aj rečiam Chmelára o vystúpení z cirkvi. Ja som skeptik v tejto veci, rád by som videl cirkevný výpis, či hovorí pravdu. Je to u teba rovnaké ako falošná obrana u Kasafrana, ktorý má právomoc dokázať tak, že požiada o výpis z ÚPN. Inak, na inom mieste sa bránil, že pracoval pre armádu, takže previerky tam boli bežnou záležitosťou. Ja ho nehaním, len sa bránim, nakoľko ma začal veľmi zákerne ohovárať. Začal sa správať ako ty. Ja neskúmam Chmelárovu vieru, hovorím len o tom, čo on sám tvrdí. A to môžem kritizovať. Čerstvý dôkaz je hneď. Eduard Chmelár: „Nie som veriacim kresťanom…“.

Lemmy
July 28, 2019

Kresťan, katolík Cibrinka alias TvojOponent666, kdesi, už neviem kde, si sám o sebe povedal, že si tiež humanista. Teda si ateista.

Keď sa ma spytovali, či som ateista, považoval som za zábavnú stratégiu upozorniť ich, že pýtajúci sa je tiež ateista – v ohľade Dia, Apola, Amona-Rea, Mitru, Baala, Thora, Votana, Zlatého teľaťa a Lietajúceho špagetového monštra. Lenže ja idem o jedného boha ďalej. (Dawkins)

Tvrdím, že obidvaja sme ateisti. Ibaže ja verím na o jedného boha menej ako vy. Ak viete, prečo ste vy zavrhli všetkých ostatných možných bohov, ľahko pochopíte, prečo som ja zavrhol vášho ostávajúceho boha. (Roberts)

Lemmy
July 28, 2019

Z kresťanky Zuzany Kusej sa posmievaš, keď si ju zaradil medzi šíriteľov kultúry smrti.

Lemmy
July 28, 2019

Chmelár o Zuzane Kusej povedal:

„Cenu humanistov dostala veriaca evanjelička.“

On s tým pleonazmom má ozaj vážny problém. ako keby podľa neho boli aj neveriaci evanjelici. Keby povedal kresťanka evanjelička, bolo by to OK, pretože druhým slovom sa len upresňuje, že ide o kresťanku z ECAV, a nie z RKC alebo Pravoslávnej cirkvi.

Lemmy
July 28, 2019

Cyprian Cibrinka pod prezývkou TvojOponent počas Vianoc, toho kresťanského sviatku, napísal 25. decembra 2018:

„Práve ste dokázali, Lemmy, že z najväčších svíň sú najväčšie klobásy.
Váš výlev žlče je tou klobásou.“

Podľa neho patrím medzi najväčšie svine. I tak sa dá o kresťanovi katolíkovi vytvoriť obraz, aký má charakter.

Cyprian Cibrinka
July 28, 2019

Pre mňa slovo humanista nie je záväzné vo význame ateistu. Veď aj Vy píšete, že Leikert je humanista-kresťan…

https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kategoria-ateizmu/ateizmus—obranne-reakcie/ad-verim-o-jedneho-boha-menej-ako-ty

Z Kusej sa neposmievam. Sú to rýdze dáta, zoznam, ktorý som ja nevytvoril. Je to voľne šíriteľná informácia.

Evanjelička môže byť aj neveriaca. Formálna príslušnosť k ECAV, osobným svetonázorom ateistka. Nezabúdajte, že krst je nezmazateľný.

Posledný príspevok je Argumentum ad hominem. Nesúvisí s témou, odvádzate pozornosť. :-)

Lemmy
July 29, 2019

Aha, ak ma nazývaš najväčšou sviňou, tak priznávaš, že si použil nelogický argumentum ad hominem. Tebe to trvá, kým si priznáš chyby.

Lemmy
July 29, 2019

Keď môže byť evanjelička neveriaca, môže byť aj kresťan neveriaci. Môže byť aj katolík neveriaci. Bolo by vhodné pozrieť sa na milióny katolíkov, koľko z nich je neveriacich, a prehodnotiť financovanie cirkví štátom.

Rastislav
July 29, 2019

Cyprian Cibrinka o mne hovorí, že som proti kapitalizmu. Áno. Proti tomu nášmu.

Som za socializmus, aj keď taký ako čínsky.

Beriem ho aj prípadne s chybami, ako je Hongkong a Taiwan.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu