Poznámka k Cenám humanistov 2019

Saturday, 31 August 2019 | Zošity humanistov č. 121

Rastislav Škoda

Po prevzatí ceny Humanista roku 2019 mal profesor Jozef Leikert krátky inauguračný prejav, v ktorom vytrvale používal výrazy, príbuzné so slovom humanizmus vždy len vo význame dobrota, láskavosť, milota, ľudomilstvo, ľudskosť a podobne.

Keďže to nekomentoval, mám podozrenie, že ušlo jeho pozornosti, že na konci minulého storočia došlo k posunu hlavného významu pojmu humanizmus z etickej oblasti na filozofickú, pričom zostalo dosť výrazov na krytie etickej oblasti.

V západnej Európe, USA, Kanade a Austrálii sa vo filozofickej oblasti osamostatnil pre výraz humanizmus význam ateizmu, prípadne agnosticizmu. Miestne aj medzinárodné združenia a organizácie sa postupne menia z ateistických na humanistické, a ako také ich vidí aj OSN a EÚ. Prečo k tomu dochádza? Ľudia sa rozhodli dávať prednosť výrazu, definovanému pozitívnymi hodnotami pred samými negatívnymi argumentmi pri odchode boha, ktorého rolu pri riadení spoločnosti preberá na seba človek (po latinsky homo) – a od neho je odvodený výraz humanizmus.

Príhovor profesora Jozefa Leikerta:

Dámy a páni,
pán doktor Škoda je humanista – ateista, ja som humanista – kresťan.

Prevzal som si ocenenie Humanista roka a chtiac-nechtiac sa mi natíska otázka: Som humanista, sme my všetci, vážení a milí priatelia, skutoční humanisti? A vôbec, potrebuje dnešný svet humanistov? Nie sú humanisti v očiach mnohých len akýsi čudní ľudia z minulých storočí, skrývajúci sa pod nánosom dejín?

Dávno je tomu, čo vznikol a rozkvital humanizmus v najpriliehavejšom zmysle slova. Potom prešli roky, striedali sa vojny a humanizmus si každá doba prispôsobovala na svoj obraz. Väčšinou sledujúc vlastné ciele, záujmy, svoj prospech…

Nechcem robiť prednášku, ani špekulovať nad tým, ktoré obdobie najväčšmi prialo humanizmu a ktorí humanisti boli najlepší. Skôr ma zaujíma, aký humanizmus žijeme dnes. Je naozaj ľudský, ako znie doslovný preklad latinského slova humanus? Nie je náhodou iba taký, akí ľudskí sme my, aká ľudská je spoločnosť?

Vážení a milí priateľa, možno niektorí nebudete so mnou súhlasiť, ale možno aj niektorí áno: Sme málo ľudskí, málo tolerantní, málo empatickí, málo vnímaví, málo pozorní, málo obetaví. Poviete si, ako kto… Áno, je to pravda, ako kto! Našťastie, nie sme všetci rovnakí, inak sa obliekame, inak chodíme, inak rozprávame, ale aj inak rozmýšľame a konáme.

Či si to priznáme, alebo nie: Zlyhávame. Sme k sebe nevšímaví, zlí a niektorí aj zákerní. Otázne je, prečo je tomu tak a čo nás k tomu vedie? Živelnosť, pudovosť, sebazáchova, či skôr vnútorné presvedčenie alebo nevedomosť?

Humanizmus začína a končí u jednotlivca, teda u každého z nás. Iba na nás záleží a zároveň od nás závisí, aký humanizmus žijeme. Či je skutočný a pravdivý. Alebo je to len hra a klamstvo?

Humanizmus nie je, ako si môže niekto myslieť, len učenosť, vzdelanie, vedomosti, ale predovšetkým prirodzená múdrosť, vnútorná inteligencia, takt, úprimnosť, milota, obetovanie sa druhému. Povedané dvomi jednoduchými slovami – ľudskosť a dobrota. Veľká dobrota a veľká ľudskosť.

Nemám rád hlučných humanistov, ktorí za každú cenu presadzujú iba svoj názor, hádajú sa, búchajú po stole, nepočúvajú iných. Najnebezpečnejší sú radikálni humanisti, ktorí sú schopní urobiť čokoľvek v záujme vlastného presvedčenia: ohovoriť, pošpiniť, znepríjemniť život iným. Žiaľ, sú aj takí, ktorí v mene svojej pravdy sú schopní vraždiť, zabíjať a pre vyššie ciele obetovať aj seba. Sú to humanisti, alebo fanatici? Či fanatickí humanisti? Alebo len obyčajní šialenci?

Optika videnia, konania a skutkov je rôzna, rozdielny je aj uhol pohľadu z jednej či druhej strany. Neraz to, čo my odsudzujeme, iní chvália, vyzdvihujú do nebies…

Natíska sa otázka: Ako vyriešiť dilemy? Jednoducho: dobro a láska by mali ostať za každú cenu nemenné. Nemenná by mala byť aj ľudskosť, tá predovšetkým. A čo city, nemali by byť tiež nemenné?

Podľa čoho a na akých váhach sa dajú merať tieto veličiny? Možno stačí seizmograf duše, veľkosť srdca, či pootvorená náruč a dokorán otvorené oči.

Myslím si, že podstatou dnešného humanizmu by mala byť schopnosť počúvať jeden druhého. Nebyť nevšímavý, hluchý, slepý. Epicentrom človeka nemôže byť jeho ego, sebeckosť, zahľadenosť a započúvanosť do seba. Mali by sme citlivejšie vnímať, čo sa robí vo vedľajšej ulici, čo je za dverami protiľahlého domu, čo sa deje v blízkom či vzdialenom štáte. Jednoducho, ako žije, čím sa raduje a za čím smúti náš sused…

Najhoršie je, keď zatvárame okno, ale aj oči pred nešťastím druhého, keď sa nevieme tešiť z radosti a úspechu iných, keď nevieme prebolieť cudzie starosti. Isto mi dáte za pravdu, milí priatelia, niet nad ľahostajného, nevšímavého a necitlivého človeka…

Naším šťastím je, že život nie je jednofarebný, ale rozkvitnutý a rozvoňavený, ako lúky a stráne v tomto ročnom období, aby za pár mesiacov osireli, ponorili sa do spánku a pripravili sa na nové zrodenie, na novú krásu, na novú lásku.

Náš život a naše krátke putovanie po maličkej planéte – aj keď s obrovskou túžbou letieť do ďaleka a spoznávať iné galaxie – stojí za to prežiť v najľudskejšej ľudskosti a v najhumánnejšej humánnosti.

Oplatí sa, milí priatelia, žiť čestne, korektne, svedomito. S dobrotou v očiach a doširoka roztvorenou dlaňou. Čím viac lásky, dobroty a miloty rozdáme, tým viac lásky, dobroty a miloty dostaneme. Nebuďme preto skúpi na úsmev, nebuďme skúpi na pohladenie, nebuďme skúpi na milé slovo. Buďme dobrými deťmi svojich rodičov, buďme opravdivými humanistami. Dnešná doba, spoločnosť a ľudstvo potrebujú ozajstných, nefalšovaných humanistov. Potrebujú viac než inokedy ľudskosť, potrebujú človečenskosť, potrebujú lásku. Všetko to je v nás a všetko to je pre nás…

Ďakujem za pozornosť, vážení a milí priatelia. Bolo mi cťou pred vami vystúpiť a prevziať vzácnu cenu. Veď môže byť pre mňa v tejto chvíli niečo vzácnejšie, ako byť laureátom ocenenie Humanista roka? Neviem, či som tohto ocenenia hodný a či si ho zaslúžim. Isto je na Slovensku veľa opravdivých humanistov, ktorí si túto prestížnu cenu zaslúžia, ale ak vás moja tvorba: poézia, literatúra faktu, vedecké práce, kultúrne aktivity a pedagogické pôsobenie, najmä však moja ľudskosť a láska oslovili, teší ma to, ďakujem a úprimne si to vážim. Nech je cena pre mňa, ale i pre vás, vážení a milí priatelia, výzvou, povzbudením a odhodlaním. Byť lepším, pozornejším, milším. Teda humánnejším. Nielen ja, ale všetci na Slovensku, to potrebujeme. Veľmi, veľmi to potrebujeme.

Ďakujem za pozornosť a prajem ešte krásny, i keď trochu upršaný deň. V každom prípade ho naplňme najkrajšou láskou a najúprimnejším humanizmom.

Ďakujem.

tags , , , , , , , , ,

31 Comments to Poznámka k Cenám humanistov 2019

Lemmy
August 31, 2019

Pridám poznámku pre náhodných čitateľov, že celosvetová humanistická organizácia Humanists International mala do 15. 2. 2019 názov: Medzinárodná humanistická a etická únia (International Humanist and Ethical Union; IHEU).

Táto medzinárodná organizácia, ktorá je poradným orgánom pri OSN, zastrešuje viac než 160 humanistických, racionalistických, sekulárnych, kultúrno-etických, ateistických a voľnomyšlienkárskych organizácií vo viac než 70 krajinách.

Lemmy
September 1, 2019

Kto má záujem, môže si pozrieť príhovor profesora Jozefa Leikerta vo video zázname.

Lemmy
December 27, 2019

Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov uverejnila video záznam z Cien humanistov 2019.

TvojOponent
December 29, 2019

Lemmy! Dlhodobo nás presviedčate, že ateisti a humanisti sú synonymá. A teraz propagujete video, kde je dôkaz, že sa humanistom roka stal kresťan. Inými slovami SP rozhodla, že najlepším ateistom spomedzi všetkých ateistov je kresťan. Je to akokeby autom roka sa stala vakcína proti žltačke typu Cééé. A Vy v tom nevidíte nelogizmus. Možno to bude aj preto, lebo vlastne ani neviete, čo je to ten že humanizmus…

Lemmy
December 29, 2019

Humanizmus mám dobre definovaný.

Lemmy
December 29, 2019
TvojOponent
December 29, 2019

No a teraz vysvetlite ten prípad udelenia ceny najväčšieho ateistu - kresťana :) Už sa minuli neveriaci ateisti, tak siahate po ateistoch veriacich a krstených? :)

TvojOponent
December 29, 2019

Gratulujem k novej lokalite. Ale že skeptici budú propagovať reklamu na zázraky? Čo to má byť? Zázračný návrat vlasov plešatým? :))))

Martin
December 31, 2019

Vsak aj Lemmy sa moze stat este krestanom,ovela vacsi zapaleni ateisti sa stali krestanmi :)

p.s. mam taky tip, ze pan Škoda uz dlho nevydrzi vzdorovat ateistickemu svetonazoru a poziada knaza o milost…nebol by prvy ani posledny :)

Lemmy
December 31, 2019

Nevidím dôvod konvertovať na kresťanstvo. Neviem si predstaviť, že by som veril rozprávkam ako je výroba prvej ženy Evy z rebra prvého muža Adama. A to spomínam len čosi z úvodu do kresťanského svetonázoru.

Emotikon

Lemmy
December 31, 2019

Dávam prednosť humanistickej etike. Má rozvinutý vyspelý etický systém. Pozri: Prečo mám byť morálny?

Martin
December 31, 2019

Re: Lemmy ,na rozdiel od teba ovela mudrejsi a vzdelanejsi ludia veria Biblii :)

Lemmy
December 31, 2019

Neviem, čo múdre je na viere v rozprávky. Že z rebra bola vyhotovená žena. Ach, som rád, že netrpím takou múdrosťou.

TvojOponent
December 31, 2019

To bude tým, Lemmy, že ste si postavili slameného strašiaka a teraz sa ho sám bojíte. A presviedčate nás tu všetkých, že toho strašiaka, ktorého ste si vymysleli, netreba sa báť :)
Je úsmevné, ako sa z ateistov stali teológovia. A ešte úsmevnejší je ich boj s ateistickou teológiou :D

Martin
December 31, 2019

Vacsim rozpravkam a hlupostiam veris…

Lemmy
December 31, 2019

Ja? Alebo tí, ktorí veria rozprávkam z biblie? Len jednu rozprávku o rebre som spomenul, a už sa vyšívate.

Martin
December 31, 2019

A rozpravku ako nahoda stvorila svet , tu poznas ?
Alebo ako Nikto a z nicoho stvoril svet ?

Lemmy
December 31, 2019

Nepoznám také rozprávky. Stačí?

Martin
December 31, 2019

Mas pravdu :) Zijes si svoj mensinovy svetonazor, zrejme ta to aj naplna :)
Nech ti Boh zehna :)

Lemmy
December 31, 2019

Veru, menšinový. Lewis Carroll sa k tomu vcelku správne vyjadril:

„Spoločnosť by omnoho menej podliehala panikám a iným bludom a zvlášť politický život by bol úplne iný, keby väčšina argumentov široko rozosiatych po svete bola správna. Ale obávam sa, že je to práve naopak.“

Martin
December 31, 2019

Mas nieco aj z vlastnej hlavy ? Alebo to uz chcem moc ?

Lemmy
December 31, 2019

Mrzí ma, že čítam arogantné výlevy voči mne. Je čas na ukončenie výmeny názorov. La Rochefaucoulte sa o takých arogantných ľuďoch, ako je tunajší Martin, vyjadril:

„Nebudem sa s vami púšťať do intelektuálneho súboja. Bolo by pod moju úroveň bojovať s neozbrojeným protivníkom.“

Keď niekto nemá argumenty, púšťa jazyk na špacírku. Ako prišiel, tak i odíde. Čo tam po provokatéroch. Nech si špacírujú!

Martin
December 31, 2019

Zacni konecne pouzivat aj vlastny rozum…mozno aj na nieco prides :)

Martin
January 1, 2020

Všetkým kresťanským humanistom prajem v novom roku veľa hojného Božieho požehnania !

Váš veriaci brat Martin :)

mica
February 10, 2020

ja som tiež humanista a kedze poznam dobre historiu tak aj ateista, ak sa pozrieme objektivne na fakty ktore sa diali v minulosti- kolke miliony umreli v mene ideologii a dogiem, kolke vojny boli vedene v mene nejakych ideologii a ako ideologie rozdelovali ludi proti sebe,kolko konfliktov priniesli - je to naozaj na vazne zamyslenie.statistiky mrtvych sú desivým svedectvom a prekvapuje ma ze ludia to ignoruju. budem navzdy ateista to sa nikdy u mna nezmeni. ako humanista som proti vojnam a to co uznavam su ludske prava, mier, rovnost a dostojnost pre kazdeho cloveka, lasku a dobro spoznate cez vztahy
cez lasku k bliznemu, cez empatiu,cez lasku vo vas rozšiari vnutorne svetlo a spoznate pravdu. pravda je vo vas, ste od nej odvazdany roznymi ideologiami, programami, po cele tisicrocia. preto su tu stale vojny, preto stale umieraju nevinny,je tu naozaj vela pokrytectva, pretvarky, prekrutenej pravdy, klamstava sa vydavaju za pravdu, manipuluje sa s vedomim cez frekvencie a cez selektivne pravdy,moc,peniaze a chamtivost zaslepuju vedomie, lahostajnost k zlu umocnuje jeho silu a posobenie na tejto planete. je tu vsak vela prebudenych, coraz viac sa prebudza

Martin
February 11, 2020

Re:mica, lenze z historie a aj sucasnosti vidime, ze rezimy ako napriklad komunizmus, ktory sa hlasil k ateizmu….urobil viac zla a vyvrazdil tolko ludi za tak kratky cas, ze vsetky nabozenstva sveta sa mozu schovat…
Problem u ateistov je, ze cielene nechcu hovorit o dobre , ktore robia cirkvi ( a je toho skutocne vela ! ) a len hladaju a v mnohych pripadoch aj osocuju cirkvi…

Lemmy
February 11, 2020

Re: Martin

Čo je zaujímavé na ľuďoch, ktorí veria v hovoriaceho hada? Napríklad ja neverím, že nejaký had mohol rozprávať, a navyše bol potom poškodený tým, že sa zmenil na plaziaceho hada. Aký bol ten had predtým?

Martin
February 11, 2020

Neveris ani basnikom ? Umelcom ? Vsetkym, ktori pozivaju obrazne pomenovania…symboly ? Ani ty nepouzivas metafory ?

Lemmy
February 12, 2020

Pre nábožných (teistov) je charakteristické, že keď si uvedomia, že to nie je možné, keď pochopia, že ide o výmysel alebo blud, tak to hodia na metaforu. Teistické (náboženské) výhovorky sú preto nanič. K otázkam: Podľa toho, o čo ide. Niečo sa veriť dá, niečo nedá. Záleží na konkrétnej veci. Ak básnik povie, že hovoriaci had, hovoriaci ľudskou rečou, je holý fakt, tak mu neuverím. Celý čas o tom hovorím. Je to také ťažké pochopiť? Hovoriaci had je príliš nelogická metafora. Rozumnému sa pri počúvaní takých nezmyslov rozum zastaví.

Martin
February 12, 2020

Ale to je cisto tvoj problem…v podstate, ked ateisti hovoria o teorii ,,nekonecneho,, mnozstva vesmirov a v nich je cokolvek mozne….tak preco by nemohol byt hovoriaci had ?

Martin
February 12, 2020

A este nieco, keby hned nasli hovoriaceho hada….absolutne nic by to pre teba neznamenalo…

Fundamenalnych ateistov presne vystihuje vcerajsi vyrok micu:,,budem navzdy ateista to sa nikdy u mna nezmeni”

Jednoducho vam Boh nehra do karat…pravdebodobne by ste ho znova pribili na kriz :(

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu