Historka o čertovi

Thursday, 1 September 2005 | Zošity humanistov č. 51

z internetu

Talianske noviny Roma One uverejnili reportáž o sérii hromadných mysterióznych požiarov elektrických prístrojov a nábytku v malej rybárskej dedine Canneto di Caronia na Sicílii a uzavreli ju rozhovorom s Otcom Gabriele Amorthom, čestným predsedom ním samým v roku 1993 založeného Medzinárodného združenia exorcistov a hlavným exorcistom Vatikánu.

Otec Amorth, tam z ničoho nič začne horieť, ľudia utekajú zo svojich domov a experti tápu v tmách. Čo sa to deje v Caronii?

Tak to vyzerá, keď diabol vstúpi do života tam, kde mu to dovolia! Sú takí, čo si pohrávajú s bielou aj čiernou mágiou, a to sú satanove obľúbené vstupné brány. Okultizmus sa vždy vyskytoval, ale momentálne je priam v móde. Dnešný svet, keď dokonca sudca sa opováži nariadiť odstránenie kríža z triedy, opustil Boha.

Čo by mali robiť úrady?

Prvá vec je zavolať kňaza. Miestny farár má požehnať všetky domy, kde sa dejú paranormálne veci. Ak sa prestanú diať, je to dôkaz, že tam bol diabol. Ak však jav pokračuje, musí zakročiť exorcista. Len on je schopný odohnať diabolských duchov.

Zažili ste to už niekedy v takom širokom rozsahu?

Nie, nikdy. Videl všetky možné druhy tohto úkazu, ale nikdy som sa nestretol s postihnutím celého mesta. Stáva sa to zriedka, ale ak sa vyskytne jeden postihnutý dom, občas preskočí jav na susedné domy. Diabol zapôsobí niekedy kde a ako chce, ale vždy, keď sa mu dá príležitosť. Osobitne vtedy, keď je prítomnosť Pána slabá, alebo - ako som už povedal - keď sa jednotlivci dopúšťajú neuvážených praktík.

Prečo osobitne pri manipulácii s elektrickým prúdom?

To je typické. Diabol často dáva svoju prítomnosť na známosť elektrickými prístrojmi. Videl som horieť televízne aparáty, umývačky riadu, práčky, ba aj telefóny - všetko, čo ide na elektrinu.

Aj stoličky a matrace začali dymiť

Samozrejme, dokonca aj neelektrický materiál. Nezabúdajte, že satan a jeho duchovia majú obrovskú moc. Keby som vám začal rozprávať o veciach, ktoré som zažil počas svojich početných exorcizmov, boli by vám (aj americké) filmy, ktoré ste videli, na smiech …

*  *  *

(Pripúšťate takýto rozhovor dospelých? Čo poviete svojej dcére či synovi, ak vám to predložia na vysvetlenie? Ako sa pozerajú kolegovia na katechétu, ktorý to vysvetľuje žiakom? Súhlasia? Odložiť to na starší vek, ako rovnicu E = m.c²? Toto nemôže byť ani vec aj viery, ani len viery, lebo tu ide o fyzikálne javy - a tie to jednoducho nepripúšťajú.)

Zatiaľ bez komentárov.

Pridaj komentár

Rubriky

Hľadaj

O Zošitoch humanistov

Všetky preklady sú dielom Rastislava Škodu, ak nie je poznamenané inakšie.

Radi uverejníme originálny článok slovenského autora alebo preklad zaujímavého článku z oblasti humanizmu a preľudnenia.

Staršie čísla Zošitov humanistov, ako aj knihy bývalého vydavateľstva Rastislav Škoda, si možno zakúpiť na stránke humanistického kníhkupectva Váš antikvariát.
Adresa:
Vladislav Marušic – ALTERNATÍVA
Za hradbami 18
902 01 Pezinok
Telefónne číslo: 0903 266 221
E-mail: info@vasantikvariat.sk

Vydáva:
Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava
Telefónne číslo: 0940 346 296
E-mail: rastskoda2@gmail.com

Technická spolupráca: Ján Parada

Archív podľa dátumu